Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Maria Krystyna Altenburg

Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska

polska księżniczka von Altenburg,

 

 

 

 

 

 

 

Urodzona 8 grudnia 1923 w Żywcu, zmarła 2 października 2012 tamże –  córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego morganatycznej żony – Szwedki, Alicji Ankarcrony. Ze względu na pochodzenie z morganatycznego związku nie posiadała prawa do dziedziczenia tronów Habsburgów, nie mając także prawa do zwyczajowych dla Habsburgów tytułów arcyksiążąt cesarskich i książąt królewskich. Na mocy rodzinnego postanowienia była arystokratką z tytułem księżnej von Altenburg.

 

 

 


 

 

 

Księżniczka Maria Krystyna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do wyjazdu z Polski po II wojnie światowej. Kilka lat mieszkała w Szwecji (ojczyźnie matki), później zaś w Szwajcarii. W 1993 odzyskała polskie obywatelstwo (wcześniej była bezpaństwowcem) i wróciła na stałe do Polski. Zamieszkała w wydzielonym dla niej przez władze Żywca mieszkaniu w Nowym Zamku, (w przeszłości własności rodziny) urządzonym w dawnej kręgielni. W grudniu 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Księżna zmarła nad ranem, we śnie, w swoim mieszkaniu w Nowym Zamku Habsburgów w Żywcu. Została pochowana 11 października w rodzinnej krypcie żywieckiej konkatedry.


Jako potomkini księżniczki Anny Hanowerskiej, córki króla Wielkiej Brytanii i elektora Hanoweru Jerzego II, Maria Krystyna Altenburg była ujmowana w liście sukcesji do tronu brytyjskiego (około 2000. pozycji), jednak nie mogłaby objąć tronu ze względu na jej katolickie wyznanie. 
Linia pokrewieństwa pomiędzy Jerzym II a Marią Krystyną Altenburg, z której wynikały jej potencjalne prawa do tronu angielskiego, przebiega następująco : Jerzy II Hanowerski, Anna, Princess Royal i księżna Oranii, księżniczka Karolina Oranje-Nassau, Fryderyk Wilhelm, książę Nassau-Weilburg, księżniczka Henrietta Nassau-Weilburg, arcyksiążę Karol Ferdynand Habsburg, arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg, ojciec Marii Krystyny Altenburg.

 

 

 

 


Przygotował : Matthias