Wyszukaj na stronie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Projekt żarowskiej Fundacji Inicjatywa B - „Opowiadania o mieście”, docelowo składać się będzie z trzech współgrających ze sobą części. Stworzenie mapy opowiadań historycznych, która funkcjonować będzie na stronie internetowej fundacji, składającej się z mapy topograficznej Żarowa, zawierającej lokalne opowiadania historyczne. Teksty „historyczne” przeczytane zostały na ulicy przez zaproszonych wcześniej do współpracy mieszkańców miasta… Częścią wizualną projektu, która dopełni nagrania dźwiękowe, będą opublikowane na stronie fundacji tzw. retrospektywne fotoslajdery, składające się z zeskanowanej przedwojennej pocztówki oraz aktualnej autorskiej fotografii, która zostanie wykonana w takiej samej lub bardzo zbliżonej perspektywie. Za pomocą myszki użytkownik będzie mógł przewijać grafiki, odsłaniając widok miasta aktualny lub przedwojenny. Do stworzenia tego elementu  wykorzystano pocztówki oraz zdjęcia ze zbiorów lokalnych kolekcjonerów.

 

 

 

10 WYJĄTKOWYCH MIEJSC W ŻAROWIE

Pliki dźwiękowe, retrospektywne fotoslajdery oraz punkty na mapie opowiadań historycznych, będą poświęcone wybranym obiektom, znajdującym się na terenie Miasta Żarów. W ramach pierwszej edycji projektu „Opowiadania o mieście”, który realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz; wytypowano 10 niezwykłych miejsc i obiektów : 1. „Park miejski”, 2. „Zamek Kulmitzów”, 3. „Silesia”, 4. „Staw miejski”, 5. „Kościół katolicki”, 6. „Szkoła katolicka”, 7. „Kaplica cmentarna”, 8. „Marienhaus”, 9. „Plac wolności”, oraz 10. „Szamotownia”.

 

 

Mapa opowiadań historycznych (źródło : www.inicjatywab.pl)

mapa (Custom)

 

Mapa Opowiadań Historycznych

Mapa (eksperyment), składa się z opracowanych punktów, które zawierają historię oraz lokalne opowiadania (wspomnienia). Wspomniane narracje można posłuchać, można odbyć podróż w czasie za pomocą fotosjalderów, które mają pełnić funkcję poznawczą i edukacyjną. Wirtualna mapa pokrywa się z rzeczywistą topografią Żarowa w tenże sposób odbiorca wie o jakim budynku, rejonie jest mowa… Wkrótce pojawią się także tabliczki z kodami, naklejone w przestrzeni miejskiej, można zeskanować je smartphonem lub tabletem, aby przenieść się do mapy, fotoslajderów i opowiadań w formie plików audio i tekstowych…

 

 

 

Opowiadanie 1.


Witaj w Parku Miejskim w Żarowie

[…] Ogromne wrażenie, jakie robił park na odwiedzających, wynikało m.in. z kontrastu spowodowanego bliskością hal fabrycznych i dymiących kominów. Dziś dymiące kominy są już przeszłością, jednak zainteresowanie mieszkańców Gminy Żarów miejskim parkiem nie maleje. To właśnie w tym miejscu, odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne tj. Dni Żarowa czy różnorodne projekty realizowane przez Fundację Inicjatywa B. To na zielonych trawnikach można spotkać mieszkańców Naszego miasta oraz wiewiórki skaczące w koronach unikatowych drzew.


Narratorem jest Ryszard Dykcik...

Historię Parku Miejskiego w Żarowie czyta Ryszard Dykcik – ur. 1952: Reżyser i założyciel teatru „Tolerancja” oraz teatru „Bezdomnego”. Animator i działacz kulturalny. Wyróżniony za działalność kulturalną przez Ministra Kultury i Oświaty w 1998 roku.

Ryszard Dykcik (źródło : www.inicjatywab.pl)

Ryszard Dykcik

 Odsłuchaj opowiadanie 1

 

Opowiadanie 2.


Witaj w Zamku Kulmizów w Żarowie

[…] Szczególnie malowniczo prezentuje się zamek właśnie od strony parku za sprawą prostokątnych i okrągłych wież oraz balkonów i loggii. Zamek w dalszym ciągu zachwyca swoją architekturą i historią, pomimo kontrastujących ze starą cegłą okien plastikowych, pomalowanych balkonów oraz zagrodzonych terenów, znajdujących się tuż przy murami. W okresie letnim można spotkać turystów z Niemiec, którzy fotografują posiadłość Kulmiza i rozmawiają o jego kondycji: być może to potomkowie – rodzina dawnych mieszkańców ?


Narratorem jest Iwona Nieradka...

Historię Zamku Kulmizów w Żarowie czyta Iwona Nieradka –  ur. 1967, wieloletni nauczyciel w Szkole Podstawowej w Żarowie. Wyróżniona w plebiscycie Gazety Wrocławskiej w konkursie BELFER 2003. Współautorka książeczki – kolorowanki dla najmłodszych dzieci ” Żarów – moje miasto’. Współautorka publikacji dla dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki „Kalendarz Ucznia”.

 

Iwona Nieradka (źródło : www.inicjatywab.pl)

Iwona Nieradka

Odsłuchaj opowiadanie 2.

 

 

Opowiadanie 3.


Witaj w żarowskiej "Silesii"

W żarowskiej „Silesii”; mi znanej już jako „Dolnośląskie Zakłady Chemiczne Organika w Żarowie”, pracowali moi rodzice. Pamiętam jak czekałem przy portierni na tatę, który kończył poranną zmianę w fabryce. Gdy ojciec, idący długą prostą drogą w kierunku bramy zakładu pojawił się w zasięgu mojego wzroku, przeskakiwałem szlaban portierni i biegłem w jego kierunku. Zawsze dostawał za to reprymendę, a ja zawsze to robiłem. Dziś nie ma już Silesii (DZCH), nie ma mojego taty.


Narratorem jest Dorota Sip-Malczewska...

Historię Silesii w Żarowie czyta Dorota Sip-Malczewska – ur. w 1974, nieuleczalna optymistka z nieustającym apetytem na życie. Urodzona i wychowana w czasach PRL, nie wyzbyła się ciągotek do udzielania się w życiu społecznym.

 

Dorota Sip-Malczewska (źródło : www.inicjatywab.pl)

Dorota Sip

 Odsłuchaj opowiadanie 3.

 

Opowiadanie 4.


Witaj nad Stawem miejskim w Żarowie!

Staw miejski w Żarowie jest miejscem rekreacji wielu mieszkańców Żarowa. Zimą, gdy tafla wody zamarza można spotkać dzieci i młodzież, którzy ślizgają się wzdłuż brzegu na własnych butach. Latem siedząc pod dębami, można obserwować zachód słońca, które przegląda się w tym niewielkim zbiorniku.


Narratorem jest Paweł Zieliński...

Historię Stawu miejskiego w Żarowie czyta Paweł Zieliński – ur. w 1990, raper, muzyk, organizator imprez hip-hop. Piewca miasta Żarów, aktywny w jego życiu społecznym.

 

Paweł Zieliński (źródło : www.inicjatywab.pl)

Pawel Zielinski

Odsłuchaj opowiadanie 4.

 

 

Opowiadanie 5.


Witaj Kościele katolickim w Żarowie!

Rok 1910 przyniósł Naszej małej społeczności spełnienie długo oczekiwanych pragnień – własną świątynię. Nasze pokolenie zadało sobie wiele trudu, żeby ten wielki cel osiągnąć, pisał na wstępie swojej książki, cytując akapit „Podręcznika katolickiego dla duszpasterstwa Żarów, Zbigniew Malicki. Neogotycka budowla jest piękna i mam nadzieję, że będzie zachwycać przez kolejne dekady.


Narratorem jest Klaudia Piasecka...

Historię Kościoła katolickiego w Żarowie czyta Klaudia Piasecka – ur. w 1997 roku; niedługo po powodzi 100-lecia. Kilka lat związana z chórem działającym przy kościele NSPJ w Żarowie, nieprzerwanie aktywna muzycznie, studentka. Entuzjastka dobrej sztuki, starego kina, muzyki filmowej, szukająca wartościowych ludzi. Optymistka, powtarzająca jak mantrę, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych i spraw beznadziejnych.

 

Klaudia Piasecka (źródło : www.inicjatywab.pl)

Klaudia Piasecka

 Odsłuchaj opowiadanie 5.

 

 

Opowiadanie 6.


Witaj Szkole katolickiej w Żarowie!

Kiedyś szkoła katolicka, później gimnazjum, a teraz mieszkania prywatne. Budynek z nieotynkowanej cegły posiada jeden z ładniejszych trawników w Żarowie. Wspólnota mieszkaniowa dba o walory estetyczne, które poprawiają wizerunek miasta. Życzyłbym sobie więcej takich działań w moim otoczeniu.


Narratorem jest Leszek Michalak...

Historię Szkoły katolickiej w Żarowie czyta Leszek Michalak – Burmistrz Miasta i Gminy Żarów.

Leszek Michalak (źródło : www.inicjatywab.pl)

Leszek Michalak

Odsłuchaj opowiadanie 6.

 

 

Opowiadanie 7.


Witaj w Kaplicy cmentarnej w Żarowie!

Dziś teren cmentarza zajmuje znacznie większą powierzchnię niż na początku XX wieku, teren przyłączany jest od strony południowej. Kaplica cmentarna z nieotynkowanej cegły przeszła wiele remontów; podczas ostatniego odkryto kapsułę czasu z listem od dawnych mieszkańców Saarau.


Narratorem jest Maciej Wabik...

Historię Kaplicy cmentarnej w Żarowie czyta Maciej Wabik – ur. 1971 współzałożyciel Stowarzyszenia „Labiryntarium.pl”, świdniczanin mieszkający od niemal 10 lat w Żarowie, rozmiłowany w historii swojego nowego domu i jego okolic…

 

Maciej Wabik (źródło : www.inicjatywab.pl)

Maciej Wabik

Odsłuchaj opowiadanie 7.

 

 

Opowiadanie 8.


Witaj w żarowskim Marienhaus!

W latach 70-tych XX wieku wyburzono były dom modlitwy – Marienhaus oraz pobliski dom książki, w wyniku czego Żarów stracił możliwość posiadania maluteńkiego ryneczku. Dawny kościół ewangelicki, posiadał małą wieżyczkę z zegarem, która dziś mogłaby pełnić funkcję „ratusza”. Domniemam, że zamknięta przez budynki przestrzeń, pełniłaby funkcję miejsca spotkań wielu mieszkańców Gminy Żarów.


Narratorem jest Roman Domański...

Historię Marienhaus w Żarowie czyta Roman Domański – Ur. w 1967 r. Pierwsze lata swojego życia mieszkał w Marienhaus. Wieczny optymista pasjonujący się całe życie historią starożytną, naukami ścisłymi, techniką, elektroniką i krótkofalarstwem. Chętnie pomaga w działaniach społecznych.

 

 

Roman Domański (źródło : www.inicjatywab.pl)

Roman Domanski

 Odsłuchaj opowiadanie 8.

 

 

Opowiadanie 9.


Witaj na Placu Wolności w Żarowie!

Plac Wolności w Żarowie, to nie tylko zniszczony pomnik. Ciekawym elementem tej części miasta są wille: np. willa Gollnick, willa Dietze, willa Mabdel  oraz willa Mandel, znajdująca się dawniej na (Kulmizplatz 2), niegdyś porośnięta bluszczem.


Narratorem jest Dorota Kutołowska...

Historię Placu Wolności w Żarowie czyta Dorota Kutołowska – Ur. w 1993 roku w Przemyślu. Od wczesnej młodości zakochana w Żarowie. 11 lat związana z nim przez Teatr Bezdomny. Od lat 3 szczęśliwa jego mieszkanka.

 

Dorota Kotułowska (źródło : www.inicjatywab.pl)

Dorota Kutolowska

 Odsłuchaj opowiadanie 9.

 

Opowiadanie 10.


Witaj w żarowskiej Szamotowni!

„Szamotownia”, dziś Polska Ceramika Ogniotrwała „Żarów” S.A, to jest jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie produkujących glinokrzemianowe materiały ogniotrwałe przeznaczone głównie dla hutnictwa stali i metali kolorowych (w tym aluminium), odlewni, koksowni, cementowni, energetyki oraz hut szkła. Jest to jedyny założony przez Kulmiza zakład, który istnieje do dnia dzisiejszego.


Narratorem jest Janusz Kluba...

Historię Placu Wolności w Żarowie czyta Janusz Kluba – Ur. w 1982 roku. „Czerwcowy rocznik ’82. Nie licząc zagranicznych wojaży to można powiedzieć, że całe swoje życie przemieszkał w Żarowie. Lubuje się nieco w językach obcych, aerografii i komiksach.

 

Janusz Kluba (źródło : www.inicjatywab.pl)

Janusz Kluba

Odsłuchaj opowiadanie 10.

 

 

Ideą projektu: „Opowiadania o mieście”, jest ochrona i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Za pomocą nieszablonowych sposobów oraz technik animacyjnych (audiodeskrypcja, digitalizacja, warsztat fotograficzny, praca w różnorodnych grupach twórczych), przy współpracy z lokalnymi pasjonatami, instytucjami oraz grupami osób, Tomasz Nycz tworzy projekt o charakterze artystycznym i historycznym, składający się z trzech spójnych ze sobą części: mapy opowiadań historycznych, retrospektywnych fotoslajderów oraz kapsuły czasu. Wszystkie dzieła wizualne oraz dźwiękowe, które powstaną w ramach projektu zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji Inicjatywa B, dzięki której jej odbiorcy będą mogli zasięgnąć ciekawych informacji o swoim najbliższym otoczeniu. Opracowane zagadnienia będą udostępnione bezpłatnie na wolnej licencji Creative Commons, która umożliwia darmowe, nieograniczone korzystanie ze zbiorów.

 

 

 

Znacznie więcej o tym niezwykłym projekcie w tym fotoslajdery, teksty opowiadań w formie plików *.pdf, znajdziesz na stronie Fundacji Inicjatywa B, pod linkiem :

http://inicjatywab.pl/opowiadaniaomiescie/


Przygotował : Matthias, źródło : www.inicjatywab.pl