Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nie trzeba chyba specjalnie określać położenia nadmorskich polskich kurortów, bo każdy je raczej doskonale zna, ale dla zasady... Niechorze to niewielka wieś i jednocześnie miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim i przystanią morską w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Miejscowość położona jest na Pobrzeżu Szczecińskim, dokładnie Wybrzeżu Trzebiatowskim, pomiędzy brzegiem Morza Bałtyckiego od północy a jeziorem Liwia Łuża na południu. Polecamy to miejsce miłośnikom naszego morza, bo plaże są w tym regionie naprawdę piękne, przede wszystkim szerokie. Ale do rzeczy. Dziś pokażemy Wam jedną z miejscowych atrakcji czyli :


Park Miniatur Latarni Morskich


Park miniatur w Niechorzu otwarto 19 maja 2012 roku, i już od dnia otwarcia był przebojem Pomorza Zachodniego, za sprawą inwestora, który jest właścicielem znanego już od lat Parku Miniatur  Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Żeby tu trafić, należy spoglądać i kierować się w stronę widocznej z dużej odległości latarni morskiej (tej prawdziwej) w Niechorzu, bo park miniatur znajduje się praktycznie tuż u jej stóp. Wszystkie modele wykonane są w skali 1 : 10 i proszę mi wierzyć, zrobią wrażenie na każdym. Idea parku miniatur jest taka, aby każdy zwiedzający po obejrzeniu modelu, zapragnął  obejrzeć oryginał przedstawionej w parku budowli.


Teren parku miniatur widziany z latarni morskiej w Niechorzu


Teren parku miniatur zza ogrodzenia


Wnętrze parku miniatur


Jak widać są miejsca do odpoczynku i wypicia kawki w cieniu parasoli. Są także pamiątki...


Na zachętę, albo raczej dla reklamy parku miniatur w Kowarach, ustawiono makietę Pałacu Wojanów na Dolnym Śląsku.


Robi wrażenie, prawda?


I idziemy za przewodniczką po kolei. Wspieramy się też świetną publikacją, przewodnikiem, który można nabyć w kasie parku pt. "Wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża", autorstwa Anny Kurek-Perzyńskiej i Marka Perzyńskiego.

Najpierw bliza, czyli urządzenie wynoszące metalowy kosz z ogniskiem na wysokość kilkunastu metrów, w celu jak najdalszego zasięgu światła. Bliza to rodzaj żurawia, tutaj model, ale w dalszej części zobaczymy ją w oryginalnej wielkości. Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, szczyci się jedyną taką repliką w skali 1:1 w Europie


Wszystkie latarnie zwiedzane zgodnie z kierunkiem zwiedzania, poukładane są w kolejności od najdalszej we wschodniej części naszego wybrzeża. Tutaj opiszemy wyłącznie latarnie które nie istnieją, bo za honor uznaliśmy odwiedzenie istniejących latarni morskich polskiego wybrzeża osobiście. Relacje z tych odwiedzin opublikujemy w osobnych opracowaniach.

Po wprowadzeniu w świat sygnalizacji morskiej, wysłuchaniu o początkach i obejrzeniu blizy jako zalążka latarni morskiej przechodzimy do pozycji pierwszej na polskim wybrzeżu. Nieistniejąca już latarnia morska w Krynicy Morskiej, działała w tym miejscu od 1895 roku do 1945 roku, kiedy to została wysadzona w powietrze prez cofające się wojska niemieckie. Latarnia ta swieciła na odległosc 18 mil morskich (33,336km). Dziś zostały po niej tylko ruiny...


Poniżej latarnia morska w Krynicy Morskiej działająca tu obecnie od 1951 roku.

 

Najmłodsza latarnia morska polskiego wybrzeża, uruchomiona w 1984 roku w Gdańsku - Port Północny.


