Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Będąc w Rzymie, trzeba odwiedzić to miejsce. Wrażenia jakie wyniesiesz po wyjściu z Muzeów Watykańskich są niezapomniane. Muzea Watykańskie (wł. Musei Vaticani) powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji związane są ze zbiorem dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Powiększone podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Udostępnione publiczności już w 1787 w celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury. Obecnie zgromadzono w nich, w różnych działach, najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. W skład Muzeów wchodzą m.in.:

Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu Piusa VI. Gromadzi obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku. Można w niej zobaczyć dzieła takich mistrzów jak Giotto, Bellini, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino, Guido Reni i wielu innych. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich. Galeria obrazów zgromadzona przez Piusa VI została wywieziona przez Francuzów. Po kongresie wiedeńskim zbiory odtworzył Canova odzyskując część kolekcji. Pius XI, po paktatach laterańskich, zreorganizował Watykan i w 1932 r. przeniósł do obecnej siedziby. Kolekcja liczy 432 obrazy, prócz tego fragmenty fresków i ołtarzy.

Muzeum Pio-Clementino – zapoczątkowała kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI. Wśród greckich i rzymskich rzeźb najbardziej znane są: Apollo Belwederski, Grupa Laokoona i Tors Belwederski.

Muzeum Etruskie (założone w 1836r.) i Muzeum Egipskie (założone w 1839r. przez Grzegorza XVI) gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie.

Muzeum Misyjno-Etnologiczne (założone w 1925r. przez Piusa XI). Muzeum Podzielone jest na 2 części: pierwszą (Il Percorso principale) poświęcona tylko historii różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich. Muzeum to podzielone jest na 25 działów obejmujących różne kraje lub większe strefy kulturowo-religijne (Chiny, Japonia, Korea, Tybet – Mongolia, Indochiny, subkontynent Indii, Indonezja – Filipiny, Polinezja, Melanezja, Australia, Etiopia, Madagaskar, Afryka, Ameryka, Persja). Ta część jest ogólnie dostępna dla publiczności. Druga część jest to muzeum – etnologii (Il Percorso secondario). Ten dział mogą oglądać wcześniej umówione grupy. Eksponaty w muzeum to głównie dary ofiarowywane papieżom oraz z wykopalisk. W latach 1967-1996 dyrektorem tego muzeum był Polak ks. Józef Penkowski.

Muzeum Chiaramonti – powstało z inicjatywy Piusa VII w 1807r., gromadzi kolekcję rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.

W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska.

W Sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem. Na obrazie król podaje list z wiadomością o pokonaniu Turków księdzu, który przekazuje go wraz ze zdobytym sztandarem papieżowi. Obraz został podarowany przez Jana Matejkę papieżowi Leonowi XIII z okazji obchodów 200. rocznicy stoczenia zwycięskiej bitwy.


Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.


Mury Państwa Watykan


Mury Państwa Watykan


Mury Państwa Watykan


Początek kolejki, jakiś kilometr od wejścia.


Nie należy się zbytnio przejmować ogromem kolejki, bo idzie ona naprawdę szybko


Polskie akcenty w Rzymie


Mur Państwa Watykan


Mur Państwa Watykan - symbole Benedykta XVI

Ostatnia prosta


Kilometr w godzinę


Kalendarz wejść do Kaplicy Sykstyńskiej


Wyjście z muzeów


Kasy biletowe


Hall główny


Hall główny


Hall główny


Tablica pamiątkowa


Tereny muzeów

Sala Sobieskiego


Obraz Jana matejki

Kaplica Sykstyńska - obowiązuje zakaz fotografowania, to że cokolwiek wyszło z biodra w takim tłoku to cud


Kaplica Sykstyńska - obowiązuje zakaz fotografowania, to że cokolwiek wyszło z biodra w takim tłoku to cud


Kaplica Sykstyńska - obowiązuje zakaz fotografowania, to że cokolwiek wyszło z biodra w takim tłoku to cud


Kaplica Sykstyńska - obowiązuje zakaz fotografowania, to że cokolwiek wyszło z biodra w takim tłoku to cud


Fotografował : Matthias