Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

W przedwojennym, niemieckim Żarowie (niem. Saarau), przy ulicy Kulmizstraße 1 (dziś ul. Hutnicza 2) mieściła się przez wiele lat restauracja. Prowadził ją restaurator Georg Scharfenberg. Istnieje dziś kilka niezbitych dowodów potwierdzających te fakty. Pierwszym jest jedna z przedwojennych pocztówek, czteropolowa (z kolekcji Horsta Adlera), na której jedno z pół przedstawia wjazd na ul. Hutniczą od strony ul. Krasińskiego i budynek przy dzisiejszym nr.2, z podpisem Kulmizstraße, Restauration.


Fragment pocztówki Saarau z kolekcji Horsta Adlera


Na drugim polu przedstawiono zbliżenie wejścia do restauracji, na którego schodkach stoi prawdopodobnie sam właściciel Georg Scharfenberg, obok niego, na murku przysiadła jego żona. Na wejściem, między innymi, bez wątpienia rozróżnić można napisy : Restauration i Georg Scharfenberg.


Fragment pocztówki Saarau z kolekcji Horsta Adlera


To samo ujęcie wykonane przeze mnie "dziś". Mimo kilku zmian nie ma wątpliwości, że jest to te same miejsce


Budynek przy ul. Hutniczej 2 w Żarowie (dawniej Kulmizstraße 1)


Budynek przy ul. Hutniczej 2 w Żarowie (dawniej Kulmizstraße 1) widok od strony Placu Wolności


Kolejnym dowodem na istnienie w tym miejscu przed wojną restauracji Georga Scharfenberga, są zachowane przedwojenne księgi adresowe. Te dla Saarau (Żarów) pochodzą z lat 20-tych i 40-tych XX wieku. We wcześniejszej księdze widnieje zapis :

Georg Scharfenberg, Gastwirt, Saarau, Kulmizstr. 1,

w późniejszej zaś :

Georg Scharfenberg, Restaurateur, Saarau, Kulmizstraße 1,

Wpisy te dokonane w księgach w odstępie ok. 20 lat, świadczą również o rozwoju firmy Scharfenberga, ponieważ w pierwszym wpisie określono go jako Gastwirt - Karczmarza, później zaś Restaurateur, jako Restauratora...


Wejście do dawnej restauracji, jest dziś wejściem do prywatnego mieszkania


Warto jednak przyjrzeć się pasowi pomiędzy dwoma gzymsami, ponad drzwiami


Wykonałem zbliżenie tego miejsca, oraz wyostrzyłem (dolna część zdjęcia) fragment, dzięki czemu dokładnie widać, że pod warstwa zielonej farby wciąż znajduje się napis "Georg Scharfenberg"


Poza napisem nad drzwiami, zachował się fragment naświetla nad drzwiami, które można rozróżnić na starej pocztówce tuż pod reklamą odstającą od ściany, zaraz ponad drzwiami

 

 

Aktualizacja


Minęło kilka godzin od publikacji tego tematu, a już mamy reakcję jednego z czytelników. Otóż otrzymaliśmy skan pocztówki dwupolowej z około 1907 roku, na której jedno z pól przedstawia budynek na Hutniczej 2 (dawniej Kulmizstraße 1), z podpisem "Paul Becker's Restauration". Oznacza to, że tradycje restauratorskie tego miejsca są znacznie dłuższe, a Georg Scharfenberg, był tylko ich kontynuatorem.


Fragment pocztówki Saarau z kolekcji Marka Wąsowskiego


Wiesz coś więcej w temacie, odezwij się do nas. Jeśli znajdziesz w swoim otoczeniu podobne pamiątki przeszłości - daj nam znać za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie.

 

Uprzejmie dziękujemy Panu Markowi Wąsowskiemu, za udzielone informacje i skan pocztówki z własnej kolekcji...


Fotografował i przygotował : Matthias