Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Żeliwny most przerzucono przez rzekę Wye w 1816 roku. Przeprawa w tej okolicy,choć nie dokładnie w tym miejscu, funkcjonowała jednak od czasów rzymskich . Wybudowanie tu zamku przez Normanów spowodowało przesunięcie przeprawy w to miejsce i wybudowanie drewnianego mostu o którym pierwsza wzmianka jest z 1228 roku. Przez setki lat pojawiały się tu drewniane mosty często uszkadzane przez wysokie pływy na rzece, a nawet kolizje ze statkami. Dopiero  obecny most, który został zaprojektowany przez Johna Rastrick i został wykonany z żeliwa, z pięcioma łukami o rozpiętości 34 metrów centrum (112 ft), pośrednie o rozpiętości 21 metrów (69 stóp), i zewnętrzne o rozpiętości 10 metrów (33 stóp).

Wszystkim przebywającym  w Walii polecamy zwiedzenie tego pięknego zabytku a także pobliskiego pięknego zamku w Chepstow.

Dodać jeszcze należy, że niedaleko stąd , nad rzeką Severn, znajduje się najstarszy żeliwny most Iron Bridge otwarty w 1781 r. Drugim po nim, a najstarszym na kontynencie, był most w Łażanach :)


 
Przygotował : Christophorus

źródła: wikipedia, źródła własne