Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Her Majesty's Royal Palace and Fortress, The Tower of London, czyli w tłumaczeniu Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, nazywana powszechnie w skrócie Tower of London, lub Londyńską Tower. Tower to budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców Anglii, który z niej korzystał to Jakub I (1566-1625). Wzniesiona została w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy.

Tower of London było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą – podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi. Więziono tu m.in. króla Anglii Henryka IV, królową Annę Boleyn, Thomasa More'a, Thomasa Cromwella, Lady Jane Grey, żeglarza Waltera Raleigha, a w 1941 r. Rudolfa Hessa.

W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo. Budowla (łącznie z Bramą Zdrajców) pilnowana jest przez charakterystycznie ubranych strażników, nazywanych Yeomen Warders, a popularnie "beefeaterami" (ang. beefeater – zjadacz wołowiny). W twierdzy są dziś przechowywane liczne zbroje, broń, klejnoty i insygnia koronacyjne (królewski pierścień i jabłko oraz berło z krzyżem i największym na świecie brylantem Cullinanem I, a także koronę brytyjską zdobioną drugim co do wielkości na świecie brylantem Cullinanem II).

Twierdza Tower jest do dziś zamieszkana. Jej społeczność tworzą strażnicy Yeomen Warders wraz z rodzinami, naczelnik twierdzy (ang. Resident Governor), urzędnicy oraz kapelan i lekarz.

Symbolem Tower są kruki. Popularna legenda głosi, że dopóki na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie. Legenda ta powstała w epoce wiktoriańskiej, nie wcześniej niż z końcem XIX w. Wiadomo jednak, że kruki mieszkają w wieżach zamku co najmniej od czasów panowania Karola II w XVII w. Zadaniem jednego ze strażników Tower (ang. Ravenmaster) jest opieka nad krukami i ich dożywianie. Inna wersja legendy mówi, że gdy wszystkie sześć kruków opuści kiedyś twierdzę, Londyn zginie. Aby tak się nie stało podcięto im skrzydła i są pilnie strzeżone.

Tower of London to popularna atrakcja turystyczna Londynu, położona nad północnym brzegiem Tamizy, otoczona kilkoma rzędami murów i dawnym korytem fosy, w którym obecnie rośnie trawa. Wysokość najwyższej wieży sięga 30 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 metra. Centralną część warowni stanowi White Tower, czyli Biała Wieża wzniesiona w XII wieku. Ważny jest też skarbiec (ang. Jewel House), w którym przechowywane są klejnoty i kosztowności królewskie.

Nam udało się tam być, Ty jeśli nie zamierzasz, bądź wahasz się czy to miejsce odwiedzić, pozwól zaprosić Cię na wirtualną wycieczkę po tym wspaniałym obiekcie...


Widok na Twierdzę Tower z mostu Tower Bridge


Spacer wokół murów twierdzyNiegdyś dostać się można tam było wyłącznie przy pomocy łodzi


Dziś zieleń, niegdyś fosaTe tłumy ludzi to nie jakaś zorganizowana wycieczka, po prostu Twierdza cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystówYeomen Warders, jeden ze strażników, świetny przewodnik


Podglądanie życia poza twierdząWszystko bardzo teatralne, żeby nie napisać szekspirowskie...Fosa


Mury twierdzy z okienkami kluczowymiOstatnie spojrzenie na basztę bramną


Jedno z wejść do twierdzy
Na murach twierdzy

White Tower
Klatki dla kruków i ich wybieg


Typowe wejście do wieży, w razie ataku drewniana konstrukcja szybko płonęła a załoga broniła twierdzy do ostatniej kropli lrwi. Później zobaczycie ile tam broni...Uliczki wewnątrz twierdzy


Fragmenty pierwotnych założeń.
To tu mieszka dzisiejsza załoga twierdzyW tym budynku mieści się królewski skarbiec ze wspaniałymi klejnotami to tzw. "The Jewel House"
Skarbiec udostępniany jest do zwiedzania, ale istnieje bezwzględny zakaz filmowania i fotografowania. Nie powinienem był wykonać nawet tego zdjęcia.


Makiety przedstawiające sceny batalistyczneOd czasu do czasu, pojawiali się na uliczkach twierdzy aktorzy odgrywający scenki historyczneFragment pierwotnego założenia z XII wiekuSiedziba kruków. Podobno, podczas gdy kilka lat temu szalała w Europie ptasia grypa, ukryto wszystkie kruki. Widok z wejścia do White TowerPoniższe zdjęcia przedstawiają wnętrza White Tower
Kaplica we wnętrzu White TowerMakieta Tower Of London

MZbroja Samuraja, dar Cesarza Japonii dla Króla Anglii

Po opuszczeniu White Tower, może na herbatkę do gospodarzy? Nie da rady, nikt nie umówiony nie wejdzie.


Zwiedzamy zatem inne dostępne dla turystów miejsca

Widok na Tower BridgeOkazało się, że kruki są bardzo oswojone z dużą ilością turystów, na szczęście nie włażą na głowy i nie ptaszą gdzie się da...

Kolejne przedstawienie w tereniei kolejne przedstawienie

Czas opuścić to miejsce, ale daję słowo, jeśli się wahasz, porzuć obawy i tam po prostu idź, bo naprawdę warto...


 


 

podróżował, fotografował i przygotował : Matthias