Wyszukaj na stronie

 kronika godlo

Wydarzenia istotne dla społeczności gminy Żarów w styczniu 2019 roku. Jeśli uważasz, że jakieś wydarzenie powinno znaleźć się w Kronice Żarowskiej XXI wieku a nie ma go tutaj, napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego, lub bezpośrednio na adres : biuro(at)labiryntarium.pl... Możliwe jest dodanie max. 1 fotografii do wydarzenia.


wtorek, 1 stycznia 2019 roku, godz. 12.00 :

na Stadionie Miejskim w Żarowie odbył się tradycyjny mecz noworoczny zorganizowany przez Klub Sportowy "Zjednoczeni Żarów". Udział wzięło ponad 50 osób jako zawodnicy i kibice. Klub przygotował dla wszystkich uczestników gorące kiełbaski z grilla. Pogoda jak na tę porę roku sprzyjała, bez śniegu i deszczu. Życzenia noworoczne wszystkim sportowcom złożyli burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Grzegorz Osiecki, oraz przedstawiciele klubu "Zjednoczeni Żarów" Tomasz Rudnik i Norbert Gałązka.


niedziela, 6 stycznia 2019 roku, godz. 18.00

Uroczystość poświęcenia oddanych do użytku odrestaurowanych organów odbyła się 6 stycznia w żarowskim kościele. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, który nie tylko pokropił instrument, ale i modlił się za wszystkich, którzy przyczynili się do renowacji i sam zasiadł za manuałem, by symbolicznie odegrać pierwszą kolędę. Wybudowała je firma Paula Berschdorfa z Nysy w latach 20-tych XX wieku. Organy ustawione są na murowanej emporze muzycznej nad wejściem głównym, posiadają dwie oddzielne, symetryczne szafy umieszczone po obu stronach okna witrażowego. Piszczałki tworzą tak zwaną strukturę parawanową. Kontuar, czyli miejsce gdzie zasiada organista jest wolnostojący, podczas gry zwrócony jest on twarzą w stronę ołtarza. Ma do dyspozycji 27 głosów... Renowację przeprowadzono środkom finansowym przekazanym z budżetu gminy Żarów, oraz datków od parafian.

Biskup Ignacy Dec poświęcił odnowione organy w żarowskim kościele (foto : Marek Wąsowski)

2019 01 06 biskup swieci organy


wtorek, 8 stycznia 2019 roku, godz. 15.00 :

Oficjalne i uroczyste otwarcie w Żarowie Żłobka Miejskiego "Bajkowa Kraina", w ramach rozbudowy Przedszkola Miejskiego "Bajkowe Przedszkole" na Osiedlu Piastów. Dzieci będą mogły korzystać z nowej placówki już od środy 9 stycznia. Obiekt posiada dwie nowoczesne sale zabaw, jadalnie, sypialnie, szatnie, łazienki dla dzieci oraz salę widowiskową. Powstało także zaplecze kuchenne oraz szatnia i toalety dla personelu. Budowę żłobka zrealizowano przy współudziale pozyskanych przez gminę Żarów środków unijnych w ramach zadania "Rozbudowa Przedszkola Miejskiego w Żarowie o budynek żłobka w systemie zaprojektuj i wybuduj". Wygląd zmienił także plac przed budynkiem i zamontowany został nowy plac zabaw dla dzieci. Koszt budowy nowego żłobka to kwota 2.660.490 złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych budżetu gminy Żarów i pozyskanego dofinansowania w wysokości 1 831 716,00 złotych, które zostało przyznane w ramach Oś priorytetowa: Infrastruktura spójności społecznej, Działanie: Inwestycje w infrastrukturę społeczną, Poddziałanie: 6.1.4 Inwestycje w infrastrukturę społeczną - ZIT AW.


wtorek, 8 stycznia 2019

 

W Bibliotekce Publicznej Miasta i Gminy Żarów odbyły się gry planszowe dla seniorów. Organizatorami byli  Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żarowie, oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów.

