Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Mrowiny : niem. Konradswaldau

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.942820, 16.516462) dziś

(50.938614, 16.522414) dawniej


Dziś Mrowiny mogą poszczycić się pięknym boiskiem sportowym leżącym przy głównej ulicy wsi (Wojska Polskiego). Nie udało mi się dotrzeć do informacji w którym roku boisko zbudowano, wiem jednak, że nie znajduje się ono tutaj od "zawsze". Ba, nie było go jeszcze całe lata (ile?) po powstaniu w Mrowinach w 1951 roku klubu sportowego. Zachęcam do podzielenia się informacjami na ten temat, szczególnie mieszkańców Mrowin. Dlaczego wspominamy boisko sportowe w Mrowinach? Otóż studiując mapy przedwojenne okolic Żarowa, dowiedzieć się można, że wieś, jeszcze przed wojną posiadała boisko sportowe, które ulokowano na końcu dzisiejszej ulicy Sportowej, przy wylocie w stronę Kalna Wostówki. Dlaczego obiekt nie został po wojnie wykorzystany? Jeśli był zaniedbany, dlaczego nie uporządkowano go i przystosowano do celów sportowych, tylko wybudowano nowe boisko? Hmm, to są pytania na które chciałbym poznać odpowiedzi. Tymczasem spójrzmy na kilka faktów.


Boisko Sportowe w Mrowinach, im. Antoniego Pytla, przy ul. Wojska Polskiego


Widok ogólny, w tle po prawej szatnie


Ławy trenerskie i rezerwowych zawodników


Przed wejściem na teren boiska ustawiono kamień z dwiema tablicami pamiątkowymi


Jedna z nich, z okazji nadania imienia Antoniego Pytla w dniu 26.06.2011 roku (mieszkańca Mrowin, wieloletniego działacza)


Druga z okazji 60 lecia założenia Ludowego Klubu Sportowego " Zieloni Mrowiny", w dniu 16 czerwca 2011 roku


Zdjęcie satelitarne - Mrowiny, czerwonym kółkiem oznaczono obszar na którym znajduje się dzisiaj boisko sportowe, kolorem żółtym zaś, teren boiska "poniemieckiego" (źródło : www.geoportal.gov.pl)


Ten sam teren pokazany przy użyciu techniki LIDAR, czerwonym kółkiem oznaczono obszar na którym znajduje się dzisiaj boisko sportowe, kolorem żółtym zaś, teren boiska "poniemieckiego". Ze względu na to, że stare boisko otoczone jest wysokimi wałami, do dziś teren nie jest wykorzystany rolniczo (źródło : www.geoportal.gov.pl)


Fragment przedwojennej mapy przedstawiającej Mrowiny (Konradswaldau), czerwonym kółkiem oznaczono miejsce opisane jako Sp. Pl. (Sportplatz) czyli w tłumaczeniu boisko sportowe. Dla orientacji, tuż powyżej i w prawo mamy opis Karlshof - to dziś nazywana "Owczarnia"


Droga polna pomiędzy Mrowinami a Kalnem Wostówką (w tle), po lewe (jeszcze niewidoczny) teren po boisku sportowym


Idąc w kierunku, Kalna i mijając ostatni dom w Mrowinach, po lewej stronie zobaczymy pagórkowaty teren z tabliczkami "teren prywatny...", za nim w obniżonym terenie znajduje się dawne boisko


Wał okalający spory teren to granice dawnego boiska, niewielki fragment tego wału od strony drogi polnej na której stoję został zniwelowany


Tu kiedyś odbywały się różne zawody sportowe
Widok w kierunku Mrowin - od lewej droga, ostatni dom przy ulicy Sportowej, wspomniany teren prywatny i poniżej teren dawnego boiska sportowego


Tutaj całe boisko ujęte w obiektywie
Zdjęcie satelitarne terenu, kolorem czerwonym oznaczony jest obszar boiska, który wymiarami jest niemal identyczny z tym przy ul. Wojska Polskiego (źródło : www.geoportal.gov.pl)


Ten sam teren pokazany przy użyciu techniki LIDAR, widać kształt boiska, wały okalające go i fragment gdzie wały zostały zniwelowane (źródło : www.geoportal.gov.pl)


Serdecznie proszę, szczególnie mieszkańców Mrowin, o pomoc w uzupełnieniu wiedzy na temat tych dwóch obiektów sportowych. Jeśli ktokolwiek posiada wiedzę, dokumenty lub fotografie archiwalne dotyczące obiektów, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie.Fotografował i przygotował : Matthias