Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Leśna : niem. Marklissa

gmina : Leśna

powiat : lubański

województwo : dolnośląskie

(51.023055, 15.263268)


Leśną odwiedziliśmy przy okazji podróży do Zamku Czocha. Jest to niewielkie miasteczko i jednocześnie siedziba gminy miejsko-wiejskiej Leśna, położone na Pogórzu Izerskim nad Kwisą. Historycznie leży na Górnych Łużycach. Pierwotną nazwą miejscowości była łużycka nazwa Lischa. Po podbiciu w średniowieczu Słowian połabskich z plemion Serbów łużyckich mieszkających na Łużycach nazwa została później zgermanizowana na Marklissa.


Budynek Urzędu Miejskiego w Leśnej


Herb Leśnej

herb


Wejście do Urzędu Miasta w Leśnej


W Leśnej istnieją zabytki i atrakcje godne uwagi. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z ratuszem oraz kamieniczkami, gdzie najciekawszy jest zespół kamienic mieszczańskich z podcieniami. Na uwagę zasługują również dwa kościoły. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty : miasto, kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Sienkiewicza; młodszy z leśniańskich kościołów, wybudowany w latach 1852-1853 przez miejscowych wiernych obrządku katolickiego. Restaurowany w latach 1961-1962 posiada neogotyckie wyposażenie wnętrza z XIX w., kościół ewangelicki, obecnie rzym.kat. pomocniczy pw. Chrystusa Króla, ul. Żeromskiego; pochodzący prawdopodobnie sprzed 1346 r. - XIV w., co potwierdza zachowany dokument. Niestety w roku 1702 kościół uległ całkowitemu spaleniu. W latach 1703-19 nastąpiła budowa nowego obiektu kościoła, która trwała wiele lat, cmentarz ewangelicki, obecnie park, obok kościoła, ul. Żeromskiego, z drugiej poł. XVI w., XX w., ratusz, zabytkowy pochodzący z 1699 r. Stoi on pośrodku leśniańskiego rynku. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy w Leśnej. Ratusz przechodził renowację w roku 1969. Zieloną bryłę ratusza wieńczy niewielka wieżyczka z herbem Leśnej., kamieniczki z XIX wieku otaczające Rynek i przyległe uliczki; głównie barokowe i klasycystyczne. Południowa pierzeja rynku to zabytkowe kamieniczki z arkadowymi podcieniami. Leśna - Baworowo : zespół pałacowy, ul. Baworowo 20, z 1880 r. Inne zabytki : sztolnie - są to sztuczne groty budowane przez jeńców oddziałów obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Leśnej i okolicach podczas II wojny światowej, oraz wieża szubieniczna – jest to unikatowy zabytek, niewiele wież szubienicznych zostało zachowanych na świecie. Jej powstanie datuje się na XII wiek.


Tablica na elewacji przy wejściu do Urzędu Miasta


Jedna z uliczek dochodzących do Rynku


Rynek, pierzeja wschodnia


Ratusz widziany z ul. Sienkiewicza


Po prawej pierzeja wschodnia, w tle północna


Zabytkowe kamieniczki z arkadowymi podcieniami - pierzeja południowa


Ratusz, zabytkowy pochodzący z 1699 r. Stoi pośrodku leśniańskiego rynku. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy w Leśnej. Ratusz przechodził renowację w roku 1969. Zieloną bryłę ratusza wieńczy niewielka wieżyczka z herbem Leśnej.


Arkadowe podcienie kamieniczek pierzei południowej


Południowa strona ratusza


Pierzeja wschodnia


Pierzeja zachodnia


Figura na jednej z kamieniczek pierzei południowej


RatuszW tle pierzeja północna


Ratusz widziany od strony zachodniejPierzeja południowaKamienice pierzei zachodniej


Droga nr 358 biegnąca wzdłuż rzeki Kwisy, w tle kościół p.w. Chrystusa Króla

Kościół p.w. Chrystusa Króla w Leśnej, pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki pomocniczy, przy ul. Żeromskiego. Pochodzący prawdopodobnie sprzed 1346 r. - XIV w., co potwierdza zachowany dokument. Niestety w roku 1702 kościół uległ całkowitemu spaleniu. W latach 1703-19 nastąpiła budowa nowego obiektu kościoła, która trwała wiele lat
Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Sienkiewicza; młodszy z leśniańskich kościołów, wybudowany w latach 1852-1853 przez miejscowych wiernych obrządku katolickiego. Restaurowany w latach 1961-1962 posiada neogotyckie wyposażenie wnętrza z XIX w.


Ze względu na "ciasne" otoczenie, trudno sfotografować całą bryłę
Plebania


Wejście główne mieści się pod wieżą


Wnętrze kościoła


Pozdrawiamy Leśną, a tych którzy jeszcze w Leśnej nie byli, serdecznie zachęcamy do tego zachęcamy.Podróżował, fotografował i przygotował : Mattthias