Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pożarzysko - niem. Hohenposeritz

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

 

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi, mieszkaniec Pożarzyska dokonał odkrycia we własnym domu podczas zmiany ramy obrazu ściennego. Pod właściwym widokiem, znanym mieszkańcom domu, skrywał się fragment zdjęcia, które przycięte zostało do rozmiarów ramy i posłużyło jako sztywna podkładka - niegdyś zdjęcia wykonywano na grubej tekturze... Kilka przypadków takich znalezisk opisaliśmy już wcześniej, ba, również i my dokonaliśmy jednego takiego odkrycia (relacja TUTAJ). Zdjęcie, to ciekawy fotomontaż, którego głównym tematem są oczywiście żołnierze, ale poza tym, rozróżnić możemy charakterystyczne dla Świdnicy miejsca w tym : katedrę, zamek (Kościół Zielonoświątkowy) i prawdopodobnie budynek koszarowy, w których żołnierze byli zakwaterowani... Zachowany fragment fotografii przedstawia rezerwistów 8 Kompanii, 10 Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II, sformowanego 21 listopada 1808 r., którzy odbywali służbę wojskową w Świdnicy w latach  1903 - 1905. Fotografię wykonał świdnicki fotograf B. Klose.

Odnaleziony fragment fotografii

regiment

Niezwykłe jest to, że nie tak dawno, bo 23 marca 2019 r., Świdnicki Portal Historyczny zamieścił artykuł Bogdana Muchy opiekującego się Żarowską Izbą Historyczną, o ujawnieniu także przez mieszkańca gminy Żarów, ukrytej w tylnej części obrazu wiszącego w jego domu, sporych rozmiarów fotografię. Fotografia jest w całości i przedstawia rezerwistów 42. Pułku Artylerii Polowej (2. Pułk Śląski) ze Świdnicy, którzy odbywali służbę wojskową w latach 1911-1913.

Fotografia opublikowana przez Świdnicki Portal Historyczny, całość artykułu pod linkiem : 

http://historia-swidnica.pl/niezwykla-fotografia-z-1913-r/

regiment2

Aktualizacja, 26.04.2019 :


W świetle nowych faktów ustalonych w sprawie w/w fotografii przez Andrzeja Dobkiewicza ze Świdnickiego Portalu Historycznego, uzupełniamy wiedzę o fotografii.

"Fotografia składa się z nałożonych na siebie (wcześniej wyciętych) zdjęć, pojedynczych żołnierzy i ich grup. Oprócz szeregowców znajdują się także oficerowie. – W prawym górnym rogu widoczny jest żołnierz trzymający proporzec pułkowy w pokrowcu. Chorąży – jak byśmy go dziś określili posiada ozodbny pendent i galową, czarną kitę grenadierską na pikielhaubie. Żołnierz stojący poniżej trzyma w dłoniach sygnalizatory semaforowe – powiedział ŚPH Krzysztof Czarnecki, znawca armii pruskiej ze Świdnicy.

 grenadierzy (1)

Oprócz żołnierzy na fotografii umieszczono zdjęcia charakterystycznych obiektów Świdnicy – katedry, Kościoła Pokoju, fragmentu tzw. czerwonych koszar w których stacjonowali grenadierzy, dawnego kościoła garnizonowego i placu musztrowego. Nieco problemów identyfikacyjnych przysporzyły natomiast obiekty znajdujące się przy górnej krawędzi pocztówki – trzy murowane budynki, wieża i kilkanaście podłużnych baraków. Ze względu na wielkość całego założenia oraz brak odniesień w zachowanej ikonografii, badając szczegóły zdjęcia wykluczyliśmy te obiekty, jako świdnickie. Musiał to być jakiś inny garnizon, ale jaki?

Trop, który okazał się strzałem w „10” wskazał świdnicki historyk Sobiesław Nowotny. – Pamiętam ze źródeł informację, że większość śląskich pułków na wielkie manewry i ćwiczenia udawała się do Świętoszowa, gdzie znajdował się duży – w dzisiejszej nomenklaturze – poligon oraz baza dla jednostek, które przybywały tu na ćwiczenia – stwierdził Sobiesław Nowotny.

 grenadierzy (2)

Niezidentyfikowany budynek o konstrukcji szachulcowej
Porównaliśmy zachowane zdjęcia ze Świętoszowa, potwierdzając przypuszczenia naszego zastępcy redaktora naczelnego ŚPH (Sobiesław Nowotny). Widoczne na zdjęciu baraki należały do koszar w Świętoszowie, widoczna na zdjęciu wieża (ciśnień) pełniła także funkcje sygnalizacyjne, a murowane budynki także należały do wojskowego kompleksu.

grenadierzy (3)

Z innych obiektów, które znalazły się na pocztówce na razie nie zidentyfikowaliśmy natomiast budynku o konstrukcji szachulcowej, słabo widocznego w centrum kadru. Na zdjęciu znalazły się także dwie tabliczki z sentencjami, które udało się odczytać i przetłumaczyć Sobiesławowi Nowotnemu.

"Trzymajcie się dobrze Koledzy i wy – koszary (od red. w sensie drugiego domu żołnierzy, którzy traktowali go z miłością i sentymentem); Hasłem jest Ojczyzna; Rezerwa ma spokój."

grenadierzy (5)

Drugie hasło jest już mniej sentymentalne i patriotyczne a bardziej frywolne:

"Kochanie nie płacz. Rekruci są na horyzoncie" (w sensie rezerwa odchodzi, ale nadciągają nowi rekruci).

grenadierzy (4)

Andrzej Dobkiewicz, całość  do przeczytania TUTAJ

My zwróciliśmy uwagę dodoatkowo na grupkę świętujących (prawdopodobnie przejście do rezerwy) żołnierzy. Prawie wszyscy dzierżą w ręku kufle z piwem zapewne. Prawie, prócz jednego... Pan z butelką w ręku. Czy rozróżniasz trunek, który spożywał?

grenadierzy (6)  

Niestety, butelka wydaje się byc już pusta...

grenadierzy (7)

Nie chcemy namawiać Was do rozklejania wszystkich starych obrazków wiszących w Waszych domach, ale zanim wyrzucisz, odniesiesz na strych (bo się opatrzył), albo gdy zestarzała się rama i już dawno myślisz, że warto zrobić z obrazkiem porządek, licz się z tym, że być może dokonasz podobnego odkrycia :)


Przygotował : Matthias