Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dokładnie 110 lat temu, 29 września 1910 roku poświęcony został żarowski kościół. Obszerne opracowanie z okazji setnej rocznicy w 2010 roku przygotował Zbigniew Malicki p.t. "100 lat Kościoła w Żarowie". Dziś, z okazji kolejnego jubileuszu, przedstawiamy fragment książki, przygotowany na tę okazję przez autora.

 

 

 

 

Widokówka z dawnego Żarowa z roku 1917, przedstawiająca kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (kolekcja: Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej

 

 

 

 

W 43. numerze gazety „Katholisches Sonntagsblatt für Diőzese Breslau” z 23 października 1910 roku ukazała się relacja z uroczystego poświęcenia żarowskiego kościoła, które miało miejsce dokładnie 110 lat temu. Poniżej tłumaczenie artykułu.

 

 

 

 

W czwartek, 29 września 1910 roku, w Żarowie miało miejsce uroczyste poświęcenie kościoła katolickiego pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa przez księdza prałata profesora doktora Arthura Kőniga, proboszcza katedry wrocławskiej. Przybył do Żarowa o godzinie 8.30 przed południem. Na stacji w Żarowie został powitany przez miejscowych duszpasterzy i w ich towarzystwie udał się do domu parafialnego. Stąd wraz z wspomnianymi księżmi podszedł do portalu głównego nowo wybudowanego kościoła. Po odmówieniu stosownej modlitwy, świątynia została na zewnątrz i wewnątrz pokropiona wodą święconą, i przez to gotowa do obrządków kościelnych.

W tym czasie przy kościele ustawili się przedstawiciele stowarzyszeń katolickich z Żarowa, żeby wspólnie udać się do szkoły i przenieść Przenajświętszy Sakrament ze szkolnej kaplicy, która przez 16 lat służyła miejscowym katolikom. Kwadrans przed godziną dziesiątą procesja powróciła do nowego Domu Bożego, który do tej pory pozostawał zamknięty. Z chóru zaczęła dobiegać muzyka, która rozbrzmiewała do czasu, aż monstrancja została umieszczona w tabernakulum.

Następnie po krótkiej przerwie uroczyste kazanie pod tytułem zaczerpniętym z Księgi Psalmów „Panie, miłuję dom, w którym mieszkasz i miejsce, gdzie przebywa Twoja chwała” wygłosił franciszkanin ojciec Błażej. Po zakończeniu kazania rozpoczęło się uroczyste nabożeństwo, które odprawił ksiądz proboszcz König z Wrocławia wraz z księdzem proboszczem Tinschertem z Jaworzyny Śląskiej, księdzem proboszczem Arnoldem ze Świebodzic, księdzem proboszczem Hoffmannem z Imbramowic i księdzem Klimke z Żarowa.

Chór kościelny kierowany przez kierownika miejscowej szkoły katolickiej, pana Barthela, wspierany przez orkiestrę Altmanna ze Świdnicy, wykonał mszę G-dur opus 80 Maxa Filke, organisty i kompozytora, kapelmistrza w katedrze wrocławskiej. Po mszy świętej w kościele zabrzmialo Te Deum, a całą uroczystość zakończyło Błogosławieństwo Boże.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: starosta świdnicki baron Zeidlitz und Leipe, kanonik Frank, archiprezbiter Hettwer z Konar, powiatowy inspektor d/s szkolnictwa Zimmermann ze Świdnicy, właściciel ziemski Eugen von Kulmiz z Mrowin, proboszcz Raschke ze Strzegomia, proboszcz Algermissen z Dobromierza i wielu innych katolickich duchownych. Z duchownych ewangelickich obecni byli: pastor Kluge z Piotrowic i pastor Minsen z Mrowin. Obecni byli także najważniejsi przedstawiciele żarowskich władz, organizacji i stowarzyszeń kościelnych z Żarowa, Piotrowic i Pastuchowa oraz liczni wierni.

Nowo wybudowany kościół prezentuje się jako gustowny budynek w stylu neogotyckim. Wysmukła wieża osiąga wysokość 44 metrów, w niej dzwonnica. Kościół zajmuje powierzchnię 538 metrów kwadratowych. Nawa wraz z prezbiterium ma 33 metry długości i 17 metrów szerokości. W kościele jest 400 miejsc siedzących i 700 stojących. Okazałe kolorowe witraże w prezbiterium, jak również wypełnienie pozostałych okien, nadają wnętrzu zielonkawy ton, który tworzy z mocną czerwienią oblicowania cegły wspaniały kontrast.

W kościele przewidziane jest oświetlenie gazowe i ewentualnie ogrzewanie. Niestety, w środku brakuje jeszcze wielu elementów wyposażenia. Za ołtarz główny służy prowizoryczny ołtarz z dotychczasowej kaplicy szkolnej. Brakuje również organów i licznych elementów wyposażenia. W ostatnim czasie, dzięki łaskawości dobroczyńców, możliwe było przynajmniej zakupienie ołtarza bocznego, ołtarza Matki Boskiej. Ołtarz jest obrazowym opisaniem „Ave Maria”, a jego twórcą artysta dell' Antonio z Cieplic.

 

Tłumaczenie i opracowanie : Zbigniew Malicki

 

 

 

 

Fotografia : boczny obraz Matki Boskiej w kościele żarowskim (źródło : Kronika Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie - Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej)

 

 

 

 


Przygotował : Matthias