?

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.

Podkategorie

1 zarow

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Żarów to małe miasteczko jakich wiele w całym kraju. Jego wyjątkowość wynika z tego, że jest NASZE. Gdyby każdy z nas zastanowił się głębiej nad historią miasta i jego mieszkańców, znalazłby bez wątpienia wiele interesujących i zaskakujących faktów. Wystarczy też czasem rozejrzeć się troszkę dokładniej dookoła, aby zauważyć, że Żarów, z pozoru szary i ponury, posiada wiele ciekawych obiektów z minionych epok. O tym, co w Żarowie interesujące, zaskakujące i ciekawe, możesz dowiedzieć się za pośrednictwem m.in. naszych relacji. Relacje te, są bogato okraszone zdjęciami z wypraw, dzięki czemu poczujecie się jakbyście odbyli je razem z nami.

Serdecznie zapraszamy!

Żarów to miasteczko w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żarów, oraz naszego Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Miejscowość otrzymała prawa miejskie stosunkowo niedawno, bo w 1954 roku. Leży na Równinie Świdnickiej w obszarze Wzgórz Strzegomskich i Imbramowickich. Miasto liczy sobie około 7000 mieszkańców. Przed majem 1945 roku był miejscowością niemiecką o nazwie Saarau.

 

  


 

W skład gminy Żarów wchodzi 20 miejscowości. Na czele gminy stoi oczywiście miasto Żarów, pozostałe miejscowości, w porządku alfabetycznym to : Bożanów (niem. Eckersdorf), Buków (niem. Bockau), Gołaszyce (niem. Gohlitsch), Imbramowice (niem. Ingramsdorf), Kalno (niem. Kallendorf), Kalno-Wostówka (niem. Neu Sorgau), Kruków (niem. Raaben), Łażany (niem. Laasan), Marcinowiczki (niem. Klein Merzdorf), Mielęcin (niem. Pfaffendorf), Mikoszowa (niem. Niklasdorf), Mrowiny (niem. Konradswaldau), Pożarzysko (niem. Hohenposeritz), Przyłęgów (niem. Preilsdorf), Pyszczyn (niem. Pitschen), Siedlimowice (niem. Schonfeld), Tarnawa (Tarnau), Weselina (nieistniejąca, niem. Freudenthal, Wierzbna (niem Wurben), oraz Zastruże (niem. Sasterhausen).

Odwiedzając tę strefę przekonacie się, że nasza gmina ma za sobą bogatą historię, oraz bardzo wiele atrakcji do zaoferowania. Pewne jest, że kryje jeszcze sporo tajemnic, co zainteresuje, bez wątpienia, nie tylko miłośników historii...

Ze względu na mnogość tematów dotyczących samego miasta Żarowa, utworzyliśmy dla niego osobny dział o nazwie : Miasto Żarów (niem.Saarau)

 kat 7 gmin

Gmina Żarów znajduje się w powiecie świdnickim i sąsiaduje z 7 gminami trzech powiatów. Są to : Jaworzyna Śląska (powiat świdnicki), Kostomłoty (powiat średzki), Marcinowice (powiat świdnicki), Mietków (powiat wrocławski), Strzegom (powiat świdnicki), Świdnica (powiat świdnicki) i Udanin (powiat średzki).

Do tej grupy zaliczymy dodatkowo jeszcze dwie gminy powiatu świdnickiego : Świebodzice i Dobromierz, aby wraz z 2 strefą naszych zainteresowań ogarnąć cały obszar powiatu świdnickiego. Oczywiście przedmiotem naszych opracowań w tej strefie będą również miasta należące do powiatu świdnickiego (kreis Schweidnitz), czyli Świdnica (niem. Schweidnitz), Świebodzice (niem. Freiburg) i Strzegom (niem. Striegau), które posiadają niewątpliwie, bogatą i burzliwą historię.

 Ziemia świdnicka (powiat świdnicki) graniczy z pięcioma powiatami : dzierżoniowskim, jaworskimśredzkim, wałbrzyskim, oraz wrocławskim.

Poza walorami krajobrazowymi, obszar ten jest bardzo bogaty historycznie. Setki pałaców, dworów i folwarków, zamki, kościoły, kapliczki i cmentarze, oraz instalacje i budowle wojenne. Wszystko to w "pigułce" będziecie mogli zobaczyć w naszych fotorelacjach.

 

 

 

 

 

 

 
Spływy

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Wojcieszów, Złotoryja

gminy miejsko-wiejskie: Świerzawa

gminy wiejskie: Pielgrzymka, Zagrodno, Złotoryja

miasta: Wojcieszów, Złotoryja, Świerzawa

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piękna gór nie pobije chyba żaden inny krajobraz. To, że są wyjątkowe wiedzą już Ci, którzy wspięli się tylko na Ślężę lub Wielką Sowę. Dolny Śląsk i sąsiadujące z nim czeskie tereny górskie, mają do zaoferowania tak wiele, że sporo ludzi nie będzie chciało uwierzyć. W tym dziale postaramy się udowodnić, że nasz region to nie tylko masa wspaniałych zabytków, ale zatrzęsienie ciekawych, malowniczych szlaków górskich...

