Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Cieszy nas, że zgromadzone przez mieszkańców Żarowa i okolic pamiątki związane z Żarowem, jego szkołami, zakładami pracy, wydarzeniami, zainteresowaniami i samymi mieszkańcami, nie pozostają zapomniane w piwnicach, komórkach i na strychach, lub co gorsza wyrzucone bezpowrotnie na śmietnik. Dzięki ciągłym poszukiwaniom na aukcjach interenetowych i targach staroci, oraz dzięki Waszej uprzejmości, możemy cieszyć się coraz to nowymi przedmiotami sprzed lat, które przypominają o różnych faktach i wydarzeniach w minionych epokach.

 

 

 

Serdecznie dziękujemy : Janinie Zajko-IgnatowiczAnicie Juralewicz i Maciejowi Wabikowi za przekazanie poniższych pamiątek !

 

 

 

Liczymy na to, że ewentualne pamiątki związane z naszym regionem, znalezione w przyszłości przez Was, w Waszych domach, nie trafią nigdy na śmietnik...

 

 

 

Dziś przedstawiamy trzy kolejne przedmioty :

 

1.

Medal wybity w 1901 roku, znaleziony przed laty w Żarowie, w ziemi na działkach w okolicy Parku Miejskiego, przez ojca Pani Anity Juralewicz, której serdecznie dziękujemy za przekazanie przedmiotu.

Prawdopodobnie medal pamiątkowy z targów, lub wystawy rolniczej (?). Nie ma pewności, czy przedwojenny mieszkaniec Żarowa wystawiał swój inwentarz na takowej wystawie, czy jest to egzemplarz kolekcjonerski... Prosimy o sugetie w sprawie.

 

 

 

Awers - zwierzęta gospodarskie (koń, krowa, owca, kura, kaczka itp...), oraz w dolnej połowie napisy : "Fousselare, Thielt, Ingelmunster, (co rozróżniliśmy jako miasta w Belgii), oraz w górnej części napis "Vebleingle Landbouwmaatschappij", prawdopodobnie w języku niderlandzkim oznacza towarzystwo rolnicze (potrzebna podpowiedź).

zestaw8 (1)

 

 

 

Rewers - w centrum wybita data 29 sept - 2 oct 1901, oraz wokół daty napisy : Landbouw (rolnictwo) Pfijskampte (?) Lagelmunster (?), z niderlandzkiego jak w nawiasie. Ze względu na słaby stan medalu, możliwe, że słowa zostały mylnie odczytane... Zdobienia wokół centralnego koła z datą

zestaw8 (2)

 

 

 

2.

 

Pamiątkowy wazon z Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych (ŻZMO Żarów), przekazany przez Panią Janinę Zajko-Ignatowicz, za co serdecznie dziękujemy. Wazon ma wysokość 24 cm i szerokość 11 cm. Na przodzie widnieje logo wspomnianego wyżej zakładu (dziś PCO Żarów - Polska Ceramika Ogniotrwała). Wokół woerzchołka zdobienia w kolorze złotym i czerwonym...

 

 

 

 Pamiątkowy wazon z Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych

zestaw8 (2)

 

 

 

Pamiątkowy wazon z Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych

zestaw8 (2)

 

 

 

Na spodzie sygnatura Zakładu Porcelany Stołowej KAROLINA w Jaworzynie Śląskiej

zestaw8 (2)

 

 

 

Pamiątkowy wazon z Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych

zestaw8 (2)

 

 

 

3. 

 

Porcelanka z napisem Walter Ruckhaber Saarau. Porcelanka to potoczna nazwa porcelanowych korków na drucie, do zamykania butelek. Do końca lat 80-tych XX wieku, można było kupić popularną oranżadę zamykaną w ten sposób. Walter Ruckhaber w/g książki adresowej z 1929 roku, zamieszkiwał w Żarowie przy Schweidnitzer Strasse 22 a (dziś ul. Armii Krajowej). Tutaj istniała również rozlewnia piwa (nie produkcja) prowadzona przez niego.

 

 

 

Porcelanka z napisem Walter Ruckhaber Saarau

zestaw8 (2)

 

 

 

Porcelanka z napisem Walter Ruckhaber Saarau

zestaw8 (2)

 

 

 

Porcelanka z napisem Walter Ruckhaber Saarau

zestaw8 (2)

 

 

 


Przygotował : Matthias