Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Cieszy nas, że zgromadzone przez mieszkańców Żarowa i okolic pamiątki związane z Żarowem, jego szkołami, zakładami pracy, wydarzeniami, zainteresowaniami i samymi mieszkańcami, nie pozostają zapomniane w piwnicach, komórkach i na strychach, lub co gorsza wyrzucone bezpowrotnie na śmietnik. Dzięki ciągłym poszukiwaniom na aukcjach interenetowych i targach staroci, oraz dzięki Waszej uprzejmości, możemy cieszyć się coraz to nowymi przedmiotami sprzed lat, które przypominają o różnych faktach i wydarzeniach.

 

 

 

Serdecznie dziękujemy pracownikowi firmy KW SKŁAD usługi transportowe i skład węgla, Pana Władysława Kutyby za przekazanie poniższej pamiątki !

 

 

 

Liczymy na to, że ewentualne pamiątki związane z naszym regionem, znalezione w przyszłości przez Was, w Waszych domach, nie trafią nigdy na śmietnik...

 

 

 

Dziś przedstawiamy :

Szyld : "Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Świdnicy, Oddział Produkcyjny nr 5 w Żarowie, ul Słowiańska 21". Na szyldzie znajduje się też logo Spółdzielni Mleczarskiej (SM). Jest to kawał blachy o wymiarach 70 cm x 50 cm, emaliowany, z białym tłem i niebieskimi napisami. Stan nie jest doskonały, ale poza zabrudzeniami i zniszczonymi narożnikami, jest wciąż doskonale czytelna. Pod tym adresem mieści się dziś wspomniany, znany wszystkim Żarowianom skład węgla Pana Kutyby, ale przedtem, od wczesnych lat 60-tych, do lat 90-tych XX wieku, działała tu mleczarnia, zatrudniająca w najlepszym okresie ok. 15 osób. Jeszcze do niedawna o przeznaczeniu budynku świadczył wielki zbiornik na mleko, wystajacy z jednej ze ścian, ale w związku z ciągłym przystosowywaniem zabudowań do obecnej działalności, zbiornik został usunięty.

Jeśli ktokolwiek, może o mleczarni powiedzieć coś więcej, prosimy o kontakt. Miło by było zobaczyć archiwalne fotografie... Zachęcamy do współpracy przy rozwijaniu tego tematu.

 

 

 

Szyld żarowskiej mleczarni z ul. Słowiańskiej 21

szyld mleczarnia

 

 

 


Przygotował : Matthias