 

(Na zdjęciu powyżej widok na Alpy z tarasu Zamku Neuschwanstein w Niemczech)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kresy Wschodnie (w przygotowaniu). Szanowni Internauci. Jak widać, nosimy się z zamiarem wprowadzenia nowego kręgu naszych zainteresowań, jakim mają być Kresy Wschodnie, czyli ziemie zaanektowane przez Związek Radziecki po II Wojnie Światowej. Temat jest trudny i bardzo obszerny, dlatego prosimy o cierpliwość w trakcie budowania tej części naszej witryny. Bardzo prosimy przesiedleńców z tych rejonów, miłośników historii wschodnich rubieży II Rzeczypospolitej, oraz znawców tematu do współpracy. Bardzo chętnie opublikujemy...

Mapa : kolorem ciemnym szarym, oznaczone są ziemie utracone (Kresy Wschodnie), białym, na tle mapy dzisiejszej Polski, tzw. ziemie odzyskane (nie zrekompensowały strat w powierzchni), zaś jasnym szarym, ziemie niezmienione od czasów okresu międzywojennego. W wyniku tego podziału straciliśmy na rzecz Związku Radzieckiego 77041 km2 ziem. To praktycznie prawie tyle ile wynosi powierzchnia całych dzisiejszych Czech. W opracowaniach dotyczących Kresów Wschodnich zajmiemy się całym utraconym obszarem Kresów Wschodnich, z ich dziedzictwem, historią, zabytkami, uwzględniając podział na ówczesne województwa :

woj. białostockie (część utracona)

woj. lwowskie (część utracona)

woj. nowogródzkie (całość)

woj. poleskie (całość)

woj. stanisławowskie (całość)

woj. tarnopolskie (całość)

woj. wileńskie (całość)

woj. wołyńskie (całość)

Północna część województwa dolnośląskiego to powiaty : powiat górowski, powiat głogowski, powiat polkowicki, powiat lubiński, powiat wołowski i powiat legnicki z miastem Legnicą na czele...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wschodnia część województwa dolnośląskiego to powiaty : powiat trzebnicki, powiat milicki, powiat oleśnicki, powiat oławski, powiat strzeliński, oraz powiat ząbkowicki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Wrocław jest największym miastem w województwie dolnośląskim i jednym z największych w Polsce. Przed II Wojną Światową był to także jeden z najważniejszych ośrodków w Niemczech. Bogata historia, mnogość zabytków i tajemnic sprawia, że dziś jest to jedno z najciekawszych miast dla turystów, badaczy i eksploratorów...

Ziemia Kłodzka to perła turystyczna naszego pięknego kraju. Prawdą jest, że losy tej ziemi i jej historia nie są łatwe, ale mimo wszystko jej piękno nie przestaje zachwycać. Ziemia Kłodzka w pełni zasługuje na oddzielny dział przez to, że poza ogromną ilością wspaniałych zabytków, znajdziemy mnóstwo fantastycznych miejsc stworzonych przez naturę, o czym przekonacie się śledząc nasze kolejne relacje tutaj. W powiecie kłodzkim jest aż 11 miast, są to : Bystrzyca Kłodzka, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Kłodzko, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Nowa Ruda, Polanica-Zdrój, Radków, Stronie Śląskie i Szczytna.

Zapraszamy do obejrzenia naszych fotorelacji z wypraw.

 

 

  

Zachodnia część województwa dolnośląskiego to powiaty : zgorzelecki, bolesławiecki, lubański, lwówecki, złotoryjski, kamiennogórski i jeleniogórski. Najważniejszym miastem w tym regionie jest Jelenia Góra...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 "Piękna nasza Polska cała..." Prawdziwe to słowa o naszej Ojczyźnie. Położenie geograficzne naszego kraju w centrum Europy, powoduje, że przez wieki był areną wielu wydarzeń. Wojny, bitwy, powstania, rozbiory. Silna kultura wewnętrzna, oraz wpływy kultur sąsiednich i dalszych narodów spowodowały powstanie wielu pięknych miejsc i zabytków, które będziemy starać się pokazywać w naszych fotorelacjach.

Jeśli odwiedziliście ciekawe historycznie miejsca w różnych zakątkach naszego kraju i chcielibyście się podzielić nimi na stronach Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego. Niestety mimo chęci, nie jesteśmy w stanie odwiedzić wszystkich ciekawych miejsc.

W dziale tym omówimy najciekawsze miejsca odwiedzone poza Dolnym Śląskiem w województwach :

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O tym, co udało nam się na Starym Kontynencie osobiście odwiedzić, oraz o tym co na naszym zdaniem warte jest uwagi... Jeśli masz jakieś typy, napisz do nas...

W celu ułatwienia przeszukiwania zasobów tego działu, zachowujemy kolejność alfabetyczną.

