Wyszukaj na stronie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ideą projektu: Opowiadania o mieście 2, jest ochrona i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Za pomocą nieszablonowych sposobów oraz technik animacyjnych tj.: audiodeskrypcja, digitalizacja, warsztat fotograficzny, praca w różnorodnych grupach twórczych, przy współpracy z lokalnymi pasjonatami, instytucjami oraz narratorami, stworzymy drugą edycję projektu, którego pomysłodawcą jest Tomasz Nycz

Projekt o charakterze artystycznym i historycznym, składa się z następujących, spójnych ze sobą części:

➡ Pracy twórczej z 10 wcześniej zrekrutowanymi narratorami.
➡ Stworzenie audiodeskrypcji tekstów historycznych.
➡ Stworzenie internetowej mapy opowiadań historycznych.
➡ Wykonanie retrospektywnych foto-slajderów.
➡ Wykonanie aktualnych fotografii miejsc i obiektów.
➡ Instalacja tabliczek dźwiękowych w przestrzeni miasta.
➡ Realizacja filmu promocyjnego zabytków Gminy Żarów.

 

10 WYJĄTKOWYCH MIEJSC W ŻAROWIE

Pliki dźwiękowe, retrospektywne fotoslajdery oraz punkty na mapie opowiadań historycznych, będą poświęcone wybranym obiektom, znajdującym się na terenie Miasta Żarów. W ramach drugiej edycji projektu „Opowiadania o mieście 2”, wytypowano 10 niezwykłych miejsc i obiektów : 

1. KINO ŚWIT

2. POMNIK NA GÓRNICZEJ

3. DOMINIUM

4. SZKOŁA EWANGELICKA

5. KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO

6. MOST ŻELAZNY NA STRZEGOMCE

7. SUWNICA KOLEJOWA

8. KOPALNIA KAOLINU

9. IDA UND MARIENHÜTTE

10. DWORZEC KOLEJOWY

 

 

 

 

Mapa Opowiadań Historycznych

Mapa (eksperyment), składa się z opracowanych punktów, które zawierają historię oraz lokalne opowiadania (wspomnienia). Wspomniane narracje można posłuchać, można odbyć podróż w czasie za pomocą fotosjalderów, które mają pełnić funkcję poznawczą i edukacyjną. Wirtualna mapa pokrywa się z rzeczywistą topografią Żarowa w tenże sposób odbiorca wie o jakim budynku, rejonie jest mowa… Wkrótce pojawią się także tabliczki z kodami, naklejone w przestrzeni miejskiej, można zeskanować je smartphonem lub tabletem, aby przenieść się do mapy, fotoslajderów i opowiadań w formie plików audio i tekstowych…

Mapa opowiadań historycznych (źródło : www.inicjatywab.pl)

mapa

 

Opowiadanie 1.


 Witaj w żarowskim Kinie Świt!

Pamiętam, nie tyle Kino ``Świt`` co Żarowski Ośrodek Kultury, który organizował seanse wideo, w ramach których mogłem oglądać maraton ``Sąsiadów`` czy ``Wejście smoka``. Siedząc na końcu sali, w ostatnim rzędzie (każdy chciał tam siedzieć) patrzyłem na ekran z dużą uwagą… Kilka lat temu zainteresowałem się historią żarowskiego kina, jego ówczesnymi pracownikami oraz wyposażeniem kabiny projekcyjnej – niestety informacji na ten temat jest bardzo mało, dlatego też przy okazji „Opowiadań” apeluję do mieszkańców o udostępnienie informacji oraz fotografii, które mogą zbudować szerszy obraz żarowskiego kina… Ciekawe czy kiedyś przy ul. Armii Krajowej 40, będzie można znów oglądać filmy? Chcielibyście?

CZYTA: ANNA PACHOLAK
Nazywam się Anna Pacholak, pochodzę z Żarowa, obecnie mieszkam we Wrocławiu. Jestem miłośniczką teatru. Byłam związana kiedyś przez kilka lat z Teatrem Bezdomnym im. Bohumila Hrabala. Jestem entuzjastką sztuki i kotów.

