Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zawsze, jeśli jest to oczywiście możliwe, korzystaj z ofert wycieczek statkami turystycznymi. To ogromna przyjemność połączona z relaksem. Wszyscy uwielbiający robić zdjęcia mogą to robić do woli, nie ruszając się z miejsca. Oczywiście to miły dodatek, nie zaś sposób na zwiedzenie miasta. Będąc w Paryżu, wiele firm oferuje swoje usługi na Sekwanie, przez co stateczki nie są przepełnione i w podstawowej ofercie tanie. Zapraszam do próbki tego, co można zobaczyć podczas rejsu po Sekwanie. Na poniższej mapce zaznaczono osobnymi kolorami dwie trasy. My płynęliśmy pomarańczową, krótszą. Start miał miejsce z przystani u stóp Wieży Eiffla. Po wykonaniu pętli wróciliśmy w to samo miejsce. Zapraszamy do fotorelacji.

 

Plan rejsu z zaznaczeniem najważniejszych miejsc na trasie rejsu.


Przystań tuż przy Wieży Eiffla, widziana z mostu


Widok na "Żelazną Damę" z przystani


"Nasza" przystań i "nasz" statek




Czas odpływać


Tak wygląda wnętrze statku


Do widzenia - później...


Most Aleksandra III (Pont Alexandre III)


Most Aleksandra III (Pont Alexandre III)


Most Aleksandra III (fr. Pont Alexandre III) wybudowano w latach 1896-1900, a ukończono na otwarcie Wystawy Światowej. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa, którego syn i następca, Mikołaj II, położył kamień węgielny pod budowę (w październiku 1896). Most nawiązuje do przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w roku 1892. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego oraz personifikacje Sekwany i Newy. Zaprojektowali go: inżynierowie Jean Résal i Amédée d'Alby, oraz architekci Cassien-Bernard i Gaston Cousin. Most, obok powstałej nieco wcześniej wieży Eiffla, jest najlepszym przykładem budowli o wyłącznie metalowej konstrukcji w Paryżu. Rozciąga się z niego ładna perspektywa na Les Invalides.


Most Aleksandra III (Pont Alexandre III)


Most Aleksandra III (Pont Alexandre III) w tle widać dach Wielkiego Pałacu (Grand Palais)


Grand Palais (Wielki Pałac) to duża, przeszklona hala wystawowa położona w paryskiej 8 dzielnicy. Hala została zbudowana na wystawę światową jaka odbyła się w Paryżu w 1900 roku. Grand Palais został zbudowany w tym samy czasie co Petit Palais oraz most Aleksandra III. Celem budowy wszystkich wymienionych budynków było jak najlepsze przyjęcie przez Paryż wystawy Expo. Zewnętrzna część Grand Palais została zbudowana w stylu secesyjnym, uzupełnionym klasycznymi fasadami. W 1993 ze względu na szeroko rozwinięte prace restauracyjne Grand Palais został zamknięty na następne 12 lat. Ponowne otwarcie budynku odbyło się oficjalnie 24 września 2005. Mało znanym faktem jest posiadanie przez Grand Palais dużego posterunku policji, który ma na celu odpowiednią ochronę eksponatów wystawianych podczas wystaw.


Pałac Burbonów - siedziba Zgromadzenia Narodowego


Pałac ten powstał w latach 1722-1728. Zbudowny został dla, córki Ludwika XIV i Madame de Montespan, księżniczki Ludwiki Franciszki de Bourbon.


Pałac Burbonów - w tle Wieża Eiffla


Muzeum Orsay (Musée d'Orsay)


Muzeum Orsay (fr. Musée d'Orsay) to muzeum w Paryżu, położone na lewym brzegu Sekwany. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918: malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz meble. Dzieła te są młodsze od tych, które prezentowane są w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou. Rocznie muzeum odwiedza ok. 4 miliony zwiedzających.


Muzeum Orsay (Musée d'Orsay)


Muzeum Orsay (Musée d'Orsay)


Muzeum Orsay (Musée d'Orsay)


Instytut Francji – francuskie towarzystwo naukowe


Institut de France (Instytut Francji) – francuskie towarzystwo naukowe założone 25 października 1795. Grupuje pięć Akademii : Akademia Francuska (Académie française) – założona w 1635, Académie des inscriptions et belles-lettres (Akademia Inskrypcji i Literatury Pięknej) – założona w 1663, Akademia Nauk (Académie des sciences) – założona w 1666, Académie des beaux-arts (Akademia Sztuk Pięknych) – założona w 1816, Académie des sciences morales et politiques (Akademia Nauk Moralnych i Politycznych) – założona w 1795