Latarnia światła czerwonego tzw. wejściowego w Gdańsku - Nowy Port Westerplatte


Zbudowana w 1894 roku i posiadająca tzw. kulę czasu latarnia morska w Gdańsku - Nowy Port


"Widok z Gdańska" w stronę Krynicy Morskiej


Piękna latarnia morska w Sopocie. Ciekawostką jest, że pierwotnie był to komin zakładu balneologicznego. W tle widzimy replikę blizy w skali 1:1.


Nieistniejąca latarnia morska Gdynia Oksywie. Zniszczona została przez nacierających na Gdynię Niemców w 1939 roku.  Miała tylko 10m wysokości co czyniło ją jedną z najniższych na wybrzeżu, ale posadowiono ją na klifie o wys. 38mnpm, niecałe 60m od linii brzegowej. Jej światło docierało na 8 mil morskich (14,8 km).


Latarnia morska Hel


Stalowa, ażurowa konstrukcja wieży na Górze Szwedów


Na pierwszym planie latarnia morska w Jastarni. Jej średnica wynosi zaledwie 1,6 m.


Latarnia morska Jastarnia Bór, dziś niestety nie istnieje. Zniszczona została w 1939 roku przez polskich saperów, w celu utrudnienia Niemcom ostrzału Helu. Powstała w 1872 roku i pracowała do 1936 roku, gdy zastąpiła ją latarnia morska Góra Szwedów. Miała 20,6 m wysokości.


Latarnia morska Rozewie


Latarnia morska Nowe Rozewie. Nie działa, ale istnieje do dziś.


Stilo - jedna z dwóch latarni o konstrukcji stalowej (poprzednia w Jastarni).


Latarnia Czołpino


Latarnia morska Ustka.


Latarnia morska w Jarosławcu.


Latarnia morska Darłowo.


Latarnia morska Gąski.


Latarnia morska w Kołobrzegu. Sposób obudowania latarni jest bardzo ciekawy dlatego pokażemy kilka fotek.





Latarnia morska Niechorze. W tle widoczny wierzchołek oryginalnej latarni.


Jeszcze raz.


Latarnia Morska Kikut, niedaleko Międzyzdrojów.


Znak nawigacyjny zwany Stawa Młyny w Świnoujściu


Najwyższa latarnia polskiego wybrzeża Świnoujście.


Latarnia Arctowski to jedna z dwóch zbudowanych przez Polaków poza granicami kraju. Ta stoi na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyda), niedaleko polskiej stacji badawczej PAN, im. Henryka Arctowskiego. Na pewno nie odwiedzimy jej osobiście dlatego podamy kilka szczegółów. Pierwszy raz zaświeciła w 1978 roku, ma sześć metrów wysokości i średnicę 80cm. Ma zasięg 8 mil morskich i świeci całą dobę ...


Latarnia UWE1 na Spitsbergenie w Arktyce, jest najmłodszą, bo zbudowaną w 2006 roku latarnią. Stoi ona na polskiej stacji badawczej. Ciekawostką jest, że zbudowano ją ze zwykłych beczek po ropie i benzynie na wysokość 5,3 m. Lubimy podróżować, ale tu niestety też raczej nie dotrzemy.


Katedra w Kamieniu Pomorskim







Armata hukowa służąca do ostrzegania statków podczas gęstej mgły.


Wspomniana bliza w skali 1:1 ma kilkanaście metrów wysokości. W metalowym koszu rozpalane było ognisko, co jakiś czas, dość często trzeba było kosz opuszczać i dokładać drewna. Ciężka praca od której zależało czyjeś życie...


Ogólny widok na teren parku miniatur


Ogólny widok na teren parku miniatur. W tle prawdziwa latarnia Niechorze.


Model kotwicy grzybkowej


ORP Orzeł - model jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych



Latarniowiec Adlergrund. Były dwa takie statki o tej samej nazwie, które pływały pod Pruską banderą.




Eksponaty o tematyce marynistycznej.




Szczerze polecamy odwiedzić to miejsce, bo sprawi ono radość i dzieciom i dorosłym.


Artykuły powiązane :

O Nadmorskim Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie przeczytasz TUTAJ.

O Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska przeczytasz TUTAJ.

 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias