Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Swołowo : niem. Schwolow

gmina : Słupsk

powiat : słupski

województwo : pomorskie

współrzędne geo. : 54°28'35"N 16°50'13"E

Odwiedzajac okolice Ustki, czy Jarosławca, warto odwiedzić małą, malowniczą krainę, która leży zaledwie 16 km od Ustki i 16 km od centrum Słupska. Miejscowi nazywają ją "krainą w kratę". Nazwa ta związana jest z wspaniale zachowanymi budowlami wiejskimi o konstrukcji szachulcowej .

Uważana jest za jedną z najpiękniejszych wsi Pomorza. Jest także uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego.  Oprócz Swołowa, stolicy, do "krainy w kratę " należą także Gospodarstwo Agroturystyczne Pasieka "Wędrowna Barć" oraz Zagroda śledziowa w Starkowie.

We wsi zanjduje się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Wykorzystuje ono część zachowanych i odrestaurowanych budynków wiejskich typowych dla tutejszych zagród chłopskich. Niektóre obiekty maja 150 lat. Zwiedzając domostwa możemy podziwiać oryginalne wyposażenie, stroje, kuźnię , dom chlebowy z piecem, zagrody z żywym inwentarzem, wystawy multimedialne m. in. prezentujące kulturę dawnych mieszkańców powiatu słupskiego, tradycje tkackie, czy omawiające budowę szkieletową.

Na jednym z przydomowych ogrodów znajduje się agrorezerwat ze starymi odmianami roślin uprawnych (płaskurka, len zwyczajny, gryka tatarka, proso, cieciorka i inne).

Na zakończenie wędrówki czeka również Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem gdzie można sie posilić. Gospoda utrzymana jest w klimacie gospód wiejskich z Pomorza sprzed 1945 roku.

Na terenie Muzeum odbywają się także cykliczne imprezy takie jak:

-Szparagowe Święto (czerwiec)

-Dziecięca Zagroda (każda niedziela lipca)

-Plener Kowalski (sierpień)

-Pomorskie Święto Ziół (sierpień) 

-Święto Miodu i Nalewek (wrzesień)

-Gęsina (listopad)

-Jarmark Bożonarodzeniowy (grudzień)

 Ponieważ wieś ma długą i bogatą historię (pierwsza wzmianka z 1230 roku z okazji nadania jej Joannitom), nie dziwią tu zabytki średniowieczne jak kościół  filialny parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bruskowie Wielkim z początków XV wieku . Także sam układ wsi jest typowo średniowiecznym założeniem owalnicowym.

Ale o co chodzi z tym szachulcem...?

Otóż jest to jedna z odmian ścian tzw. szkieletowych, gdzie główna konstrukcja opiera sie na drewnianym szkielecie wypełnionym pomiędzy innym materiałem. Dwa najbardziej znane formy tej konstrukcji to mur pruski i szachulec.

W pierwszym wypadku pomiędzy belkami umieszcza się cegły. W budowie szachulcowej wykorzystuje się trzcinę lub słomę zmieszaną z gliną. Jednak gdy sćiany są otynkowane, obie konstrukcje są nie do odróznienia.

Zapraszam zatem na ulicę starej pomorskiej wsi..

 Pomorski owad przeszkadza w zdjęciu :(

Stary średniowieczny kościół zbudowany przez Joannitów. Datowany jest na poczatek XV wieku.

 Poniżej widoczny średniowieczny układ wsi tzw. owalnicy popularnej min. na Pomorzu. Charakteryzowała sie zabudową wokół owalnego placu gdzie organizowano teren wspólny wsi np. dla ochrony zwierząt na noc, budowano tam koscioły z cmentarzem wokół , organizowano stawy. Najczęściej wieś w tym układzie miała dwa wejścia-bramy. Układ owalnicy pochodzi sprzed XIII wieku.


opracowanie:Christophorus

źródła:ulotki informacyjne muzeum w Swołowie, wikipedia