Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W niedzielę, 6 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00, w dniu święta Objawienia Pańskiego zwanego potocznie Świętem Trzech Króli, odbyła się wyjątkowa uroczystość z udziałem biskupa diecezji świdnickiej Ignacego Deca. Po dłuższym czasie w jakim żarowskie organy kościelne poddane były renowacji, wszelkie prace zostały zakończone i niemal stuletni instrument ponownie służył będzie parafii i parafianom. Renowację przeprowadzono dzięki środkom finansowym przekazanym z budżetu gminy Żarów, oraz datków od parafian. Uroczystość poświęcenia zaplanowana została właśnie na 6 stycznia w żarowskim kościele. Mszy przewodniczył bp Ignacy Dec, który nie tylko pokropił instrument, ale także osoboście zasiadł za manuałem i symbolicznie odegrał pierwszą kolędę. Biskup modlił się za wszystkich, którzy przyczynili się do renowacji organów i nie szczędzili datków.

Organy zbudowała firma Paula Berschdorfa z Nysy w latach 20-tych XX wieku. Organy ustawione są na murowanej emporze muzycznej nad wejściem głównym, posiadają dwie oddzielne, symetryczne szafy umieszczone po obu stronach okna witrażowego. Piszczałki tworzą tak zwaną strukturę parawanową. Kontuar, czyli miejsce gdzie zasiada organista jest wolnostojący, podczas gry zwrócony jest on twarzą w stronę ołtarza. Ma do dyspozycji 27 głosów... O organach żarowskich pisaliśmy w szczegółach (TUTAJ). 

 

 

W Mszy świętej w intencji wszystkich ofiarodawców na remont organów, przewodniczył biskup Ignacy Dec (foto : Marek Wąsowski)

zarow organy swiecenie (1)

 

 

Kilka słów powiedział burmistrz Leszek Michalak (foto : Marek Wąsowski)

zarow organy swiecenie (1)

 

 

 

 

 Biskup Ignacy Dec (foto : Marek Wąsowski)

zarow organy swiecenie (1)

 

 

 

 

 Moment poświęcenia instrumentu (foto : Marek Wąsowski)

zarow organy swiecenie (1)

 

 

 

 

 Symboliczne odegranie pierwszej pieśni (kolędy) (foto : Marek Wąsowski)

zarow organy swiecenie (1)

 

 

 

 

 Nowe brzmienie (foto : Marek Wąsowski)

zarow organy swiecenie (1)

 

 

 

 

 Nowe brzmienie (foto : Marek Wąsowski)

zarow organy swiecenie (1)

 

 

 

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Wąsowskiemu za udostępnione zdjęcia.

 

 


 Przygotował : Maciej Wabik