 Najciekawsze zabytki architektury i techniki, odkrycia, eksploracje, oraz najciekawsze i najbardziej tajemnicze historie na świecie... Oczywiście, najbliższy nam jest (odległością też) stary kontynent - Europa. Nie dane nam było do tej pory zwiedzanie pozostałych kontynentów, ale to jeszcze przed nami...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Olbrzym (niem. Riese), to kryptonim militarnego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, prowadzonego w Górach Sowich (niem. Eulengebirge), oraz na zamku Książ (niem. Fürstenstein) w czasie II Wojny Światowej, a być może już przed 1939 rokiem. Całość stanowi infrastruktura kolejowa, drogowa, mosty, obiekty naziemne, oraz rozległe podziemne sztolnie. Obszar jaki obejmuje Olbrzym, zamyka się mniej więcej w granicach odkrytych i domniemanych kompleksów :

 • Zamek Książ
 • Walim - Rzeczka
 • Jugowice Górne – Jawornik
 • Jugowiece - Włodarz
 • Głuszyca - Kompleks Osówka
 • Soboń
 • Sokolec – Gontowa
 • Wielka Sowa
 • Mała Sowa
 • Moszna
 • Ludwikowice Kłodzkie
 

 

 

bozanow mb

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

 

Wcześniejsze nazwy wsi : Eckehardesdorf, Ekardi Villa, Eckehardi Villa, Eckirsdorf, Eckersdorff, Eckersdorf, oraz Rogowo. Wieś położona jest na Równinie Świdnickiej, 172 m npm. Wieś powstała prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Niemiecka nazwa wsi sugeruje, że jej założycielem był Ekard. L.Radler, który powiązany był z rodem Wierzbnów z sąsiedniej wsi. Nie ma pewności jakiego rodzaju były to związki. W drugiej połowie XIV wieku właścicielami części Bożanowa byli panowie von Rohnau (Ronau, Ronaw). Współwłaścicielami Bożanowa byli Konrad von Rohnau z Pankowa oraz spadkobiercy Hansa von Seidlitz z Siedlimowic: wdowa Anna i syn Heinrich. Kolejnym znanym właścicielem Bożanowa był Hans von Kalkreuth z Pastuchowa. Przynajmniej od końca XV w. do połowy XVI w. wsią władali panowie von Bock z Pankowa. W połowie XVI wieku Wolfgang von Bock zu Haeslicht odstąpił Bożanów Sigmundowi von Seidlitz ze Śmiałowic, następnie dobra bożanowskie odziedziczył Daniel von Seidlitz ze Śmiałowic. Kolejnymi właścicielami byli Georg i Peter von Seidlitz. Przed 1618 r. Bożanów odkupił od Seidlitzów Melchior von Redern z Kłonicy i władał niemal całkowicie zniszczoną w trakcie wojny trzydziestoletniej wsią jeszcze w 1648 r. Następnie przez kilka lat dobra bożanowskie należały do Antoniusa Tanner von Löwenthal. W 1658 r. Bożanów wciąż był zrujnowany i niezamieszkany – nazywano go „wüste Eckersdorf”. Kolejnych właścicieli nie było stać ani na odbudowę wsi, ani na uiszczanie należnych państwu podatków oraz świadczeń kościelnych. Zaległości wobec państwa osiągnęły w 1658 r. kwotę 300 talarów. Doprowadziło to do przejęcia Bożanowa przez aparat fiskalny i wystawienia go na sprzedaż. Wartość wsi Izba Rozrachunkowa oszacowała na 771 talarów. Bożanowem zainteresował się klasztor cystersów w Krzeszowie, który po długich negocjacjach uzyskał w 1658 r. zgodę władz cesarskich na jego zakup. Zapłacił za dobra bożanowskie 1071 talarów płatnych w trzech ratach do 1661 r. Cystersi szybko odbudowali zniszczoną wieś. Klasztor w Krzeszowie był właścicielem Bożanowa do 1810 r. W latach 1807-1808 we wsi kwaterowały oddziały napoleońskie, kilkakrotnie nakładając na mieszkańców wsi kontrybucje. Administrator kompleksu wierzbneńskiego donosił w tych latach opatowi krzeszowskiemu o całkowitym wyniszczeniu podległych mu dóbr. W 1813 r. mieszkańcy Bożanowa dostarczali prowiant dla wojsk koalicji antynapoleońskiej, a latem tego roku w czasie obowiązywania pielaszkowickiego układu o zawieszeniu broni we wsi stacjonowały oddziały rosyjskie. W 1811 r. zsekularyzowane majątki kościelne Bożanów, Kalno i Wierzbną nabył od skarbu państwa August Friedrich von der Goltz. Około 1830 r. chłopi bożanowscy wykupili gospodarstwa oraz zniesienie świadczeń feudalnych. W ich posiadaniu znalazło się większość gruntów - 255 ha. Obszar wydzielonych dóbr na prawie rycerskich wynosił 70 ha, a włączone zostały do majątku wierzbneńskiego. W tej sytuacji w latach 50-tych XIX w. nie wydzielono w Bożanowie okręgu dominialnego. Kolejnymi właścicielami dóbr wierzbneńsko-bożanowskich byli: od lat 30-tych do ok. 1850 r. rodzina hrabiowska Maltzan, a następnie ich trzy córki Aleksandra Julianna Theresa Sophia, Antoinnetta Luisa Emilia Julia, oraz Charlotta Lisa z domu von Maltzan, w latach 1850 - 1859: bankier i kupiec wrocławski Emil Goldschmied (Goldschmidt), od 1859 do 1945 r. rodzina von Waldenburg.

