Wyszukaj na stronie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

kronika godlo

Wydarzenia istotne dla społeczności gminy Żarów we wrześniu 2020 roku. Jeśli uważasz, że jakieś wydarzenie powinno znaleźć się w Kronice Żarowskiej XXI wieku a nie ma go tutaj, napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego, lub bezpośrednio na adres : biuro(at)labiryntarium.pl... Możliwe jest dodanie max. 1 fotografii do wydarzenia.


 

01 września 2020

Dzieci w całej gminie Żarów wróciły do szkoły po 168 dniach od zamknięcia szkół 16 marca 2020 w związku z zagrożeniem koronawirusem. W tym okresie przez 101 dni dzieci uczyły się zdalnie a reszta czasu wypełniły wakacje.

05 września 2020

Gwałtowna burza z ulewami, gradobiciem i wiatrem wiejącym z prędkością nawet 130 km/h przeszła przez Żarów i większość powiatu świdnickiego. W Żarowie rozpoczęła się dokładnie o 15.45 i trwała ok. 10 min., czyniąc wiele szkód i podtopień. Ucierpiały m.in drzewa na dawnym cmentarzu ewangelickim (lapidarium), w zabytkowym parku i na alei dębowej, kilka aut zostało zniszczonych przez powalone drzewa (na osiedlu, na Zamkowej i w pobliżu lapidarium), zalane zostało główne rondo i cmentarz komunalny które zamieniły się w jeziora oraz wiele piwnic i posesji. Uszkodzonych zostało wiele dachów. Ucierpiała również odrestaurowana w 2019 roku rzeźba "Akt" (naga panna), na którą spadł ułamany konar uszkadzając stalowy parasol. W najbliższej okolicy powalone drzewa zablokowały drogi dojazdowe do Żarowa, oraz unieruchomiły linię kolejową Wrocław - Jelenia Góra. Silny wiatr zrywał dachy, powalał słupy wysokiego napięcia co spowodowało kilkugodzinny brak prądu w okolicach Żarowa i w Żarowie...

 

 

 

Burza w Żarowie (zobacz filmik TUTAJ) godz. 15.45 fot. labiryntarium.pl

burza5wrz2020 (1)

 

 

 

Tuż po burzy - rondo główne w Żarowie fot. Labiryntarium.pl

burza5wrz2020 (2)

 

 

 

Tuż po burzy cmentarz komunalny w Żarowie fot, Marcin Drabik

burza5wrz2020 (6)

 

 

 

Tuż po burzy - rzeźba Akt (naga panna) fot. Tomasz Nycz

burza5wrz2020 (3)

 

 

 

Dzień po burzy zabytkowy park w Żarowie fot. Tomasz Nycz

burza5wrz2020 (4)

 

 

 

Dzień po burzy dawny cmentarz ewangelicki (lapidarium) fot. Tomasz Nycz

burza5wrz2020 (5)

 

 

 

 

 


Przygotował : Matthias