Anna Pacholak (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (4)

 Odsłuchaj opowiadanie 1

 

 

 

 

Opowiadanie 2.


 Witaj przy Pomniku na Górniczej

Pomnik na Górniczej, przy drodze „Węglowej” odkryłem w Gimnazjum, przy okazji warsztatów z koła ekologicznego… Kondycja pomnika jest zła i z roku na rok – dalej się pogarsza. Kriegerdankmal, ukryty jest za licznymi krzewami bzu i młodymi drzewami, dlatego też ciężko go zlokalizować. A może to i lepiej? Naturalne maskowanie, nie chroni jednak pomnika przed „amatorami” wypoczynku; którzy u nasady cokołu – wyciągając kilka kamieni – rozpalili ognisko, o czym świadczyć może popiół oraz zakopcony budulec pomnika, niszcząc tym samym pamiątkę. Pomnik związany jest z Żarowem, pomimo faktu iż minimalnie umiejscowiony jest za granicą Gminy Żarów i przynależy do Jaworzyny Śląskiej; to właśnie on znajdował się na wielu poniemieckich pocztówkach z Saarau, to właśnie on jest bohaterem wielu artykułów, a także gier miejskich organizowanych przez instytucje z Żarowa. Może warto pomyśleć o konserwacji, zabezpieczeniu pomnika przed dalszą dewastacją i degradacją? Jeśli tego nie zrobimy, wkrótce pomnik znany będzie tylko z fotografii.

CZYTA: GWIDON PIS
Nazywam się Gwidon i urodziłem się 1 maja 86 w Świdnicy. Skończyłem studia ekonomiczne i na co dzień jestem księgowym w banku. Po godzinach uwielbiam oddawać się swoim pasjom: strzelectwu i ASG, a w przeszłości muzyce.

 

Gwidon Pis (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (2)

Odsłuchaj opowiadanie 2.

 

 

 

Opowiadanie 3.


Witaj przy żarowskim Dominium!

Nieopodal kamiennego „Dominium”, przed powstaniem Tesco był plac zabaw, a obok łąka, którą wykorzystywaliśmy jako boisko do gry w piłkę nożną czy też palanta. Stary budynek był zawsze tajemniczy. W latach 90-tych mieszkali tam ludzie, aczkolwiek nikt z Nas nigdy nie pomyślał, aby wejść do środka – w końcu był to czyjś dom. Dziś wnętrze budynku możemy oglądać na fotografiach, które znajdują się m.in.: na stronie Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, które dba o jego pamięć! Przy „Dominium” stał żółty budynek, który został wyburzony nie dawno. Całość folwarku otaczał szary mur odgradzający cały teren.

CZYTA: MAGDALENA DUNICZ
Urodziłam się w 1981 roku. Od najmłodszych lat jestem związana z Żarowem m.in.: dzięki sztuce teatralnej i poezji śpiewanej, od 8 lat mieszkam w Żarowie… Jestem miłośniczką książek i podróży.

 

Magdalena Dunicz (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (6)

 Odsłuchaj opowiadanie 3.

 

 

 

Opowiadanie 4.


Witaj przy Szkole ewangelickiej w Żarowie!

Przy dawnym budynku szkoły podstawowej nr 2 (a wcześniej szkoły ewangelickiej) w Żarowie znajdują się pozostałości przedwojennej kręgielni żarowskiej, wyposażonej niegdyś najprawdopodobniej w dwa tory. Dziś kręgielnia częściowo służy jako komórki gospodarcze. A teren wokół niej i dawnej szkoły jest pięknym, lecz w moim zdaniu zaniedbanym terenem, który mógłby stać się miejscem wypoczynku pobliskich mieszkańców.

CZYTA: DAGMARA ŚWIĘCICKA
Witajcie, Nazywam się Dagmara Święcicka. Jestem absolwentką wyższej szkoły, kierunku administracji publicznej oraz portugalskiej politechniki, kierunku zarządzania. Na co dzień pracuje w koreańskiej firmie jako specjalista ds. zakupów i logistyki. Pasjonuje się rękodziełem oraz dekoracją wnętrz. Mieszkanka Żarowa, uśmiechem witająca każdy dzień. Marzycielka, która wie czego w życiu chce. Tak mam swój cel... Jestem w trakcie tworzenia swojej pierwszej książki. Co dzień uczę się wytrwałości i wiary, że wszystko jest do osiągnięcia. Moje motto życiowe `` Kluczem do szczęścia jest posiadanie marzeń, kluczem do sukcesu jest ich realizacja” - James Allen.