Zabudowa Bożanowa nie ucierpiała w trakcie działań wojennych zimą-wiosną 1945 r. (tylko 2 uszkodzone budynki).

(źródło, link)

 


 

 1 bukow

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniejsze nazwy wsi : Villa Bucou, Buccow, Buckow, Butkow, Bocke, Buccke, Buckau, Bucckau, Bockau, oraz Buków. Miejscowość leży na Nizinie Śląskiej, 170 m npm. Wieś powstała około połowy XIII wieku i należała do biskupów wrocławskich aż do 1810 roku. Po 1810 r. włościami bukowskimi zarządzał skarb państwa, który szybko sprzedał osobom prywatnym „dobra lenne” i sołectwo, a do 1819 r. przeprowadził proces uwłaszczenia ludności chłopskiej. Pod koniec lat 20-tych XIX w. jego właścicielem był hr. Richard Merker, do sołectwa należały karczma, mały browar, gorzelnia, rzeźnia i prawa łowieckie. W 1839 r. majętność nabył nieznany z imienia Springer. W posiadaniu jego potomków sołectwo pozostawała aż do zakończenia II wojny światowej.

W połowie lutego 1945 r. Buków został zajęty przez Armię Czerwoną. Działania wojenne nie spowodowały większych zniszczeń, ale wszystkie gospodarstwa zostały splądrowane przez Rosjan, którzy zabrali cały inwentarz żywy.

 

(więcej informacji tutaj)

 


 

1 golaszyce

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniejsze nazwy: Golzciz (1308); Golashycz (1318); Golitsch (1318); Golschicz (1330, 1343, 1390, 1409); Golsschicz (1372); Golschiz (1375, 1408, 1525); Goltschicz (1393); Golschitz (1396); Goltstitz (1399); Goltschicz (1406); Gollschüz (1494); Goltschitz (1479, 1550, 1607, 1608); Goltschütz (1504, 1510); Goldschütz (1579); Goltschiz (1601); Golisch (1666/67); Golitsch (1654, 1726, 1733, 1741, 1743); Gohlisch (1732); Gohlitsch (1785)

Polska nazwa od 1945 r. Stosowana w dwóch formach: Gołaszyce i Gołoszyce. Pod pierwszą wieś występuje w wykazach administracyjnych z lat 1966 i 1961. Drugą za właściwą uznali autorzy tomu 3 „Słownika etymologicznego nazw geograficznych Śląska” powołując się na ustalenia Komisji Nazewniczej URM działającej w latach 40-tych XX w.

 

 

(więcej informacji tutaj)

 


 

 

imbramowice mb

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniej: Ingrammi villa (koniec XIII w., 1341); Ingramsdorff (1370, 1371, 1407, 1699, 1702); Ingramisdorf (1386, 1388); Ingramsdorf (1370, 1371, 1387, 1407, 1452, 1548, 1550, 1557, 1559, 1594, 1602, 1637); Ingeramsdorf (1370); Ingramstort (1391); Ingramssdorf (1408, 1503); Ingersdorff (1618); Ingramsdorff villa (1666/67); Nieder Ingramsdorf (1641); Nieder, Mittel Ingramsdorff (1726); Ober, Mittel, Nieder Ingramsdorf (1726, 1743). Polska nazwa k.1945 - 12 XI 1946 r.: Izabelin.

Nazwa wsi pochodzi od imienia założyciela-zasadźcy wsi Ingrama lub Imbrama. Mógł nim być przedstawiciel rodu panów z Pożarzyska, Strzegomiów-Ilikowiców, którzy w drugiej połowie XII i w XIII w. byli właścicielami terenów nad Strzegomką i Bystrzycą. Jeden z nich miał na imię Imbram, a pisał się ze Strzegomia. Urodzony około roku 1170, zmarł między 1230 a 1239 r. (2) Wiadomo, że prowadził akcję kolonizacyjną na Przedgórzu Sudeckim - w 1228 r. lokował na prawie niemieckim wieś Ciernie. Ponadto z rodem Strzegomiów wiąże się powstanie innej wsi o nazwie Imbramowice - koło Krakowa nad rzeką Dłubnią. Uznając Imbrama ze Strzegomia za założyciela podświdnickich Imbramowic, L.Radler uważał, że dokonał tego w ostatniej dekadzie życia. Gdyby zawierzyć fałszywemu dokumentowi sporządzonemu w kancelarii klasztoru lubiąskiego pod koniec XIII w. a datowanemu na 1213 r. (3), to należałoby powstanie Imbramowic cofnąć przed ten rok. I w tym przypadku ich założycielem mógł być Imbram ze Strzegomia.

(więcej w linku...)

 


 

 


kalno mb

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

 

Wcześniej: Kalendorf (1307-18); Callindorf (1332 - fałsz., wł. XV w.); Calindorf (1334); Kallindorf (1334); Callndorf (1369); Kallendorf (1550); Kalendorf (villa) (1666/67); Kallendorff (1743). Polska nazwa 1945 - X 1947 r.: Kalinów.

W XIX w. przy wydobyciu torfu znaleziono w pobliżu Kalna pozostałości domów wybudowanych na podmokłym terenie na palach. Powstanie tej słowiańskiej osady należy orientacyjnie datować na XII w. Według Radlera w XIII w. jej mieszkańcy przenieśli się na wyżej położone, suche tereny. Przy tej okazji mogło dojść do lokacji nowo powstałej osady na prawie niemieckim.

Pierwsze wzmianki o Kalnie w źródłach pisanych pochodzą z lat 1307-1318. Wieś „Kalendorf” wymieniona została wśród miejscowości uiszczających dziesięcinę na rzecz kościoła w Wierzbnej, ale tylko z 2 łanów.

(więcej w linku...)

 


 

 


Kalno Wostówka (Neu Sorgau)


 

 


Kruków (Raaben)


 

 

 1 lazany

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniejsze nazwy: Laszano (1335); Lazan (1369, 1371, 1393, 1394, 1396, 1409, 1411, 1497); Lasan (1385, 1389); de Lazano (1389); ville Laza (1411); Lasan (1418, 1516, 1594); Laasen (1451, 1666); Laasau (1512); Lasen (1550, 1555, 1626-36); Lase (1550, 1785); Laen (1594); Lahsen (1606, 1654, 1686, 1728, 1736); Laasan (1528, 1743).

Polska nazwa od 12 VI 1945 r.: Łażany. Okoliczne lasy nosiły do 1945 r. nazwy „Hummelbusch” („Trzmielowy lasek”), „Oberbusch” („Górny lasek”), „Beatenwald („Las Beaty”).

 

 

(więcej informacji tutaj)

 


 

 


Marcinowiczki (Klein Merzdorf)


 

 1 mielecin

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniejsze nazwy wsi: villa Phaffendorf (1310), Pfaffendorf (XVI w., 1736, 1765)

Polska nazwa 1945 - 1948 r.: Kurajewo.

 

 

(więcej informacji tutaj)

 


 

 1 mikoszowa

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniejsze nazwy wsi : villa Nicolai (ok.1300 r.); Nickolsdorff (1367); Nickelsdorff (1451); Niklasdorff (1467); Nickelsdorf (1550); Niclasdorf (1550, 1579, 1669, 1670); Nicklasdorf (1550, 1725, 1728, 1733, 1736); Nickels (praedium) (1666/67); Nicklasdorff (1686, 1696); Niclausdorff (1743); Niklasdorf (1785)

Polska nazwa jesień 1945 - X 1947 r.: Bystrzewo.

 

(więcej informacji tutaj)

 


 


Mrowiny (Konradswaldau)


 

 


Pożarzysko (Hohenposeritz)


 

 1 przylegow

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniejsze nazwy wsi : Priolsdorf (ok.1300 r.); Prielzdorff (1367); Pryelsdorff (1369, 1370, 1379, 1380); Preyolsdorf (1388); Preilzdorf (1403); Preyelsdorff (1451); Preilsdorf (1473, 1492, 1550, 1579, 1594, 1604, 1706); Preyslisdorff (1479); Preyelßdorf (1479); Preisdorff (1666); Preylsdorf (1736); Preylsdorff (1743)

 

 

(więcej informacji tutaj)

 


 

 


Pyszczyn (Pitschen)


 

 


Siedlimowice (Schonfeld)


 

 


Tarnawa (Tarnau)


 

 


Weselina (Freudenthal)


 

 


wierzbna mb

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

 

Wcześniej: Wirbna, Wirbno (1209); Uerbna, Wyrbna (XIII w.); Wirben (XIII-XV w.); Wirbna Gallicalis (1318); Wirbin (1324, 1325, 1388, 1403); Würben (1480, 1579).

Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 1997-2004 przez Artura Boguszewicza wykazały, że rejon Wierzbnej zasiedlony był już w IX w. W źródłach pisanych nazwa wsi pojawia się po raz pierwszy w 1209 r. Wśród osób poświadczających dokument wystawiony 12 V przez księcia wrocławskiego Henryka Brodatego znaleźli się trzej przedstawiciele rodu piszącego się z Wierzbnej: „comes Stephanus de Wirbna, (...) comes Johannes de Wirbno et frater eius Nicolaus” (2). Część badaczy uważa, że jest to pierwsza wzmianka źródłowa o tym rodzie. Innego zdania są L.Radler i M.Cetwiński, którzy dopuszczają możliwość, że pierwszym z Wierzbnów był wymieniony w „Nekrologu lubiąskim” syn Ilika z Pożarzyska, Henryk „de Wifena”. Nazwę „Wifena” uważają za zlatynizowaną formę XII-wiecznej nazwy Wierzbna. A.Tarnas-Tomczyk odrzuca zarówno koncepcje pochodzenia Wierzbnów od Ilikowiców-Strzegomiów, jak i identyfikację miejscowości. Przypisuje im małopolski rodowód (ród krewniaczy wobec Lisów i Gryfitów), a założenie rezydencji rodowej i samej wsi Wierzbna osobom występującym w dokumencie z 1209 r. Wierzbna miała być pierwszą posiadłością śląską rodu, a powstała zdaniem A.Tarnas-Tomczyk na przełomie XII/XIII w. na ziemi otrzymanej od księcia Henryka Brodatego, władcy zainteresowanego obsadzeniem swojego państwa silnym i wiernym rycerstwem. Takimi stali się „panowie z Wierzbnej”, których władztwo obejmowało szereg wsi w okolicach Świdnicy, zbrojny orszak, a także zaczątki dworu z prywatnym notariuszem. Wierzbnowie często pojawiają się w XIII-wiecznych dokumentach jako ich wystawcy bądź świadkowie. Protoplastą rodu mógł być małopolski rycerz Andrzej, jeden z fundatorów klasztoru bożogrobców w Miechowie. Pierwsze pokolenie „śląskie” tworzyli Jan, Mikołaj i Stefan, który zginął w bitwie pod Legnicą w 1241 r. Wierzbną prawdopodobnie odziedziczyli synowie Stefana: Andrzej (poległ z ojcem pod Legnicą), Stefan (palatyn wrocławski 1236-1244), Franciszek i Jan (prokonsul Henryka III). W 1226 r. czterech Wierzbnów: dwóch Stefanów, Andrzej i Franciszek miało ufundować nieistniejący dziś kościół NMP w Świdnicy, przy którym powstał klasztor franciszkanów (3). Trzecie pokolenie reprezentowali Stefan, Szymon, marszałek dworu Henryka IV Prawego Andrzej, biskup wrocławski Henryk oraz Jan, kasztelan Grodźca, Ryczyny, Cieszyna i Wrocławia zmarły po 8 IX 1307 r.

