Wyszukaj na stronie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau

gmina : Żarów

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie

 

Nie zawsze istniały w Żarowie wodociągi. Z drugiej strony, nawet gdy już istniały nie wszędzie woda docierała rurami. Z czasem sieć wodociągowa objęła całe miasto, ale ludzie długo korzystali z wody pobieranej ze studni. Praktycznie wszystkie pompy posiadają polskie oznaczenia, co jest dowodem, że korzystano z nich po wojnie. Nie wiadomo natomiast co stało się z poniemieckimi pompami... Dzisiaj studnie są nieczynne. Nie wiemy, czy jest w nich jeszcze woda, a jak się przekonacie na końcu tej fotorelacji, mogą służyćjako szamba.

Na dziś naliczyliśmy ich czternaście rozlokowanych na linii od ul. Cichej, Ogrodowej, Kopernika, Słowackiego i Mickiewicza, oraz jedną w zupełnie przeciwnej części miasta, przy kamiennym budynku dawnego folwarku (obok Tesco). W innych częściach miasta albo ich nie było, albo zostały zlikwidowane.


Prosimy mieszkańców Żarowa, o informacje n/t znanych Wam studni na terenie miasta których nie wspominamy tutaj.


ul. Ogrodowa

 

ul. Ogrodowa

 

ul. Ogrodowa

 

ul. Ogrodowa

 

ul. Ogrodowa

 

ul. Ogrodowa

 

ul. Ogrodowa


 

ul. Krasińskiego widok od ul. Kopernika

 

ul. Kopernika

 

ul. Kopernika

 

ul. Kopernika

 

ul. Słowackiego

 

ul. Słowackiego

 

ul. Słowackiego i Mickiewicza

 

ul.Mickiewicza

 

ul.Mickiewicza

 

Ul. Armii Krajowej

 

Ul. Szkolna

 

Ul. Szkolna


Studnia na terenie dawnego folwarku (obok Tesco), przykryta jest kamiennym kręgiem, z otworem na którym postawiona była pompa ręczna. Dziś po niej nie ma śladu. Studnia jak widać jest sucha, a wprowadzona do niej rura kanalizacyjna świadczy o tym, że korzystano z niej jak z szamba.

 

Chcemy najpierw skompletować wiedzę o ilości studni na terenie miasta. Gdy zbudujemy już mapę z naniesionymi studniami, zajmiemy się stroną techniczną - zinwentaryzujemy istniejące pompy ręczne. Jeszcze raz prosimy o przekazywanie informacji o lokalizacji studni w Żarowie. Nie wszystkie podwórka są dostępne, nie jesteśmy w stanie zajrzeć w każdy zakamarek miasta, Wasza pomoc będzie nieoceniona...Fotografował i przygotował : Matthias