 

Dagmara Święcicka (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (1)

Odsłuchaj opowiadanie 4.

 

 

 

Opowiadanie 5.


Witaj w żarowskiej kopalni węgla brunatnego!

O kopalni węgla brunatnego możemy przeczytać na stronach internetowych i opracowaniach lokalnych historyków. Szczególną uwagę warto zwrócić na unikatową kartkę pocztową: „Consolidirte Saarau’er Braunkoholenwerke” oraz reklamę kopalni węgla brunatnego, które znajdują się na żarowskim Regale pamięci, prowadzonym przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.

CZYTA: ZUZANNA URBANIK
Jestem Zuza właśnie rozpoczynam III kadencje w Radzie Miejskiej w Żarowie, mieszkam w Wierzbnej. Kocham pracę na rzecz ludzi, uwielbiam wyzwania, aktywność fizyczną oraz rękodzieło.

 

 

 

Zuzanna Urbanik (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (5)

 Odsłuchaj opowiadanie 5.

 

 

 

Opowiadanie 6.


Witaj przy moście żelaznym na Strzegomce!

Most żelazny, ponownie staje się punktem zainteresowania Fundacji Inicjatywa B. Pomimo tego, że z wyjątkowego mostu pozostały tylko przysiółki, a jego majestat możemy podziwiać wyłącznie na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach, nie chcemy aby pamięć o nim zanikła! Wielu mieszkańców Naszej gminy poprzez działania Stowarzyszenia Labiryntarium.pl oraz Fundacji Inicjatywa B, poprzez gry miejskie, wystawy i właśnie „Opowiadania” mogą przenieść się w czasie i dowiedzieć się wielu informacji na temat mostu, który gdyby istniał byłby zabytkiem na skalę europejską.

CZYTA: KRZYSZTOF BAWOLSKI
Urodziłem się w 1973 roku. Jestem współzałożycielem Stowarzyszenia Labiryntarium.pl oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Rota Św. Barbary”. Od 10 lat mieszkam w Żarowie, związany z muzyką, historią oraz rekonstrukcją.

 

 

 

Krzysztof Bawolski (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (3)

Odsłuchaj opowiadanie 6.

 

 

 

 

Opowiadanie 7.


Witaj przy żarowskiej suwnicy kolejowej!

Suwnica kolejowa, która znajdowała się w pobliżu targowiska miejskiego, została pocięta na złom. Już nieistniejący element „architektury” kolejowej, był punktem rowerowej gry miejskiej „Stary Żarów”, którą organizowała Nasza fundacja. W dniu dzisiejszym suwnica byłaby ciekawym elementem krajobrazu. 
CZYTA: PIOTR WARDACH.
Jestem miłośnikiem zwierząt, swojej kobiety oraz dolnej półki alkoholi z biedronki. Artysta, marzyciel, szaman, gorzelnik, koneser wyrobów cukierniczych, gier wszelakich oraz filmów klasy C, D & E.

 

 

Piotr Wardach (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (9)

Odsłuchaj opowiadanie 7.

 

 

Opowiadanie 8.


Witaj w żarowskiej kopalni kaolinu!

Pamiętam jak za czasów szkoły podstawowej z Mateuszem i jego dziadkiem, przy okazji wakacyjnych wypadów na „stumetrówkę”, odwiedzaliśmy teren dawnej kopalni… Był nie zalany a jego niecka idealnie nadawała się do zjazdów na BMXie. Kojarzę wodę, która „jakby wybijała” spod powierzchni tworząc delikatne i mała strumyki. Po zalaniu dawnej kopalni wodą, wspominam czasy gdy, karczowaliśmy teren przy akwenie, aby móc rozłożyć tam koc i pobyć nad wodą. Pamiętam, że non stop szukaliśmy miejsca, które po Naszej „poprawce” nadawałoby się na skoki na główkę… 

CZYTA: MAŁGORZATA NIEWADA
Jestem mamą, żoną oraz miłośniczka fotografii i książek kryminalnych. W wolnych chwilach przemierzam ścieżki górskie. Uparcie dążę do spełnienia wszystkich marzeń.

 

Małgorzata Niewada (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (7)

 Odsłuchaj opowiadanie 8.

 

 

Opowiadanie 9.


Witaj w Ida und Marienhütte!

Piękne budynki oraz przestrzeń parkową możemy pod nazwą osady Kulmiza, znaleźć na m.in. na przedwojennych pocztówkach. Dziś teren dawnej Ida und Marienhütte, należy do Żarowa (wcześniej do Łażan-Laasan) i mało kto wie, że niegdyś tętnił przemysłowym życiem. Mówiąc o osadzie, która także pojawiała się na przedwojennych mapach, warto zaznaczyć, że dziś ciężko otworzyć jej pierwotne granice (administracyjne).

CZYTA: PIOTR ZADROŻNY
Jestem mieszkańcem Żarowa od urodzenia. Od 2007 roku z sukcesem prowadzę Szkołę Nauki Jazdy, gdzie szkołą się przyszli kierowcy. Prowadzenie Ośrodka Szkolenia Kierowców to moja pasja, której poświęcam się z wielkim zaangażowaniem. Jestem osobą otwartą i lubię pracować z ludźmi.

 

 

Piotr Zadrożny (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (8)

 Odsłuchaj opowiadanie 9.

 

 

Opowiadanie 10.


 Witaj przy Dworcu kolejowym!

Dworzec kolejowy w Żarowie, od niedawna odzyskał swój blask. Remont dworca był bardzo konieczny ze względu na złą kondycję budowli, która powinna (i teraz jest) być wizytówką miasta. Dziś w budynku dworca znajduje się mała poczekalnia i siedziba Żarowskiej Izby Historycznej.

CZYTA: MARTA KURZEJANazywam się Marta Kurzeja, mam 20 lat i jestem mieszkanką Żarowa. Obecnie studiuję psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Swój wolny czas poświęcam muzyce, śpiewam, gram na gitarze i pianinie.

 

Marta Kurzeja (źródło : www.inicjatywab.pl)

opowiadania omiescie2 (10)

Odsłuchaj opowiadanie 10.

 


Poszukaj tabliczek dźwiękowych z barcodami. W miejscach o których narratorzy „opowiadali o mieście”, Fundacja Inicjatywa B zainstalowała tabliczki opisowe zawierające mapkę terenu, informacje podstawowe o projekcie oraz barcode. Jeżeli napotkasz na mieście Naszą tabliczkę, zeskanuj kody i posłuchaj na miejscu historii i wspomnień!

Ideą projektu: „Opowiadania o mieście”, jest ochrona i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Za pomocą nieszablonowych sposobów oraz technik animacyjnych (audiodeskrypcja, digitalizacja, warsztat fotograficzny, praca w różnorodnych grupach twórczych), przy współpracy z lokalnymi pasjonatami, instytucjami oraz grupami osób, Tomasz Nycz tworzy projekt o charakterze artystycznym i historycznym, składający się z trzech spójnych ze sobą części: mapy opowiadań historycznych, retrospektywnych fotoslajderów oraz kapsuły czasu. Wszystkie dzieła wizualne oraz dźwiękowe, które powstaną w ramach projektu zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji Inicjatywa B, dzięki której jej odbiorcy będą mogli zasięgnąć ciekawych informacji o swoim najbliższym otoczeniu. Opracowane zagadnienia będą udostępnione bezpłatnie na wolnej licencji Creative Commons, która umożliwia darmowe, nieograniczone korzystanie ze zbiorów.

Znacznie więcej o tym niezwykłym projekcie w tym fotoslajdery, teksty opowiadań w formie plików *.pdf, znajdziesz na stronie Fundacji Inicjatywa B, pod linkiem :

http://inicjatywab.pl/opowiadaniaomiescie2/

 

 

 


Przygotował : Matthias, źródło : www.inicjatywab.pl