(więcej informacji tutaj)

 


 

 1 zastuze

autor fotografii: Mirosław Becher

 

 

Wcześniejsze nazwy wsi : Sastrushe (1297); Sastirhuze (1383); Zasterhausen (1667); Sasterhausen (1550, 1579, 1594, 1602, 1634, 1670, 1743).

 

 

(więcej informacji tutaj)


 

 

Miejscowości w gminie : Bagieniec, Bolesławice, Czechy, Milikowice, Nowice, Nowy Jaworów, Pasieczna, Pastuchów, Piotrowice Świdnickie, Stary Jaworów, Tomkowa, Witków.

Miejscowości w gminie : Bogdanów, Budziszów, Chmielów, Czechy, Godków, Jakubkowice, Jarząbkowice, Jenkowice, Karczyce, Kostomłoty, Lisowice, Lisowice (osada), Mieczków, Osiek, Paździorno, Piersno, Piotrowice, Pustynka, Ramułtowice, Samborz, Samsonowice, Siemidrożyce, Sikorzyce, Sobkowice, Szymanowice, Świdnica Polska, Wichrów, Wilków Średzki, Wnorów, Zabłoto.

 

Miejscowości w gminie : Biała, Chwałków, Gola Świdnicka, Gruszów, Kątki, Klecin, Krasków, Marcinowice, Mysłaków, Sady, Stefanowice, Strzelce, Szczepanów, Śmiałowice, Tąpadła, Tworzyjanów, Wirki, Wiry, Zebrzydów.

 

 

 

 


Miejscowości w gminie : Borzygniew, Chwałów, Domanice, Dzikowa, Maniów, Maniów Mały, Maniów Wielki, Mietków, Milin, Piława, Proszkowice, Stróża, Ujów, Wawrzeńczyce.

Miejscowości w gminie : Bartoszówek, Goczałków, Goczałków Górny, Godzieszówek, Granica, Graniczna, Grochotów, Jaroszów, Kostrza, Międzyrzecze, Modlęcin, Morawa, Olszany, Rogoźnica, Rusko, Skarżyce, Stanowice, Stawiska, Tomkowice, Wieśnica, Żelazów, Żółkiewka.

Miejscowości w gminie : Bojanice, Boleścin, Burkatów, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Gogołów, Grodziszcze, Jagodnik, Jakubów, Komorów, Krzczonów, Krzyżowa, Lubachów, Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Makowice, Miłochów, Modliszów, Mokrzeszów, Niegoszów, Opoczka, Panków, Pogorzała, Pszenno, Słotwina, Stachowice, Sulisławice, Wieruszów, Wilków, Wiśniowa, Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Zawiszów. Miejscowości bez statusu sołectwa: Lutomia Mała, Stachowiczki, Złoty Las.

Miejscowości w gminie : Damianowo, Drogomiłowice, Dziwigórz, Gościsław, Jarosław, Jarostów, Karnice, Konary, Lasek, Lusina, Łagiewniki Średzkie, Pichorowice, Piekary, Pielaszkowice, Różana, Sokolniki, Udanin, Ujazd Dolny, Ujazd Górny.

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejsko-wiejskie: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice

gminy wiejskie: Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków, Żórawina

miasta: Kąty Wrocławskie, Sobótka, Siechnice

liczba miejscowości wiejskich: 249

W skład powiatu wchodzą :

gminy miejskie : Bielawa, Dzierżoniów, Pieszyce, Piława Górna

gminy miejsko-wiejskie: Niemcza

gminy wiejskie : Dzierżoniów, Łagiewniki

miasta : Bielawa, Dzierżoniów, Pieszyce, Piława Górna, Niemcza

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój

gminy miejsko-wiejskie: Głuszyca, Mieroszów

gminy wiejskie: Czarny Bór, Stare Bogaczowice, Walim

miasta: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Głuszyca, Mieroszów

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Jawor

gminy miejsko-wiejskie: Bolków

gminy wiejskie: Męcinka, Mściwojów, Paszowice, Wądroże Wielkie

miasta: Jawor, Bolków

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejsko-wiejskie: Środa Śląska

gminy wiejskie: Kostomłoty, Malczyce, Miękinia, Udanin

miasta: Środa Śląska

Powiaty : powiat gorzowski, powiat krośnieński, powiat międzyrzecki, powiat nowosolski, powiat słubicki, powiat strzelecko drezdenecki, powiat sulęciński, powiat świebodziński, powiat wschowski, powiat zielonogórski, powiat żagański, powiat żarski.

W województwie łódzkim są 44 miasta, w tym 3 miasta na prawach powiatów, oraz 24 powiaty.

powiat zgierski, powiat zduńskowolski, powiat wieruszowski, powiat wieluński, powiat tomaszowski, powiat skierniewicki, powiat sieradzki, powiat rawski, powiat radomszczański, powiat poddębicki, powiat piotrkowski, powiat pajęczański, powiat pabianicki, powiat opoczyński, powiat łódzki, powiat łowicki, powiat łęczycki, powiat łaski, powiat kutnowski, powiat brzeziński, powiat bełchatowski,

Powiaty w województwie małopolsklim : powiat bocheński, powiat brzeski, powiat chrzanowski, powiat dąbrowski, powiat gorlicki, powiat krakowski, powiat limanowski, powiat miechowski, powiat myślenicki, powiat nowosądecki, powiat nowotarski, powiat olkuski, powiat oświęcimski, powiat proszowicki, powiat suski, powiat tarnowski, powiat tatrzański, powiat wadowicki, powiat wielicki, oraz miasta na prawach powiatu :Kraków, Nowy Sącz i Tarnów

 

 

Województwo opolskie to najmniejsze województwo w naszym kraju. Znajdują się w nim : powiat strzelecki, powiat prudnicki, powiat opolski, powiat oleski, powiat nyski, powiat namysłowski, powiat krapkowicki, powiat kluczborski, powiat kędzierzyńsko-kozielski, powiat głubczycki, powiat brzeski (opolski)

 

 

 

 

 

Powiaty : powiat wejherowski, powiat starogardzki, powiat kartuski, powiat tczewski, powiat gdański, powiat słupski, powiat chojnicki, powiat kwidzyński, powiat pucki, powiat bytowski, powiat kościerski, powiat lęborski, powiat malborski, powiat człuchowski, powiat sztumski, powiat nowodworski

Powiaty : powiat cieszyński, powiat wodzisławski, powiat bielski, powiat będziński, powiat żywiecki, powiat tarnogórski, powiat częstochowski, powiat zawierciański, powiat gliwicki, powiat raciborski, powiat pszczyński, powiat mikołowski, powiat kłobucki, powiat lubliniecki, powiat rybnicki, powiat myszkowski, powiat bieruńsko-lędziński

Powiaty : Powiat węgorzewski, Powiat szczycieński, Powiat piski, Powiat ostródzki, Powiat olsztyński, Powiat olecki, Powiat nowomiejski, Powiat nidzicki, Powiat mrągowski, Powiat lidzbarski, Powiat kętrzyński, Powiat iławski, Powiat gołdapski, Powiat giżycki, Powiat ełcki, Powiat elbląski, Powiat działdowski, Powiat braniewski, Powiat bartoszycki.

Powiaty : powiat złotowski, powiat wrzesiński, powiat wolsztyński, powiat wągrowiecki, powiat turecki, powiat śremski, powiat średzki wlkp, powiat szamotulski, powiat słupecki, powiat rawicki, powiat poznański, powiat pleszewski, powiat pilski, powiat ostrzeszowski, powiat ostrowski, powiat obornicki, powiat nowotomyski, powiat międzychodzki, powiat leszczyński, powiat krotoszyński, powiat kościański, powiat koniński, powiat kolski, powiat kępiński, powiat kaliski, powiat jarociński, powiat grodziski, powiat gostyński, powiat gnieźnieński, powiat czarnkowsko-trzcianecki

Powiaty : powiat białogardzki, powiat choszczeński, powiat drawski, powiat goleniowski, powiat gryficki, powiat gryfiński, powiat kamieński, powiat kołobrzeski, powiat koszaliński, powiat łobeski, powiat myśliborski, powiat policki, powiat pyrzycki, powiat sławieński, powiat stargardzki, powiat szczecinecki, powiat świdwiński, powiat wałecki... To tutaj znajduje się wiele miejscowości znanych wszystkim z wyjazdów wakacyjnych : Świnoujście, Międzyzdroje, Międzywodzie, Dziwnów, Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Dźwirzyno, Kołobrzeg, mielno, Darłowo itp...

 

 

 

To gmina miejska, w jej granicach znajdują się dwie historyczne już miejscowości : Pełcznica i Ciernie.

