Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

fort

 

Fort I Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. Fort należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów, pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Położony na wyspie Wolin, administracyjnie należy do Świnoujścia. Wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. Dwukondygnacyjna, owalna reduta po 1863 r. otoczona wraz ze wschodnim fragmentem wałów ziemnych fosą wodną. Od 1881 r. ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z zachodnią lawą artyleryjską i wschodnią galerią dla dział oraz kazamatami, wyposażona dodatkowo w dwie kaponiery.

W II poł. XIX w. dwukondygnacyjna reduta, pełniąca rolę bloku koszarowo-bojowego została przebudowana, stając się zapleczem wysokich obwałowań ziemnych, skierowanych grotem w stronę północno-wschodnią. Całość do roku 1863 otoczona fosą wodną. Zwodzony pomost przez fosę wiódł do głównego wejścia reduty i dalej na dziedziniec fortu. W latach 1870-1881 uwagę obrońców przekierowano bardziej na północ, włączając w obszar fortu jego obecną część zachodnią – dawniej baterię dział polowych. Na zachodniej lawie i na wschodniej galerii artyleryjskiej budowniczowie przewidzieli 10 stanowisk ogniowych dla dział, na których zainstalowano jedynie 4 armaty nadbrzeżne Kruppa kalibru 210 mm, oraz 7 armat 150 mm. Fort uzbrojony był również w artylerię polową i później w karabiny maszynowe. Na południowym i północnym odcinku fosy zbudowano 2 schrony strzeleckie połączone podziemnymi tunelami z dziedzińcem fortu. Z kolei na przełomie XIX i XX doprowadzono łączność telegraficzną oraz kolej wąskotorową.

Fortyfikacja ta początkowo obsadzona była przez piechurów i artylerzystów w sile batalionu ok. 300 ludzi. Po I wojnie światowej obiekt przeszedł pod zarząd niemieckiej marynarki wojennej, pełniąc jednocześnie rolę pomocniczą aż do końca II wojny światowej. Po wojnie używany przez Rosjan, od 1962 r. przekazany miastu. Od opuszczenia obiektu przez Rosjan przez kilka lat pełnił funkcje magazynów, a później został opuszczony. W 2001 roku został wydzierżawiony przez fascynatów, którzy na jego terenie prowadzą jedną z najciekawszych inicjatyw związanych z tzw. żywą historią. W Forcie rezyduje historyczny komendant Twierdzy Morskiej, a po całym obiekcie oprowadzają przebrani w pruskie mundury studenci. Od 2001 roku w forcie ma swoją siedzibę Muzeum Obrony Wybrzeża.

 

Na planie fort oznaczony jest kolorem czerwonym

 

Plan miasta w powiększeniu, widać położenie Fortu Gerharda w stosunku do innych obiektów.

 

 

Twierdza Świnoujście (niem. Festung Swinemünde) – to pruski zespół fortyfikacji broniący ważnego portu w Świnoujściu, wzniesiony w XIX wieku. Autorem projektu był Johann Leopold Ludwig Brese. Twierdza składała się z czterech fortów, z których do naszych czasów przetrwały trzy : Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. Czwartym dziełem był Fort II w Warszowie, zniszczony w latach siedemdziesiątych XX wieku.

 

Podczas zwiedzania warto zobaczyć jedną z najlepiej zachowanych w Europie ławę artyleryjską – ciąg kamienno-ceglanych stanowisk dla dział nabrzeżnych kalibru 150 i 210 mm, z zachowanymi reliktami różnych typów mocowań armat. Redutę, pełniącą jednocześnie rolę obiektu koszarowego fortu. Nad wejściem dwa kamienie granitowe z datą ukończenia budowy. W stropie przy wejściu dwa szyby windy do transportu dział na piętro oraz mniejszej windy amunicyjnej. Na północnym i południowym odcinku fosy dwie kaponiery, połączone z fortem podziemnymi tunelami. Mały dziedziniec z kazamatami pod galerią artyleryjską. Magazyny amunicyjne i prochownie w zachodnim skrzydle fortu. Dwie remizy artyleryjskie i dawne stanowiska ogniowe dla dział polowych na południowym wale fortu nad południową kaponierą. We wnętrzu reduty Fortu Muzeum, a w nim między innymi: działko rewolwerowe 37mm, kartaczownica Gatlinga, kolekcja oryginalnych mundurów i inne. Na placu musztry wrak transportera SDKFZ 7/2, który został wyciągnięty z morza, w okolicach Dziwnowa (Pomorze Zachodnie) w 2006 roku.


Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oferta fortu :

Czas i zasady zwiedzania : W trakcie trwania sezonu przewodnik wyrusza w trasę co około 20 minut, po sezonie fort zwiedza się indywidualnie z plano-przewodnikami. W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość rezerwacji i ustalenia indywidualnego terminu zwiedzania- przewodnik dla grup powyżej 15 osób gratis. Szkolenie trwa około 90 minut.

Fort otwarty jest w godzinach :

Od 1 maja do 30 października codziennie w godzinach od 9:30 do 19.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00

Ceny biletów (przepustek):

Cennik Zwiedzania

Bilet Normalny 12zł

Bilet Ulgowy 9zł

Bilet dla grup zorganizowanych 9zł

Przewodnik, wstęp do Muzeum, wstęp na wystawy czasowe

* bilet ulgowy przysługuje dla młodzieży szkolnej, studentów, emerytów oraz rencistów

Zwiedzanie (szkolenie) dla grup zorganizowanych - preferowany kontakt telefoniczny bądź za pomocą poczty elektronicznej. Tel. 515920993 913218626 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowo proponujemy Państwu :

Zwiedzanie fortu zakończone ogniskiem w cenie :

- 20 zł z naszymi produktami (kiełbaski, pieczywko, napoje, sztućce itp..) - bez ograniczeń czasowych

- 14 zł bez produktów ( udostępniamy plac, kije, drewno ) - bez ograniczeń czasowych

Nocne zwiedzanie fortu z pochodniami (min. 25 os.) w cenie :

- 15 zł 1,5 godzinne zwiedzanie fortu z specjalnie zmodyfikowaną trasą

- 20 zł z ogniskiem - bez produktów ( udostępniamy plac, kije, drewno ) - bez ograniczeń czasowych

- 25 zł z ogniskiem - z naszymi produktami (kiełbaski, pieczywko, napoje, sztućce itp..) - bez ograniczeń czasowych

Dodatkowo :

- Na terenie fortu znajdują się bezpłatne toalety,

- trasa "szkolenia" dopasowana jest indywidualnie do wieku uczestników,

- stanowiska z pamiątkami znajdują się w biurze przepustek oraz w Muzeum.

 


Fotografował i przygotował : Matthias

źródła : wikipedia i fort-gerharda.pl