Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie


Gdy w styczniu 2014 roku informowaliśmy (TUTAJ) o planach rozbiórki stalowej kładki (zdjęcie poniżej) nad torami od ul.Hutniczej i Krasińskiego do Ogrodowej, komentarzem i wyjątkowym zdjęciem podzielił się z nami Pan Zbigniew Malicki. Dziś, gdy wspomniana kładka już nie istnieje, o czym informowaliśmy (TUTAJ), warto powrócić do tamtego komentarza Pana Zbigniewa Malickiego, a szczególnie do zdjęcia, które wtedy opublikował.


Nieistniejąca już kładka piesza nad dawną bocznicą DZCh "OrganikaPan Zbigniew Malicki, Żarowianin, autor książek i artykułów o tematyce historycznej, znany jest mieszkańcom Żarowa. Wszyscy wiemy, że posiada ogromną wiedzę na temat historii całego regionu. Tak było i w tym wypadku, ale jako, że wtedy był to jedynie komentarz na naszym fanpage na Facebook'u, uznaliśmy, że warto wspomnieć o mostku łączącym ul. Krasińskiego z Ogrodową która zniknęła z miejskiego krajobrazu już wiele lat temu... Zacznijmy, ma się rozumieć, od początku.

Fragment pocztówki z przełomu XIX i XX wieku, na której widać całą, dzisiejszą  ul. Krasińskiego, oraz torowisko prowadzące do Silesii, nad torami nie ma jeszcze żadnych kładek dla pieszych (foto : www.fotopolska.eu)Fragment planu Żarowa z lat 30-tych XX wieku, tutaj widać, że obie przeprawy ponad torami już istnieją (źródło), kiedy zostały wybudowane, nie wiemyW tym miejscu znajdowało się przejście nad torami. Kładki nie ma już wiele lat, ale tory zdemontowano i rów zasypano stosunkowo niedawno. Długi czas, ludzie przeskakiwali dość głęboki rów, czasem z małymi dziećmi, wózkami i rowerami... Jeśli ktokolwiek posiada zdjęcia tego miejsca przed zasypaniem i demontażem torów, prosimy o kontakt...Fotografia archiwalna Pana Zbigniewa Malickiego z widoczną jeszcze istniejącą kładką nad torami. Widać tutaj, że w rzucie z góry miała ona kształt L. Kto pamięta? Na pewno wielu mieszkańców Żarowa już zapomniało, że istniała...To samo ujęcie dziś, widać jeszcze nieliczne ślady fundamentów, a nawet stalowych elementów dawnej kładkiFragment fundamentu od strony ul. OgrodowejFragmenty fundamentu od strony ul. KrasińskiegoTu był pierwszy stopień prowadzący na kładkę od strony ul. KrasińskiegoWidok od ul. Krasińskiego w stronę OgrodowejPozostałości kładkiPozostały nawet elementy stalowePozostałości kładkiWidok na ul. OgrodowąUWAGA ! Zachęcamy szczególnie mieszkańców Żarowa, jeśli posiadacie w prywatnych albumach zdjęcia wykonane w pobliżu opisanej dziś kładki we wczesnych latach powojennych, w czasie rozbiórki kładki, torów i podczas zasypywania rowu, skontaktujcie się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Wasza pomoc będzie nieoceniona !
Fotografował i przygotował : Matthias