Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Herb Żarowa został zatwierdzony 21 stycznia 1993 roku. Jest to symbol ważny i poważny, dlatego nie należy używać go nagminnie i przede wszystkim byle gdzie. Stąd zaistniała potrzeba stworzenia znaku, który jednoznacznie wiązał by się z Żarowem i mógłby być stosowany wszędzie i dowolnie : na balonikach, długopisach, koszulkach, foliowych reklamówkach ect. W styczniu 2006 roku Burmistz Żarowa Lilla Gruntkowska ogłosiła konkurs na logo gminy, na który wpłynęło 11 prac. W/g relacji w Gazecie Żarowskiej, poziom prac był artystycznie wysoki, lecz wzory były na tyle skomplikwane, że ich elektroniczne odwzorowanie i powielanie byłoby niemożliwe, lub mocno utrudnione. Z tego powodu władze gminy postanowiły skorzystać z pomocy firmy reklamowej EKSA z Wrocławia.

"Tworząc profesjonalne logo gminy Żarów pracownicy firmy EKSA inspirowali się projektami konkursowymi. Efekty ich pracy oceńcie Państwo sami" - przeczytać możemy w Gazecie Żarowskiej. Szkoda jednak, że odrzucone prace mieszkańców Żarowa nie zostały opublikowane...

 

 

 

 

 

Logo gminy Żarów (tutaj na okładce zestawu 9 pocztówek wydanych przez Urząd Miasta w 2006 roku)

logo gmina zarow

 

 

 

 

 

"Symbolika LOGA jest zbliżona do symboliki herbu. Podobne są również kolory. Dzięki temu logo szybko kojarzy się z Żarowem. Żółty kolor to nawiązanie do rolniczego charakteru gminy, czerwony symbolizuje charakter przemysłowy... Z racji tego, że na terenie naszej gminy jest wiele unikalnych dębów i piękne aleje tych drzew, nie mogło zabraknąć liścia dębowego w naszym logo. Jest również nawiązanie do mostu. (Być może nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że w naszej gminie w 1796 powstał pierwszy w Europie i drugi na świecie most żelazny na rzece Strzegomka). Czerwone kółko na dole loga nawiązuje do Japonii, ponieważ w naszej strefie mamy aż czterech japońskich inwestorów. Z naszymi inwestycjami wiąże się również tekst loga, jesteśmy otwarci dzięki czemu udało nam się pozyskać wielu inwestorów, jesteśmy nowocześni - ciągle udoskonalamy i tworzymy. Naszą inspiracją jest osiągnąć taki poziom rozwoju gospodarczego, jakim może pochwalić się Kraj Kwitnącej Wiśni. Nie zapominamy również o naszej historii i robimy wszystko, aby poznawały ją nasze dzieci." - czytamy dalej w tekście Sylwi Pawlik. 

Niestety (?), logo to użyte na materiałach promocyjnych, jest dziś można powiedzieć rzadkością. Znaleźliśmy je tylko w folderze z 2006 roku dotyczącym gminy, oraz w zestawie 9 kartek pocztowych wydanych w eleganckiej okładce w tym samym roku. Logo znajduje się tam na okładce i każdej pocztówce - całość możesz zobaczyć (TUTAJ). Jeśli potrafisz wskazać więcej materiałów reklamowych z tym logo, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.

Nie wiem, kto jeszcze po tych 13 latach wciąż pamięta to logo, ale rozpytując i pokazując go innym, zdarzało się usłyszeć " o! burak!. Hmm, jeśli się zastanowić, faktycznie może przypominać burak, w dodatku ćwikłowy, dzięki czerwonemu okręgowi. Czy to było powodem, że zaprzestano go używać? Czy logo w dalszym ciągu jest obowiązującą częścią gminnego SIW (Systemu Identyfikacji Wizualnej) gminy? W system ten wpisują się takie znaki jak herb, flaga i właśnie logo gminy...

 

 

 

 

 


Przygotował : Maciej Wabik