Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Łażany : niem. Laasan

gmina : Żarów

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie

 

Sprawa lokalizacji pierwotnej mostu żelaznego z 1796 r. w Łażanach, wydawała nam się tak oczywista, że praktycznie nigdy o tym się nie rozmawia i nie pisze. Przekonałem się jednak, że wiele osób, nawet zagłębionych w tematy historii regionu, uporczywie określa jego lokalizację błędnie, t.j. w miejscu obecnego mostku na starej drodze "polnej" z Łażan do Piotrowic Świdnickich. Tymczasem, każdy z nas dokładnie to miejsce zna, bo leży ono na głównej trasie z Żarowa do Łażan (tuż za rondem).


Zdjęcie poniżej przedstawia obecny most postawiony w miejscu zniszczonego w 1945 r. mostu żelaznego.


 

Ciekawostką jest, że wciąż istnieje większy fragment oryginalnych przysiółków. Potwierdzenie oryginalności tych elementów uzyskaliśmy osobiście od prof. Stanisława Januszewskiego z Politechniki Wrocławskiej (pierwsze wydobyte szczątki mostu, znajdują się właśnie w Politechnice pod opieką profesora). W trakcie budowy obecnego mostu wykonano tylko kilka zabiegów wzmacniających konstrukcję przysiółków wylewkami betonowymi. Na poniższych zdjęciach można rozróżnić fragmenty dolanego betonu, oraz oryginalne elementy wykonane z bloków kamiennych.




Jak widać, sporo "gruzu" do dziś leży w wodzie.



 

Największym moim zaskoczeniem jednak, był fakt odkrycia nowych elementów starego mostu. Są to żeliwne płyty - podstawy mostu, układane na półkach przysiółków. Ich wymiary to ok. 600cm długości, 170cm szerokości i 5cm grubości. Musiały być bardzo ciężkie. Bez względu na przyczynę zniszczenia mostu, one pewnie zostały nienaruszone. Z nieznanych nam przyczyn zalano je ponad 10cm warstwą betonu, gdzie przeleżały kilkadziesiąt lat. Dziś, po latach, beton powoli kruszeje, pęka i zaczyna odsłaniać tajęmnicę. Poniżej prezentuję to co znalazłem w szczelinach skruszałego betonu.

 

W tym miejscu dokładnie można rozróżnić, i jak widać zmierzyć grubości warstwy betonowej i płyty żeliwnej.

 

Miejsce to, bez wątpienia kryje jeszcze całe mnóstwo rozrzuconych elementów starego żelaznego mostu. Mam nadzieję, że doczekamy się ich odnalezienia i stosownej ekspozycji, niekoniecznie takiej, jakie opisaliśmy tutaj.


 

Obiecuję, że do tematu jeszcze wrócimy :)