Miejscowości w gminie : Borów, Bronów, Czernica, Dobromierz, Dzierzków, Gniewków, Jaskulin, Jugowa, Kłaczyna, Pietrzyków, Roztoka, Szymanów. Miejscowości bez statusu sołectwa: Bronówek, Celów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W bieżącej kategorii umieścimy obiekty szczególne, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz Pomniki Historii, czyli wszystko to czego turyści i miłośnicy historii poszukują najchętniej.

W podkategoriach proponujemy następujące miejsca :

1. Czechosłowackie fortyfikacje 1935-1938

2. Góry Sowie Kompleks "Olbrzym" (niem. Riese)

3. Międzyrzecki Rejon Umocniony

...

 

Jeśli masz sugestie co powinno znaleźć się w tym dziale, pisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego.

 

 

W skład powiatu wchodzą:

miasta: Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba

gminy wiejskie: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica

 

 

 

 


 

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Kamienna Góra

gminy miejsko-wiejskie: Lubawka

gminy wiejskie: Kamienna Góra, Marciszów

 

 

 

 

  

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejsko-wiejskie: Gryfów Śląski, Lubomierz, Lwówek Śląski, Mirsk, Wleń

miasta: Gryfów Śląski, Lubomierz, Lwówek Śląski, Mirsk, Wleń

 

 

 

 

 

  

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Lubań, Świeradów-Zdrój

gminy miejsko-wiejskie: Leśna, Olszyna

gminy wiejskie: Lubań, Platerówka, Siekierczyn

miasta: Lubań, Świeradów-Zdrój, Leśna, Olszyna

 

 

 

  

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Bolesławiec

gminy miejsko-wiejskie: Nowogrodziec

gminy wiejskie: Bolesławiec, Gromadka, Osiecznica, Warta Bolesławiecka

miasta: Bolesławiec, Nowogrodziec

 

 

 


 

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Zawidów, Zgorzelec

gminy miejsko-wiejskie: Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec

gminy wiejskie: Sulików, Zgorzelec

miasta: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec

 

 

 


 

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Chojnów

gminy miejsko-wiejskie: Prochowice

gminy wiejskie: Chojnów, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Ruja

miasta: Chojnów, Prochowice

 

 

 


 

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejsko-wiejskie: Brzeg Dolny, Wołów

gminy wiejskie: Wińsko

miasta: Brzeg Dolny, Wołów

 

 

 

  

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Głogów

gminy wiejskie: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

miasta: Głogów

 

 

 

  

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejsko-wiejskie: Góra, Wąsosz

gminy wiejskie: Jemielno, Niechlów

miasta: Góra, Wąsosz

 

 

 

  

W skład powiatu wchodzą nastepujące gminy :

miejsko-wiejskie : Trzebnica, Oborniki Śląskie, Żmigród, Prusice

wiejskie : Wisznia Mała, Zawonia

 

 

 

 

 

 W skład powiatu wchodzą:

gminy miejsko-wiejskie: Bardo, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złoty Stok

gminy wiejskie: Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice

miasta: Bardo, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złoty Stok

 

 

 

  

W skład powiatu wchodzą:

gminy miejskie: Oleśnica

gminy miejsko-wiejskie: Bierutów, Międzybórz, Syców, Twardogóra

gminy wiejskie: Dobroszyce, Dziadowa Kłoda, Oleśnica

miasta: Oleśnica, Bierutów, Międzybórz, Syców, Twardogóra

 

 

 

  

Ciekawostki gminne to takie informacje, które nie da się jednoznacznie podpiąć pod poszczególne miejscowości w gminie Żarów, lub będą należeć do kategorii "kolekcja opowieści z mchu i paproci", albo dotyczyć będą pamiątkek związanych z historią naszego najbliższego regionu.

 

 

 

 

 

 

 


 

Ciekawostki regionalne to takie informacje, które nie da się jednoznacznie podpiąć pod poszczególne miejscowości w siedmiu sąsiadujących gminach wokół gminy Żarów. Tutaj będziemy kolekcjonować także Wasze opowieści i pamiątki związane z historią naszego regionu.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ciekawostki regionalne to takie informacje, które nie da się jednoznacznie podpiąć pod poszczególne miejscowości w pięciu sąsiadujących powiatach wokół powiatu świdnickiego. Tutaj będziemy kolekcjonować także Wasze opowieści i pamiątki związane z historią naszego regionu.

 

 

 

 

 

 


rowerowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Festungsfront Oder-Warthe Bogen (Front Ufortyfikowany Łuku Odry i Warty) zwany Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym jest jednym z największych założeń obronnych w Europie i stanowi doskonały przykład niemieckiej sztuki fortyfikacyjnej lat 30-tych XX wieku. W obiekcie tym, oprócz ok. 300 obiektów naziemnych, miała powstać także ogromna podziemna sieć korytarzy. Plan ten zrealizowano w niewielkim stopniu – powstało ok. 30 km tuneli oraz około 100 obiektów naziemnych.

W dniach 30 czerwca do 2 lipca 2017 roku, Labiryntariusze mieli przyjemność zwiedzić wybrane obiekty MRU w jego części północnej, centralnej i południowej, począwszy od grupy warownej „Ludendorff” w okolicy Starego Dworku na mostach fortecznych w Ołoboku kończąc. Naszą bazą była miejscowość Wysoka.