Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów to zestaw Zestaw 8 fotografii - 7 po 1945 roku i jedna przed 1945 rokiem. Kolejny już raz, Pan Marek Wąsowski wspiera zasoby Biblioteki Dziedzictwa dzięki czemu za pośrednictwem "Regału Pamięci" każdy może je obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie... U nas na stronie wszystkie pojedyncze zdjęcia zbieramy w specjalnym albumie "Fotografie pojedyncze, które budują kolekcję, cz.1"

Darowiznę przekazał : Pan Marek Wąsowski - dziękujemy za wsparcie!


Uwaga! Ty też możesz nas wspomóc udostępniając swoje fotografie. Jeśli zdjęcie stanowi dla Ciebie zbyt cenną pamiątkę i nie chcesz go oddać, możemy je skopiować. Dzięki temu będziemy mogli je wyeksponować w Miejskiej Bibliotece Publicznej na "Regale Pamięci", lub w Cyfrowym Archiwum Lokalnym, czyli w wirtualnym albumie TUTAJ


1. Fotografia sprzed 1945 roku - Imbramowice, budynek poczty


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim budynek Urzędu Pocztowego w Imbramowicach, prawdopodobnie w latach 20-tych XX wieku. Przed pocztą stoją dwa dyliżanse pocztowe i prawdopodobnie urzędnicy w uniformach...
2. Pochód pierwszomajowy SP nr 1 w Żarowie


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim moment przemarszu przed trybuną honorową Szkoły Podstawowej nr 1, w trakcie uroczystości 1 Maja. Rok nieznany - może ktoś z Was potrafi określić kiedy to było?
3. Pochód pierwszomajowy SP nr 1 w Żarowie


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim moment przemarszu przed trybuną honorową Szkoły Podstawowej nr 1, w trakcie uroczystości 1 Maja. Rok nieznany - może ktoś z Was potrafi określić kiedy to było?
4. Pochód pierwszomajowy SP nr 1 w Żarowie


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim moment przemarszu przed trybuną honorową Szkoły Podstawowej nr 1, w trakcie uroczystości 1 Maja. Rok nieznany - może ktoś z Was potrafi określić kiedy to było?5. Procesja (?) na ul. Krasińskiego w Żarowie


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim osobliwa, niezbyt liczna procesja, bez księdza. Na czele chłopiec z krzyżem, za nim małe dzieci z kwiatami i wstęgą, kilka dorosłych osób. Jeśli ktoś wie, lub ma pomysł co to za wydarzenie, prosimy o kontakt... Na zdjęciu widzimy ulicę Krasińskiego oraz w kolejności domy nr 3, 5, 6.
6. Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarowie (nieistniejąca)


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim jedna z klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarowie przy ulicy Armii krajowej 15. Patronem szkoły był Henryk Sienkiewicz, na zdjęciu klasa przystrojona z okazji rocznicy śmierci patrona : zdjęcie na tablicy, popiersie na cokole i wazon z kwiatami, oraz biało czerwona wstęga przy napisie "Patronowi W Hołdzie"
Poniższe zdjęcia otrzymaliśmy na jednej odbitce, ale dla lepszej ekspozycji prezentujemy je rozdzielnie


7. Pałac w Siedlimowicach


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim fragment pałacu w Siedlimowicach (wejście główne), oraz w prawym dolnym rogu jeden z dwóch lwów strzegących niegdyś wejścia do pałacu. Po 1945 roku lwy zniknęły i mimo to, że próbowano wielokrotnie opisać ich losy, nikt dziś nie jest w stanie wskazać gdzie są.
8. Pałac w Siedlimowicach


Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim jeden z dwóch lwów strzegących niegdyś wejścia do pałacu w Siedlimowicach. Po 1945 roku lwy zniknęły i mimo to, że próbowano wielokrotnie opisać ich losy, nikt dziś nie jest w stanie wskazać gdzie są.

C h c e s z   w i ę c e j  ? P r z e k a ż   k o l e j n e   z d j ę c i e . . .
Przygotował : Matthias