Wyszukaj na stronie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Niezmiennie cieszy nas, gdy pamiątki związane z Żarowem, tutejszymi szkołami, zakładami pracy, wydarzeniami, zainteresowaniami i samymi mieszkańcami, nie pozostają zapomniane w piwnicach, komórkach i na strychach, lub co gorsza wyrzucone bezpowrotnie na śmietnik. Dzięki ciągłym poszukiwaniom na aukcjach interenetowych i targach staroci, oraz dzięki Waszej uprzejmości, możemy cieszyć się coraz to nowymi przedmiotami sprzed lat, które przypominają o różnych faktach i wydarzeniach w minionych latach lub nawet epokach.

 

 

Poniższe pamiątki przekazali : Dariusz Moczadło - odkurzacz, mieszkańcy budynku Armii Krajowej 26 dzięki staraniom Doroty Sip-Malczewskiej - ręczne urządzenia AGD, Grzegorz Mikołajek - cegła DIDIER i Aleksander Stelmach - cegły C.Kulmiz - serdecznie dziękujemy !

 

 

Liczymy na to, że ewentualne pamiątki związane z naszym regionem, znalezione w przyszłości przez Was, w Waszych domach, nie trafią nigdy na śmietnik...

 

 

 Przedmiot 1. Bez wątpienia poniższe, przekazane nam przez mieszkańca Żarowa urządzenie możemy nazwać hitem. Ręczny odkurzacz niemieckiej firmy: Baumgarten GmbH z Berlina, wyprodukowany pomiędzy 1935 a 1937 rokiem. Niekompletny, ale podstawowy/ najważniejszy element jest.

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 

HISTORIA ODKURZACZA

 

 


"1901
Firma AB Lux powstała w 1901 r., początkowo zajmując się produkcją oraz sprzedażą lamp naftowych stosowanych w oświetleniu zewnętrznym. Firma odniosła ogromny sukces, a jej produkty cieszyły się dużym powodzeniem aż do 1908 r. Jednak w 1912 r. na rynku pojawiła się silna konkurencja ze strony producentów oświetlenia elektrycznego, a wyniki sprzedaży zaczęły spadać. W odpowiedzi na naciski konkurencji na rynku, firma postawiła na poszukiwanie alternatywnych źródeł przychodu w obszarze produkcji i sprzedaży.

 

 


1912
Udało się to w 1912 r., kiedy do drzwi firmy zapukał Axel Wenner-Gren z odkurzaczem (Model I), który stworzył we współpracy ze szwedzkim inżynierem o nazwisku Sven Carlstedt. Wenner-Gren usłyszał bowiem wcześniej, że firma Lux jest zainteresowana produkcją i sprzedażą odkurzaczy na rynku niemieckim, był zatem przekonany, że Model I wywrze na firmie spore wrażenie. I nie mylił się. W Lux dostrzeżono bowiem duży potencjał rynkowy tego produktu, pomimo iż Model l ważył aż 14 kilogramów i kosztował 350 koron szwedzkich, co w tamtym czasie było sporą kwotą.

Axel Wenner-Gren wniósł do firmy nie tylko nowy produkt, ale również dziesięcioletnie doświadczenie w pracy jako przedstawiciel handlowy na rynku niemieckim. W grudniu złożył wniosek o udzielenie prawa wyłącznej dystrybucji Modelu I w Niemczech. Prawo to zostało mu przyznane pod warunkiem, że zagwarantuje firmie roczny obrót ze sprzedaży 500 odkurzaczy.

Wenner-Gren podjął wyzwanie - i udało mu się temu wyzwaniu sprostać. W międzyczasie we współpracy z Carlstedtem kontynuował prace nad lżejszym, tańszym i bardziej wydajnym odkurzaczem - podstawowym artykułem gospodarstwa domowego, na którym mógłby zbudować całą branżę na światowym poziomie.

I ponownie odniósł sukces. Po udanej realizacji pierwszego zlecenia, Wenner-Gren wrócił do Lux z Modelem II odkurzacza, który ważył zaledwie 9 kg i kosztował połowę ceny Modelu I.

Przekonany, że Model II ma ogromny potencjał sprzedażowy, Wenner-Gren postanowił przekonać firmę Lux do podjęcia produkcji tego urządzenia na większą skalę. Po raz kolejny jego pomysł został przyjęty. Lux zobowiązał się do zainwestowania w masową produkcję nowego modelu odkurzacza pod warunkiem, że jego twórca podejmie kolejne wyzwanie - sprzeda 5000 odkurzaczy, co stanowiło dziesięciokrotność rocznego obrotu gwarantowanego w poprzedniej umowie zawartej z Lux.

