Drukuj
Kategoria: Powiat zgorzelecki
Odsłony: 4771

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Porajów : niem. Großporitsch

gmina : Bogatynia

powiat : zgorzelecki

województwo : dolnośląskie

(50.870724, 14.823949)Trójstyk granic, to miejsce takie jak szczyt góry, biegun, koniec świata? No, może nie koniec, bo z tego punktu "na końcu" Polski, zaczynają się dwa sąsiednie państwa. W każdym razie tego typu miejsca chce się zdobywać i my zdobyliśmy. Trójstyk to według wiedzy wikipedycznej punkt styku granic trzech równorzędnych jednostek terytorialnych. Najczęściej odnosi się własnie do granic państw. Trójstyk przeważnie oznakowany jest za pomocą specjalnych znaków granicznych, flag państwowych, obelisków. Państwami posiadającymi najwięcej trójstyków są Chiny (16) i Rosja (10). Państwa mające na jednym obszarze lądowym tylko jednego sąsiada (Portugalia, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, San Marino, Gambia, Lesotho, Korea Południowa, Timor Wschodni, itp.) nie posiadają trójstyków wcale. Trójstyków nie mają także państwa zajmujące całe wyspy (np. Islandia, Kuba), a nawet takie kraje jak Stany Zjednoczone (mają dwóch sąsiadów – Kanadę i Meksyk – jednak obu rozdziela amerykańskie terytorium) i Indonezja (trzech lądowych sąsiadów – Malezja, Timor Wschodni i Papua-Nowa Gwinea, jednak na różnych wyspach). Jednym z najsłynniejszych trójstyków w Europie jest trójstyk na górze Vaalserberg, gdzie spotykają się granice Niemiec, Holandii i Belgii. Może kiedyś tam dotrzemy. Polska posiada 6 trójstyków. Są to : zdobyty przez nas w 2016 roku - Polska – Czechy - Niemcy, pomiędzy miejscowościami Porajów [PL], Gródek nad Nysą [CZ] i Żytawa [DE], oraz :


Polska - Czechy - Słowacja - pomiędzy Jaworzynką (Trzycatek) [PL] - Czerne [SK] - Herczawa [CZ] odwiedzony przez nas w 2015 roku (czytaj TUTAJ)

Polska – Rosja – Litwa koło Bolci (gmina Wiżajny) i Wisztyńca (LT)

Polska – Litwa – Białoruś na rzece Marycha niedaleko Stanowiska (gmina Giby)

Polska – Białoruś – Ukraina na Bugu pod Włodawą (Orchówek)

Polska – Ukraina – Słowacja na szczycie Krzemieniec


Ścieżka od strony czeskiej

 

Aby tam dojechać, z Sieniawki kierowaliśmy się na przejście graniczne z Żytawą jadąc cały czas wzdłuż Nysy Łużyckiej. Potem mijając most łączący Polskę z Niemcami jechaliśmy dalej wzdłuż rzeki, aż do dawnego przejścia granicznego z Czechami. Tam, na samej granicy jest parking z którego ścieżką dojść można do w kilka minut do Trójstyku.


Budynek przy dawnej granicy polsko-czeskiej


Kilkuminutowy spacer i już jesteśmy na miejscuPodchodzimy od strony czeskiej, którą od polskiej dzieli mały strumyczek (widać ponad nim mostek) w tle flaga niemiecka, która znajduje się po drugiej stronie Nysy Łużyckiej. Aby postawić nogę na ziemi niemieckiej, trzeba pojechać przez Żytawę
 

Obelisk po czeskiej stronie


Granica CzechNiemiecki słupek graniczny i flaga, oraz krzyż


Polska flaga i słupek granicznyStrumyk dzielący Czechy od Polski łatwo przeskoczyćSłup graniczny POLSKAObelisk pamiątkowy po polskiej stronie
Mostek pomiędzy Czechami a Polską


Trójstyk trzech państw : Polski, Czech i Niemiec, pośrodku flaga Unii Europejskiej


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias