Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Łażany, Łazany (niem. Laasan)
Odsłony: 3133

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Łażany : niem Laasan

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie


Taki mniej - więcej widok, znany jest mieszkańcom tej wsi od co najmniej połowy XVI wieku. Dziś jednak nie będziemy pisać o kościele w Łażanach, nie będziemy również pisać o dawnym cmentarzu, który jeszcze do lat 50-tych XX wieku przy kościele istniał. Napiszemy za to słów kilka o dość okazałej budowli (w skali samego kościoła), która znajdowała się tutaj przed wojną. Mowa o mauzoleum, które widoczne jest tylko na jednej z zachowanych przedwojennych pocztówek dotyczących Laasan.


Kościół w Łażanach

 

Przedwojenna pocztówka z kolekcji Horsta Adlera (www.horst-adler.de), jedyna na której uwieczniono mauzoleum (za drzewem po prawej stronie).

 

Wieś, przez wieki przechodziła przez ręce kilku możnych rodów, co upamiętnione jest do dziś choćby pozostawionymi w kościele epitafiami. Jednak ostatnim z tych wielkich rodów, była rodzina von Burghauss i to prawdopodobnie jej poświęcone było to mauzoleum. Niestety, nawet bogata w wiedzę o regionie monografia p.t. "Historia miasta i gminy Żarów", Pana Tomasza Ciesielskiego, nie wspomina nawet jednym słowem o tym. Próżno także szukać informacji o mauzoleum w przepastnym Internecie, dlatego ograniczymy się dziś do pokazania tej budowli i kilku śladów, które po niej pozostały.


Powiększony fragment pocztówki z kolekcji Horsta Adlera (www.horst-adler.de), mauzoleum.

 

Porównując mauzoleum z kościołem, budowla była dość okazała. Mogła mieć około 8 metrów wysokości i mieć w podstawie wymiary 5x5 metrów. To naprawdę całe mnóstwo materiału, który prawdopodobnie w większości posłużył do wtórnego użytku. Część charakterystycznych elementów mauzoleum, można rozróżnić dziś w otaczającym kościół murze, tuż przy bramie prowadzącej do dawnego majątku pałacowego.


Fotografia powojenna z kolekcji Pani Danuty (całość kolekcji TUTAJ), na której widać istniejące jeszcze elementy cmentarza. Szkoda, że kadr nie jest szerszy na tyle, by stwierdzić czy w latach 50-tych i 60-tych istniały większe fragmenty mauzoleum


Miejsce w którym stało mauzoleum "dziś", na murze ustawiony jest jeden z elementów mauzoleum, poniżej inne wmurowane


W murze można rozróżnić elementy wykorzystane z rozbiórki mauzoleum


W murze można rozróżnić elementy wykorzystane z rozbiórki mauzoleum


Za murem (tutaj po prawej zarośnięte), znajdują się małe wzniesienia, które mogą kryć inne resztki starego cmentarza i samego mauzoleum


Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy pamiętają, lub posiadają fotografie powojenne z ujęciami kościoła i cmentarza, o udostępnienie ich. Prosimy o kontakt w tej sprawie za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.


 


 

Fotografował i przygotował : Matthias