Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W nasze ręce trafiła wyjątkowa pamiątka związana z żarowską piłką nożną, w postaci proporca z 1954 roku, przyznanego mistrzowi klasy "D" działającego przy "Szamotowni" Klubu Sportowego "STAL" Żarów. Na proporcu poza napisami Mistrzowi Kl. "D" w Piłce Nożnej, K.S. STAL Żarów, znajduje się naszywka w kształcie piłki, oraz dopisek P.K.K.F Świdnica (organizator rozgrywek). Jego szerokość wynosi 25 cm, a wysokość (bez sznurka i frędzli) 38 cm.

 

 


Pamiątkę przekazała : Pani Anna z Mrowin, za co serdecznie dziękujemy. Proporzec był własnością ojca, nieżyjącego już wieloletniego pracownika "Szamotowni", Pana Stanisława Białka.

 

 


Na przełomie lat 1952 i 1953, z inicjatywy Zdzisława Janowskiego, Czesława Fikusa, Kaziemierza Leśniaka i innych pracowników i miłośników piłki nożnej z Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, powstał w Żarowie Robotniczy Klub Sportowy "Budowlani" Żarów. Początkowo "Budowlani" grali jako niezrzeszeni a ich znakiem rozpoznawczym była duża litera B na polu w kształcie tarczy. Kiedy w 1953 roku klub rejestrował się i zgłaszał do rozgrywek, zmianie uległa jego nazwa. Odtąd klub nazywał się Klub Sportowy "Stal" Żarów. Początkowo klub rozpoczął grę w klasie "D", najniższej wówczas klasie rozgrywkowej i od razu zdobył pierwsze miejsce i awans do klasy "C", za co zawodnicy otrzymali m.in. niniejszy proporzec. Drużyna w kolejnym sezonie nie odpuszcza, zdobywając klasę "B", a w jeszcze kolejnym sezonie (1955), ociera się o zwycięstwo w wyścigu do osiągnięcia klasy "A", zajmując ex equo pierwsze miejsce z Cukrownikiem Pszenno. W meczu decydującym niestety przegrywają w Świebodzicach 2:3. Najprawdopodobniej w tym samym roku "Stal" zmienia nazwę na K.S. "CERAMIK" Żarów, którą utrzymuje do sezonu 1962/63, kiedy dochodzi do połączenia z "Unią", tworząc działającą do dziś drużynę K.S. "Zjednoczeni" Żarów...

 

Na podstawie pracy zespołowej Piotra Araszczuka, Roberta Kaśkówa i Zbigniewa Malickiego

p.t. "Historia Żarowskiej Piłki Nożnej"

 

 

 

Proporzec Mistrza Klasy "D" z 1954 roku K.S. STAL Żarów

proporzec stal zarow

 

 

 

 


Przygotował : Matthias