Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jakiś czas temu, Gmina Wałbrzych odkupiła od Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa Palmiarnię Lubiechowską. Dzięki temu Palmiarnia została włączona do spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. Dla nas jest to dobra wiadomość, bowiem śledząc poczynania spółki wokół zamku, można wróżyć tylko dobrze. Trafiliśmy do palmiarni co prawda w sprawie małego śledztwa dotyczącego renowacji 100-letniej bramy głównej (pisaliśmy o tym tutaj), ale "być w Rzymie i Papieża nie widzieć"? Oczywiście wstąpiliśmy, i mimo, że wszystko dopiero czeka na remonty i inwestycje, uznajemy, że palmiarnia nie przestaje zachwycać.


Brama główna (mamy nadzieję, że wróci po renowacji w dobrej kondycji)


 

Kilka słów o...

 


 

Palmiarnia Lubiechowska (Wałbrzyska, bo Lubiechów dziś należy do Wałbrzycha) to obiekt o powierzchni ok. 1900 m2. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Palmiarnia, przy której funkcjonuje kawiarnia i sklep z roślinami (niestety w trakcie naszych odwiedzin nieczynny), jest dostępna dla zwiedzających. Zgromadzono w niej około 80 gatunków roślin z całego świata, a dodatkową ciekawostką jest fakt, iż ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny.

Lubiechów został zakupiony w XVI wieku przez księcia Conrada von Hochberg. Od tego czasu był związany z rodem Hochbergów. Pod koniec XIX w., prawdopodobnie za sprawą księżnej Daisy, powstał pomysł wybudowania tzw. "zimowego ogrodu", czyli palmiarni. Z polecenia Henryka XV von Pless palmiarnię wybudowano w latach 1911–1913. Kosztowne przedsięwzięcie pochłonęło 7 mln marek. Wnętrze obiektu wyłożono lawą pochodzącą z sycylijskiego wulkanu Etna. Kopuła budynku wznosiła się na wysokość 15 m. Przy palmiarni usytuowano ogród japoński, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar do uprawy krzewów. Po ukończeniu budowy sprowadzono ok. 80 gatunków egzotycznych roślin.

W czasach powojennych, na szczęście nie pozostawiono obiektu na pastwę losu. W 1963 zmodernizowano budynek, wymieniono ogrzewanie i oszklenie. W 1978 wydłużono szlak turystyczny do 500 m. Wymieniono część konstrukcji. Od lipca 1994 do września 2012 roku właścicielem palmiarni była Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Obecnym właścicielem jest miasto Wałbrzych, które kupiło palmiarnię we wrześniu 2012 roku i włączyło do spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wizyty w palmiarni.











 

Główny budynek z pięknym hall'em wysokim na 15m.






























































 

Restauracja z romantycznymi boksami w otoczeniu zieleni





 


 

Przygotował i fotografował : Matthias

żródła : wikipedia