Luwr widziany z Sekwany, na pierwszym planie Pont Des Art


Pont des Arts lub Passarelle des Arts to most przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego łączący Institut de France z Luwrem, przebiegający między 1 a 6 okręgiem paryskim. Jego nazwa pochodzi od określenia Dziedziniec Sztuki, jak w XIX wieku nazywano jeden z dziedzińców Luwru. Pierwszy most na tym miejscu został skonstruowany w latach 1802-1804. Był to oparty na dziewięciu łukach pierwszy stalowy most w Paryżu, zbudowany na życzenie Napoleona Bonapartego, który zamówił u architektów Cessarta i Dillona most równocześnie technicznie nowatorski i atrakcyjny estetycznie. Powstała konstrukcja sprawdzała się do I wojny światowej, kiedy bombardowanie poważnie ją nadwątliło. W dalszym okresie obiekt kilkakrotnie został uszkodzony przez przepływające na rzece barki. W 1977 r. musiał zostać zamknięty, a w dwa lata później zawalił się po kolejnym zderzeniu z barką. Nowy most został wybudowany w latach 1981–1984 wg planu Louisa Arretche, który starał się naśladować pierwotny plan, redukując liczbę łuków z dziewięciu do siedmiu. 27 czerwca 1984 obiekt zainaugurował Jacques Chirac, wówczas mer miasta. Most jest plenerem dla artystów malarzy oraz miejscem wystaw sztuki. Upodobali go sobie również zakochani, którzy zamykali na nim ogromne ilości kłódek. W roku 2014 z powodu nadmiaru zawieszonych na nim kłódek część mostu się urwała, a on sam został zamknięty. W związku z powyższym władze Paryża nakazały umieszczenie na nim tablic z napisem "Make love not love locks".

Tu zaczyna się Île de la Cité - widać konny pomnik Henryka IV


Île de la Cité to jedna z dwóch wysp (obok Île Saint-Louis) na Sekwanie, w centrum Paryża. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc Paryża. Z obydwoma brzegami Paryża łączy ją 8 mostów, w tym najstarszy, wciąż istniejący most paryski, Pont Neuf (Nowy Most). Pozostałych 7 to: Pont au Change, Pont Notre-Dame, Pont d'Arcole, Pont de l'Archeveché, Pont au Double, Petit Pont i Pont Saint-Michel. Dziewiąty most łączy Île de la Cité z wyspą św. Ludwika (Île Saint-Louis). Na dziedzińcu przed Notre Dame znajduje się Point Zéro – punkt, z którego mierzy się odległości z Paryża do wszystkich miejscowości we Francji.


Pont Neuf (Nowy Most)


Pont Neuf (Nowy Most) to najstarszy istniejący most w Paryżu. Kamień węgielny pod jego budowę położył w 1578 roku król Francji Henryk III (wcześniej król Polski jako Henryk Walezy), budowę zakończył Henryk IV w roku 1604 (lub w 1607, zależnie od źródeł). Projekt wykonał prawdopodobnie Jean-Baptiste Ducerceau lub Guillaume Marchant. Most powstał, aby ułatwić komunikację pomiędzy Luwrem a opactwem St-Germain-des-Pres. Był to pierwszy paryski most nie zabudowany domami, od samego początku wyposażony w chodniki chroniące przechodniów przed błotem i końmi. Most składa się z 12 kamiennych przęseł o łącznej długości 278 metrów i wysokości 28 metrów (przez długi czas był to najszerszy most w Paryżu). 7 przęseł łączy prawy brzeg Sekwany z zachodnią częścią Île de la Cité, 5 łączy wyspę z lewym brzegiem. W środkowej części most rozszerza się w Place du Pont Neuf, na którym w 1635 r. ustawiono konny pomnik Henryka IV, którego autorem był florentyńczyk Pietro Tacca. W czasie rewolucji w 1792 r. pomnik zniszczono, a jego replikę, autorstwa François Lemota ustawiono w 1818 r. Na początku XVII w. wybudowano tu studnię ozdobioną płaskorzeźbą Samarytanki czerpiącej wodę. W 1813 r. pompę zlikwidowano, ale do dziś pozostał ulokowany nieopodal dom towarowy “La Samaritaine”. Nowy Most ozdabiają kandelabry, projektu Wiktora Baltarda, wykonane w 1854 r. Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona, nawet drewniane słupy wspierające fundamenty są oryginalne. Później będzie widać jego drugą część - po drugiej stronie wyspy.





Jeden z najważniejszych zabytków Paryża - Katedra Notre Dame







Mosty łączące wyspę (z prawej) z pozostałą częścią miasta


Katedra Notre Dame ma poświęcone osobne opracowanie


Kraniec wyspy Île de la Cité - widoczna Katedra Notre Dame


Na poniższym zdjęciu widzimy most łączący dużą wyspę Île de la Cité, z mniejszą Île Saint-Louis


Île Saint-Louis to Wyspa Świętego Ludwika, jedna z dwóch wysp (obok Île de la Cité) na Sekwanie w centrum Paryża. Nazwana została na cześć króla Francji Ludwika IX Świętego. Wyspa połączona jest mostami z obydwoma brzegami rzeki, dodatkowo łączy ją z Île de la Cité (z większą wyspą) Most Świętego Ludwika. W średniowieczu znajdowały się tutaj magazyny drewna i pastwiska dla bydła. Wyspa została zurbanizowana za panowania Henryka IV. Od 1853 roku swoją siedzibę posiada tu Biblioteka Polska w Paryżu.




Tu niestety zawracamy


Mała wyspa w drodze powrotnej


Wpłyniemy pomiędzy dwie wyspy, a następnie po drugiej stronie dużej wyspy






















Pont Neuf (Nowy Most) - jego druga część


Opuściliśmy brzegi dużej wyspy więc odtąd do końca rejsu obrazy będą się powtarzać...


Pont Neuf (Nowy Most)








Teraz czas pozdzierać podeszwy - Paryż jest ogromny...



Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias