Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Stary i nowy Stadion Wembley na zmontowanym zdjęciu - legenda trwa od 1923 roku.

Stadion Wembley (stary Wembley), to nieistniejący już od 2003 roku stadion piłkarski w dzielnicy Wembley w Londynie. Stary stadion Wembley był jednym z najsłynniejszych i najbardziej znanych stadionów piłkarskich na świecie. Został otwarty oficjalnie 28 kwietnia 1923, przez króla Jerzego V. Głównym przeznaczeniem stadionu są oczywiście mecze piłki nożnej, ale odbywało się na nim wiele innych imprez.

W trakcie Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1948 na stadionie Wembley odbyła się większość konkurencji lekkoatletycznych. Stadion był również miejscem rozegrania meczów półfinałowych i finałowych turniejów hokeja na trawie i piłki nożnej, a także drużynowego konkursu jeździeckiego w skokach przez przeszkody i pokazowego meczu w lacrosse. 5 sierpnia 1972, na stadionie, po raz pierwszy zorganizowano koncert rockowy. Od tego momentu stał się on miejscem wielu słynnych koncertów (np. występów zespołu The Rolling Stones w 1982 i 1990). Wembley był jednym z dwóch stadionów na świecie, na którym, 13 lipca 1985, odbył się koncert Live Aid. 11 i 12 lipca 1986, na Wembley, odbyły się dwa koncerty zespołu Queen, określane dziś mianem najlepszych w historii tej grupy. 20 kwietnia 1992 na obiekcie odbył się The Freddie Mercury Tribute Concert, z którego całkowity dochód został przeznaczony na walkę z AIDS. 25 czerwca 1995 rekordowy (70 tys. widzów) koncert zagrał tam zespół Bon Jovi. Piętnaście razy występował tam Michael Jackson (w sumie sprzedano na jego koncerty 1,1 miliona biletów), a dziewięciokrotnie Madonna.


Plac budowy lata 20-te XX wiekuBudowa charakterystycznych bliźniaczych wież starego stadionu


Pierwszy mecz piłkarski na Wembley, finał FA Cup, odbył się w 28 kwietnia 1923 pomiędzy drużynami Bolton Wanderers i West Ham United. Na tym stadionie rozegrano wszystkie finały Pucharu Anglii do roku 2000. 17 października 1973 w meczu eliminacyjnym mistrzostw świata Polska-Anglia, rozegranym na stadionie Wembley, padł remis 1:1. Dzięki bramce zdobytej przez Jana Domarskiego drużyna Polski awansowała do finałów. Stadion był areną mistrzostw świata w 1966 i mistrzostw Europy w 1996.


Stary Stadion Wembley z lotu ptaka - wizytówką były widoczne od frontu dwie wieże


Widok na front z wieżami z poziomu placu parkingowego


Ostatni mecz na starym Wembley rozegrany został 7 październiku 2000 roku, reprezentacja Anglii w eliminacjach mistrzostw świata zmierzyła się z reprezentacją Niemiec i przegrała 0:1. Poniżej zdjęcie wykonane przed tym meczem.


Nowy Stadion Wembley powstał dokładnie w miejscu Starego Wembley, którego rozbiórkę rozpoczęto w 2003 roku.  Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (rozegrały go reprezentacje Anglii i Włoch). Jest to jak do tej pory najdroższy obiekt tego typu na świecie. Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, co czyni go drugim największym stadionem w Europie (zaraz za Camp Nou w Barcelonie). Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association.
Nowy Wembley jest jednym z najdroższych sportowych obiektów jaki kiedykolwiek powstał. Inwestycja pochłonęła koszt niemal 760 mln funtów. Projekt stadionu zakładał, że będzie to stadion wielofunkcyjny, a zatem oprócz rozgrywania tutaj meczów piłkarskich i rugby można organizować zawody lekkoatletyczne, żużlowe, a także koncerty muzyczne i inne imprezy.

Pojemność stadionu wynosi równe 90 000 miejsc siedzących, jednakże w przypadku zawodów lekkoatletycznych zmniejszana jest do ok. 68 tysięcy. Wynika to z konieczności demontażu najniższych partii trybun i przykrycia ich specjalnym podestem, aby w ten sposób uzyskać wymaganą powierzchnię do instalacji bieżni. Trybuny nowego Wembley są trzypoziomowe. Najniższy poziom liczy 34 303 miejsca, środkowy 16 532, a najwyższy 39 165 miejsc. Trybuny są skonstruowane w taki sposób, że zapewniona jest doskonała widoczność z każdego miejsca na stadionie.

Stadion posiada rozsuwany dach . Ponadto zastosowano tutaj niespotykane dotąd rozwiązanie techniczne, a mianowicie – w czasie rozgrywania meczu w słoneczny dzień część dachu może być zdalnie pochylona i ustawiona w taki sposób, aby na murawie nie powstawały cienie, które przeszkadzają w przekazywaniu transmisji telewizyjnej. Inaczej mówiąc – cień może być "przesuwany" z boiska na trybuny.

Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym i architektonicznym, który wyróżnia nowy Wembley (tak jak stary Wembley słynął z dwóch bliźniaczych wież), jest stalowy łuk, który przebiega nad stadionem. Ma on 133 m wysokości i 315 m długości. W nocy łuk jest podświetlany mocnym światłem, co powoduje, że można go dostrzec nawet z najdalszych zakątków Londynu.

Mecze na Wembley rozgrywa reprezentacja Anglii w piłce nożnej. Ponadto odbywają się tu mecze finałowe Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, wyścigi, mecze rugby i futbolu amerykańskiego oraz imprezy muzyczne. Oprócz tego na Wembley zorganizowano mecze piłkarskie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz finał Ligi Mistrzów w 2011 roku, a w 2013 miał tu miejsce kolejny. Na murawie stadionu odbyły się między innymi Concert for Diana, Live Earth oraz koncerty George'a Michaela, Take That, U2 i Madonny.


Zapraszam na obejrzenie naszej fotorelacji z czasu, gdy cały kompleks nie był jeszcze w pełni gotowy.


Gdzie szukać Wembley Stadium? Dobrze znać w Londynie mapę A-Z.


Najszybciej metrem...


Ciekawa stacja, mnóstwo schodów, a z nich widok na


...New Wembley Stadium


Dookoła wisiały jeszcze plakaty przedstawiające docelowy wygląd całego kompleksu


Główny deptak prowadzący do stadionu


Charakterystyczny pałąk ponad dachem stadionu


Nie mieści się w kadr


wielopoziomowe wejścia


Sąsiednie budynki, w tym za godzinę miała dać koncert Madonna


Częściowo wszystko działa i wygląda ładnieParking piętrowy


Dworzec kolejowy


New Wembley z lotu ptaka (foto : wikipedia)Nie udało się niestety zajrzeć na murawę i zwiedzić wnętrza, ale cóż, wszystko przed nami...Przygotował i New Wembley fotografował : Matthias

źródła : bbc.co.uk, telegraph.co.uk, wikipedia.org