 


niedziela, 13 stycznia 2019 roku godz. 8.00 :

 

Odbył się w żarowie 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z hasłem "POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE", na rzecz dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych... Wolontariusze chodzili ze skarbonkami już od ranka, natomiast w Bajkowym Przedszkolu i Żłobku Miejskim „Bajkowa Kraina”, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, Szkoe Podstawowej im. Jana Brzechwy (ulica Piastowska), oraz w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, odbyło się szereg imprez, które uświetniły ten dzień. Żarowianie mogli wybierać spośród następującego repertuaru : Bajkowe Przedszkole i Żłobek Miejski „Bajkowa Kraina” - od 10.00 do 12.30 : jasełka w wykonaniu 5-latków-Króliczków, aukcja piernikowych serc, pokonkursowa licytacja bożonarodzeniowych stroików, kiermasz kartek okolicznościowych wykonanych przez nauczycielki przedszkola. W trakcie czynna była "Świąteczna kawiarenka", gdzie dostać można było : pączki (specjalność kuchni przedszkola), ciasta (specjalność naszych mam), oraz kawę i herbatę. Ponad to dzieci mogły brać udział w zabawach i gach zręcznościowych, konkursach plastycznych dla dzieci i posłuchać optymistycznych bajek czytanych przez rodziców. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy - od 14.00 do 16.00 organizowała "Planszomanię" - rywalizacja w grach planszowych dla każdego. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy (ulica Piastowska) - od 14.00 do 16.00 organizowały "Manufakturę Orkiestrową", czyli warsztaty plastyczne, gipsowe cuda, prezenty dla Babci i Dziadka, o 16.00 odbyły się w auli szkoły wyjątkowe, wielojęzykowe Jasełka w wykonaniu uczniów starszych klas, oraz o 16.30 koncert muzyczno-wokalny młodych talentów. Gminne Centrum Kultury i Sportu - o 9.30 odbył się na hali sportowej Turniej Oldboyów, o 16.00 koncert Żarowskiej Orkiestry Dętej, o 16.30 występ Kids Dance, o 16.40 koncert Dziecięcej Orkiestry Nienadętej, o 17.00 występ zespołu Senior Rici, o 17.30 występ zespołu Żarowianie, o 18.00 koncert zespołu ŚLAD, o 18.30 licytacja i tradycyjnie na zakończenie ok. 19.30 Światełko do nieba. Ponadto odbyły się : sprzedaż ciast przygotowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, gry i zabawy dla najmłodszych, malowanie twarzy, loteria fantowa, kawiarenka i wiele innych atrakcji ... Zebrana kwota : 32 456,91 zł!


wtorek, 22 stycznia 2019 roku,

 

Zmarł Kazimierz Bordulak (ur. 11 kwietnia 1949 r.), wieloletni Prezes TKKF "Chemik" Żarów, laureat najwyższego odznaczenia w gminie Żarów "Złoty Dąb" 2015, za wieloletnią działalność społeczną na rzecz sportu żarowskiego.

2019 01 22k bordulak


poniedziałek, 14 stycznia 2019 r.

 

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów, odbył się Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Organizatorem był gospodarz - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów.

 

 


poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.

 

W Sali kameralnej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, odbył sie V Konkurs Kaligrafii - "Mistrz Pióra 2019", zorganizowany przez GCKiS.

Jury w składzie : Przewodniczący - Alicja Godek, Członek - Stanisława Biernacka, Członek - Elżbieta Kulas, biorąc w swej ocenie pod uwagę: staranność i oryginalność elementów graficznych, płynność pisma i estetykę połączeń liter, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

I kategoria: uczniowie szkół podstawowych, klasy II i III

I miejsce i tytuł „Mistrza Kaligrafii – Żarów 2019” Ewelina Szczepańska – kl. III b - Szkoła Podstawowa w Żarowie

II miejsce: Nadia Godlewska – kl. III a – Szkoła Podstawowa w Żarowie

II miejsce: Zuzanna Kalina – kl. III b – Szkoła Podstawowa w Żarowie

III miejsce: Maja Kołodziej – kl. III b – Szkoła Podstawowa w Żarowie

Wyróżnienia : Oliwia Małecka – kl. II – SP Mokrzeszów, Maja Bawolska – kl. III – SP Żarów

 

II kategoria: uczniowie szkół podstawowych, klasy od IV do VI

I miejsce i tytuł „Mistrza Kaligrafii – Żarów 2019” Maja Śliwa – kl. IV b – Szkoła Podstawowa w Żarowie

II miejsce: Maja Sękowska – kl. VI b – Szkoła Podstawowa w Żarowie

III miejsce: Kinga Mierlak – kl. V e – Szkoła Podstawowa w Żarowie

III miejsce: Amelia Dudek – kl. VI e - Szkoła Podstawowa w Żarowie

Wyróżnienia : Amelia Maślany – kl. IV d - Szkoła Podstawowa w Żarowie. Łukasz Tłuszczyk – kl. IV e - Szkoła Podstawowa w Żarowie. Zofia Podolak – kl. V f - Szkoła Podstawowa w Żarowie, Katarzyna Pasternak – kl. V b - Szkoła Podstawowa w Żarowie

 

III kategoria: uczniowie szkół podstawowych, klasy VII - VIII oraz gimnazjalnych

I miejsce i tytuł „Mistrza Kaligrafii – Żarów 2019” Julita Ziemkiewicz – kl. III c – Gimnazjum w Żarowie

II miejsce: Zuzanna Dąbrowska – kl. III e – Gimnazjum w Żarowie

III miejsce: Wiktoria Zając – kl. VII b - Szkoła Podstawowa w Żarowie

Wyróżnienia : Anna Bogatko – kl. VII b - Szkoła Podstawowa w Żarowie, Martyna Ślęzak – kl. III c – Gimnazjum w Żarowie

 

IV kategoria: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli

I miejsce i tytuł „Mistrza Kaligrafii – Żarów 2019” Pani Małgorzata Kluska - Zastruże

II miejsce: Pani Agnieszka Zdunik - Żarów

III miejsce: Pani Magdalena Szyller – Żarów/Wrocław

 


wtorek, 22 stycznia 2019 roku, godz. 18.00

 

W Sali Kameralnej Gminnego Centrum Kultury i Sportu, odbył się Koncert Noworoczny – zagrajmy dla babci i dziadka, zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Sportu, w którym wystąpili : Żarowska Orkiestra Dęta i zespół Krukowianie.

 


wtorek, 22 stycznia 2019 r.

 

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów odbyły się gry planszowe dla seniorów. Organizatorami byli  Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żarowie, oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów.


 czwartek, 24 stycznia 2019 roku,

 

Podczas spotkania noworocznego, które odbyło się w auli Szkoły Podstawowej, przy ul. Piastowskiej 10 w Żarowie, nagrodzeni zostali sportowcy w ramach konkursu "Sportowa Indywidualność Gminy Żarów 2018":

- w kategorii trener : Michał Mossoń (trener kadry narodowej w lekkoatletyce osób niepełnosprawnych),

- w kategorii zawodnik amator senior : Jakub Szram (siatkarz TKKF "Chemik" Żarów),

- w kategorii zawodnik amator junior : Krystian Rossa (srebrny medalista Mistrzostw International Combat Organization w Rzymie),

Wyróżnienia otrzymali : Martyna Janaszek (pływanie), Agnieszka Piechurska (judo), Martyna Wichot (pływanie) oraz Oktawian Żydek (szachy).

Nagroda specjalna "Zasłużony dla Żarowskiego Sportu" powędrowała do Kopalni Lapis w Łażanach.

Tytuł "Przyjaciela Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie" został przyznany Funduszowi Regionu Wałbrzyskiego. Spotkanie noworoczne było także okazją do podsumowania minionego roku oraz przedstawienia planów na najbliższe miesiące. Burmistrz Leszek Michalak wręczył w imieniu ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, Odznakę Honorową Za zasługi Dla Ochrony Praw Dziecka - Pani Helenie Słowik - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

 

 


poniedziałek, 28 stycznia 2019 r.

 

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów odbyła się prelekcja dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizatorem były: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 28 stycznia – 3 lutego 2019 r.

 

Zimowe Ferie na basenie – tor przeszkód Basen w Żarowie

 28 stycznia – 8 lutego 2019 r.

 

Zimowe Ferie w GCKIS – Maraton gier planszowych Gminne Centrum Kultury i Sportu

 


28 stycznia – 8 lutego 2019 r.

 

Ferie w bibliotece Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów

 poniedziałek 30 stycznia 2019 r.

 

„Dyskusyjny Klub Książki”- spotkanie z seniorami (w ramach projektu Instytutu Książki w Krakowie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów

 


czwartek, 31 stycznia 2019 roku, godz. 18.00

W dniu 31 stycznia 2019 roku, tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów, o godz. 18.00 odbyło się kolejne, czternaste już spotkanie przy "Regale Pamięci". Organizatorzy : Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, oraz Fundacja Inicjatywa B, zaprosili wszystkich wspierających ideę Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, oraz sympatyków projektu i historii naszego regionu, w celu podsumowania dwuletniej już działalności, która w ogromnej mierze opiera się na współpracy z mieszkańcami miasta i gminy Żarów, ale także sympatykami projektu spoza naszej gminy.