Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie stworzyło szlak turystyczny pod nazwą: „Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie”. Na całą trasę liczącą łącznie 37,5 km składa się osiemnaście punktów obejmujących czternaście miejscowości i tereny poza nimi, w granicach gminy Żarów. Projekt wykonany został w ramach zadania „Partnerzy z kulturą”, na realizację, którego Gminne Centrum Kultury i Sportu, otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu narodowego Dom Kultury + edycja 2023. W realizacji projektu udział wzięli ponadto partnerzy lokalni: Koło PTTK „Żarodreptaki”, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus”, Stowarzyszenie „Nasz Kruków” i zespół Krukowianie, Koło Gospodyń Wiejskich i Sołectwo Imbramowice, Sołectwo i OSP Wierzbna. Zaleca się pokonać trasę pieszo lub rowerem (nie jesteś w stanie trzymając się trasy wjechać wszędzie autem).

 

 

 

Czas wyruszyć poznawać Ziemię Żarowską... Poniżej droga z Zastruża do Pyszczyna z charakterystycznymi drzewami tworzącymi swoistą, naturalną bramę do Gminy Żarów (drzewa znajdziesz przemierzając szlak zgodnie z mapą).

szlak gzarow (1)

 

 

 

Oficjalnie szlak otwarto w niedzielę 29 października o godzinie 10:00, kiedy to pierwsza grupa wyruszyła spod Żarowskiej Izby Historycznej na pieszą wyprawę fragmentem szlaku liczącym 13 km. Trasa inauguracyjnej wycieczki wiodła przez pierwsze dziesięć z osiemnastu punktów (patrz mapa poniżej), z Żarowa przez Łażany, Kruków, Marcinowiczki do Imbramowic.

 

Należy wiedzieć, że na trasie znajduje się dziesięć tablic, zawierających opisy interesujących i często zapomnianych już miejsc, budowli oraz wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Tablice znajdziesz w kolejności: w Żarowie, Łażanach, Krukowie, Zastrużu, Marcinowiczkach, Imbramowicach, Pożarzysku, Mrowinach, Siedlimowicach i Wierzbnej. Pokonanie trasy organizator nagradza wręczeniem okolicznościowej odznaki. Każdy, kto chciałby taką odznakę zdobyć, zobowiązany jest do zaopatrzenia się w książeczkę turystyczną, w której znajdzie nie tylko regulamin zabawy ale także wskazane punkty, które należy odwiedzić i sposób w jaki należy poświadczyć odwiedzone miejsca.

 

Książeczki wydawane są w Żarowskiej Izbie Historycznej, przy ul. Dworcowej 3 (w godz. otwarcia tj. pn-pt. 10:00-15:30, śr. 9:00-17:00 – info Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 537-481-116) lub na recepcji Basenu Miejskiego, przy ul. Piastowskiej 10A (w godz. pn-niedz. 6:00-22:00, tel. 74 8580-187 wew. 30).

 

UWAGA !!! Weryfikacja oraz odciśnięcie stempla w książeczce odbywa się jedynie w Żarowskiej Izbie Historycznej. 

 

 

 

Mapka z oznaczonym Szlakiem krajoznawczo-historycznym - Gmina Żarów jakiej nie znacie. Kluczowy na tej mapce jest tzw. kod QR (lewy dolny róg), przy pomocy którego swoim smartfonem możesz pobrać trasę na popularnej turystycznej mapie o nazwie mapy.cz. Mapa ta współpracuje z nawigacją w Twoim telefonie co znacząco ułatwi trzymanie się właściewgo szlaku szczególnie w lesie lub na drogach polnych pomiędzy miejscowościami..

szlak gzarow (1)

 

 

 

Co wskazują punkty na mapie:

 

START (punkt 1) znajduje się przy stacji kolejowej w Żarowie i siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej, ul. Dworcowa 3. Nie ma tu żadnej tablicy informującej o rozpoczęciu szlaku...

Punkt 2 wskazuje lokalizację tablicy w Żarowie przy dawnym cmentarzu ewangelickim w Żarowie przu ul. 1 Maja.

Punkt 3 wskazuje lokalozację kamiennego mostu i dębu. Tutaj nie szukaj żadnej tablicy.

Punkt 4 wskazuje okolicę skrzyżowania ulic Polnej i Strzegomskiej w Łażanach w okolicy kościoła i ruin pałacu i pomnika ofiar I wojny światowej z Laasan.

Punkt 5 wskazuje miejsce w lesie w okolicy kopalni granodiorytu - trudno powiedzieć co wskazuje

Punkt 6 wskazuje miejsce w okolicy piaskowni gdzie znaleziono szczątki mamuta

Punkt 7 wskazuje skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Młyńskiej w Krukowie Tu znajdziesz tablicę informacyjną

Punkt 8 wskazuje skrzyżowanie dróg prowadzących do obowiązkowych punktów do odwiedzenia i tablicy informacyjnej w Zastrużu

Punkt 9 wskazuje okolice skrzyżowania dróg pomiędzy Zastrużem a Pyszczynem w sąsiedztwie dwóch drzew tworzących swoistą bramę (wspomniane na początku)

Punkt 10 wskazuje Marcinowiczki (miejsce lokalizacji tamtejszej tablicy Informacyjnej)

Punkt 11 wskazuje Imbramowice (okolice remizy OSP)

Punkt 12 wskazuje Pożarzysko (okolice kościoła)

Punkt 13 wskazuje Mrowiny (okolicę ruiny wieży kościoła ewangelickiego)

Punkt 14 wskazuje skrzyżowanie szos Mrowiny - Siedlimowice i Pożarzysko - Gołaszyce

Punkt 15 wskazuje Gołaszyce (drogę polną biegnącą w kierunku Kalna)

Punkt 16 wskazuje Kalno (okolice ul Turkusowej)

Punkt 17 wskazuje Wierzbną (okolice ul. Pankowickiej)

Punkt 18 wskazuje Bożanów (drogę polną biegnącą wzdłuż wsi równolegle do szosy łączącej ją z żarowem)

Koniec (punkt 19) wskazuje okolicę stacji kolejowej i parkingu przy Kawiarni Hercik, przy ul. Armii Krajowej w Żarowie

 

 

 

Okładka i zawartość książeczki, którą można podjąć w Żarowskiej Izbie Historycznej lub w kasie żarowskiego basenu.

 

 

 

Okładka: przód i tył w rozwinięciu

szlak gzarow (1)

 

 

 

Okładka książeczki turystycznej (przód)

szlak gzarow (1)

 

 

 

Strona 1 - Regulamin zdobycia odznaki "Gmina Żarów jakiej nie znacie"

szlak gzarow (1)

 

 

 

Strona 2 - miejsca weryfikujące pobyt. Na potwierdzenie odwiedzenia poszczególnych punktów, należy wykonać fotografie wskazanych lokalizacji.

Strona 3 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 3 trasy - dworskiej drogi ze starym dębem i kamiennym mostkiem. Uwaga! Tablica znajduje się przy punkcie 2 trasy, czyli przy dawnym cmentarzu ewangelickim przy ul. 1 Maja w Żarowie.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Strona 2 (powiększenie fragmentu) 10 punktów koniecznych do odwiedzenia w celu zaliczenia całej trasy i otrzymaniu specjalnej odznaki:

szlak gzarow (38)

 

 

 

Strona 4 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 13 trasy - okolice pałacu lub ruiny ruiny wieży kościoła w Mrowinach. Uwaga! Tablica znajduje się przy Szkole Podstawowej w Mrowinach.

Strona 5 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 4 trasy - ruiny pałacu lub kościół w Łażanach. Uwaga! Tablica znajduje się przy wejściu do parku.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Strona 6 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 7 trasy - folwark z domem zarządcy lub młyn wodny w Krukowie. Uwaga! Tablica znajduje się dokładnie przy młynie i dawnym domu zarządcy folwarku.

Strona 7 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 8 trasy - folwark pocysterski lub kościół w Zastrużu. Uwaga! Tablica znajduje się przy Szkole Podstawowej w Imbramowicach.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Strona 8 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 10 trasy - spichlerze lub ruiny dworu w Marcinowiczkach. Uwaga! Tablica znajduje się obok przystanku autobusowego w centrum wsi.

Strona 9 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 11 trasy - kościół lub kamienny krzyż pojednania przy moście w Imbramowicach. Uwaga! Tablica znajduje się na parkingu przy świetlicy wiejskiej i placu zabaw.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Strona 10 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 12 trasy - kościół lub studnia dworska w Pożarzysku. Uwaga! Tablica znajduje się przy świetlicy wiejskiej w sąsiedztwie studni dworskiej. 

Strona 11 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 14 trasy - zabytkowy młyn lub folwark z ruinami pałacu von Kornów. Uwaga! Tablica znajduje się poniżej młyna na placu parkinowym blisko stawu.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Strona 12 - miejsce na potwierdzenie odwiedzenia punktu 17 trasy - skałka lub kompleks pocysterski (pałac, park i ruina klasztoru w sąsiedztwie kościoła w Wierzbnej). Uwaga! Tablica informacyjna znajduje się przy skałce.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Okładka książeczki turystycznej (tył)

szlak gzarow (1)

 

 

 

Stempel, który otrzyma uczestnik zabawy po potwierdzeniu odwiedzenia poszczególnych punktów na szlaku. Nie musisz całej trasy przebyć jednego dnia.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica w Żarowie znajduje się dokładnie przy punkcie 2 trasy, czyli przy dawnym cmentarzu ewangelickim obok wjazdu na działki przy ul. 1 Maja. Odnosi się ona informacyjnie głównie do punktu 3 na szlaku.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Żarowie

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica w Łażanach znajduje się przy wejściu do parku.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Łażanach

szlak gzarow (1)

 

 

 

Uwaga! posługując się mapą z oznaczonym szlakiem możesz przeoczyć tablicę w Łażanach. Szlak oznaczono przerywaną niebieską kreską, czerwona kropka oznacza lokalizację tablicy.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica w Krukowie znajduje się dokładnie przy młynie i dawnym domu zarządcy folwarku. Odnosi się ona informacyjnie głównie do punktu 6 na szlaku.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Krukowie

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica w Zastrużu znajduje się na szlaku przy tamtejszej Szkole Podstawowej.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Zastrużu

szlak gzarow (1)

 

 

 


Tablica w Marcinowiczkach znajduje się obok przystanku autobusowego w centrum wsi.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Marcinowiczkach

szlak gzarow (1) 

 

 

 

Tablica w Imbramowicach znajduje się na parkingu przy świetlicy wiejskiej i placu zabaw.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Imbramowicach

szlak gzarow (1)

 

 

 

Uwaga! posługując się mapą z oznaczonym szlakiem możesz przeoczyć tablicę w Imbramowicach. Szlak oznaczono przerywaną niebieską kreską, czerwona kropka oznacza lokalizację tablicy.

szlak gzarow (1)

 

 

 


Tablica w Pożarzysku znajduje się przy świetlicy wiejskiej w sąsiedztwie studni dworskiej. 

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Pożarzysku

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica w Mrowinach znajduje się przy tamtejszej Szkole Podstawowej.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Mrowinach

szlak gzarow (1)

 

 

 

Uwaga! posługując się mapą z oznaczonym szlakiem możesz przeoczyć tablicę w Mrowinach. Szlak oznaczono przerywaną niebieską kreską, czerwona kropka oznacza lokalizację tablicy.

szlak gzarow (1)

 

 

 

 Tablica w Siedlimowicach znajduje się poniżej młyna na placu parkinowym blisko stawu.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Siedlimowicach

szlak gzarow (1)

 

 

 

Uwaga! posługując się mapą z oznaczonym szlakiem możesz przeoczyć tablicę w Siedlimowicach. Szlak oznaczono przerywaną niebieską kreską, czerwona kropka oznacza lokalizację tablicy. Wprawdzie w celu zaliczenia tego punktu szlaku musisz znaleźć się w sąsiedztwie młyna i ruiny pałacu, warto jednak wspomnieć o możliwości przeoczenia tablicy

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica w Wierzbnej znajduje się przy tzw. skałce, przy ul. Leśnej.

szlak gzarow (1)

 

 

 

Tablica informacyjna w Wierzbnej

szlak gzarow (1)

 

 

 

Zakończenie tej 37, 5 km trasy organizator przewiduje w okolicy Kawiarni Hercik w Żarowie, blisko stacji kolejowej, co jest słuszne ze względu na potencjalnych turystów dojeżdżających do Żarowa pociągiem...

Uwaga do całości projektu - nie działają niektóre kody QR!

 

 

 


Trasę przebył i materiał przygotował : Matthias