Kiedy Wenner-Gren wrócił do swoich współpracowników w Hamburgu, zaproponował im prawo wyłącznej dystrybucji odkurzacza Lux II na rynku niemieckim. Będąc pod wrażeniem nowego produktu oraz jego potencjału sprzedażowego, natychmiast podpisali oni zamówienie na 5000 odkurzaczy.

 

 

 

1913
Pozostała część tej historii to już historia firmy Lux. Zamówienia na model Lux II spływały nie tylko z Niemiec, ale również z Francji i Anglii. Do jesieni 1913 r., zaledwie rok po tym, jak Axel Wenner-Gren poznał Svena Carlstedta i rozpoczął współpracę z Lux, nowy biznes rozwinął się tak gwałtownie, że firmie było trudno nadążyć z realizacją zamówień przekazywanych przez Wennera-Grena.

 

 


1919
W 1919 r. Axel Wenner-Gren, były sprzedawca odkurzaczy, objął na stanowisko prezesa firmy. Do tego czasu udało mu się wejść z odkurzaczami Lux na większość rynków europejskich i był na dobrej drodze do osiągnięcia założonego wcześniej celu - zbudowania branży na światowym poziomie.

 

 


1920
Pod koniec 1920 r. odkurzacze stworzone przez Wennera-Grena znajdowały się już w gospodarstwach domowych na całym świecie. Przez wiele lat firma Lux wprowadziła na rynek większość najważniejszych innowacji konstrukcyjnych, które udoskonaliły urządzenia do odkurzania. Jeden z pierwszych odkurzaczy Lux jest nawet eksponatem na wystawie Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku. I nie jest to żadna niespodzianka - przecież firma Lux od zawsze współpracowała z najlepszymi projektantami i inżynierami!"

za https://www.luxinternational.com/pl/historia-odkurzacza

 

Przedmiot 1. Ręczny odkurzacz niemieckiej firmy: Baumgarten GmbH z Berlina, wyprodukowany pomiędzy 1935 a 1937 rokiem. Tabliczka firmowa.

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 1. Ręczny odkurzacz niemieckiej firmy: Baumgarten GmbH z Berlina, wyprodukowany pomiędzy 1935 a 1937 rokiem.

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 1. Ręczny odkurzacz niemieckiej firmy: Baumgarten GmbH z Berlina, wyprodukowany pomiędzy 1935 a 1937 rokiem. wydech i gniazdo kabla zasilającego ceramicznego - odpowiednika kabli zasilających dawne prodiże

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 1. Ręczny odkurzacz niemieckiej firmy: Baumgarten GmbH z Berlina, wyprodukowany pomiędzy 1935 a 1937 rokiem. Uchwyt

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przykład kompletnego urządzenia wraz z opakowaniem handlowym (prawdopodobnie z roku 1935 - niższy numer seryjny) ze strony przedstawiającej kolekcję odkurzaczy dawnych:  

http://www.vacuumcleanercollection.com

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 

 

 Przykład kompletnego urządzenia wraz z opakowaniem handlowym ze strony przedstawiającej kolekcję odkurzaczy dawnych: http://www.vacuumcleanercollection.com

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 

 

 Przykład kompletnego urządzenia wraz z opakowaniem handlowym ze strony przedstawiającej kolekcję odkurzaczy dawnych: http://www.vacuumcleanercollection.com

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 

 

 Przykład kompletnego urządzenia wraz z opakowaniem handlowym ze strony przedstawiającej kolekcję odkurzaczy dawnych: http://www.vacuumcleanercollection.com

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 

 

 Przykład kompletnego urządzenia wraz z opakowaniem handlowym ze strony przedstawiającej kolekcję odkurzaczy dawnych: http://www.vacuumcleanercollection.com

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 2. Niewielka, w przeciwieństwie do popularnego SINGER'a, maszyna do szycia firmy FRISTER & ROSSMANN z Berlina o wymiarach podstawy 49 x 27 cm.

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 2. Tabliczka firmowa na korpusie maszyny

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 3. Ręczna maszynka do mielenia (prawdopodobnie) maku

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 4. Ręczna maszynka/ młynek/ tarka do warzyw, sera, orzechów. Niestety korpus jest pęknięty co prawdopodobnie uniemożliwi demonstrację na np. warzywach, ale do ekspozycji nadaje się na pewno

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 5. Cegła przedwojenna z żarowskiej szamotowni sygnowana nazwą DIDIER

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 Przedmiot 6. Kilka cegieł szamotowych (niewymiarowych) z rozbiórki pieca, sygnowanych C.Kulmiz. Część przekazaliśmy Fundacji Inicjatywa B do projektu "Skwer Kulmiza w Żarowie"

zestaw13 (1)

 

 

 

 

 


 Przygotował : Matthias