Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Po publikacji pozyskanych w niedzielę fotografii wśród których znalazło się zdjęcie kobiety z zapisaną na odwrocie notatką z imieniem (zobacz TUTAJ), Pan Zbigniew Malicki zidentyfikował osobę na zdjęciu i zobowiązał się do sporządzenia biogramu, któryu już następnego dnia przekazał nam, za co serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

Marie-Elise zu Stolberg-Wernigerode

 

 

 

 

 

Napis na odwrocie fotografii: Marie-Elise St. in Tracht (w stroju). Chodzi z pewnością o hrabinę Marie-Elise zu Stolberg-Wernigerode (1893-1973), żonę Helmutha-Paula von Kulmiz (1887-1932). Helmuth-Paul, syn Eugena i wnuk Carla-Friedricha, studiował nauki polityczne, brał udział w I wojnie światowej w stopniu porucznika. Został ciężko ranny i przybył na rehabilitację do lazaretu, który jego ojciec zorganizował w żarowskim zamku. Pracowały tam jako wolontariuszki m. in. młodsza siostra Helmutha-Paula, Erika i hrabina Marie-Elise zu Stolberg-Wernigerode, w której Helmuth-Paul się zakochał i w 1917 roku poślubił.

 

 

 

 

 

 

 

 

Małżonkowie mieli dwóch synów i dwie córki. Młodszy z synów zmarł w wieku dziecięcym, urodzony w 1919 r. Leonhard (zmarł w 2011 r.) został wysłany na front wschodni. W 1943 roku dostał się do niewoli, z której powrócił ze względu na obłożną chorobę już w 1945 roku. Kilka miesięcy później ożenił się z Evą Mink z Poczdamu, by wkrótce potem wyjechać razem z żoną na stałe do Kanady.

Pierwsza z sióstr Leonharda, Elisabeth-Charlotte, wyszła za mąż za brata Evy, Horsta Minka. Urodzona w 1924 r. Luitgard (zmarła w styczniu 2019 r.), wyszła za adwokata Siegfrieda von la Chevallerie. Małżonkowie mieszkali w Niemczech zachodnich. Dwie małe dziewczynki na zdjęciach wykonanych w parku w Żarowie, to być może właśnie siostry Elisabeth-Charlotte i Luitgard?

Beatrix von la Chevallerie, która kilka dni temu wraz z córką odwiedziła Żarów, może więc być córką, (ew. synową lub wnuczką – nie wiem w jakim wieku są obie panie) Luitgardy i Siegfrieda von La Chevallerie, a wnuczką Marie-Elise, kobiety ze zdjęcia.

Helmuth-Paul, mąż Marie-Elise, nigdy nie doszedł do pełni sił po ranach wyniesionych z wojny i zmarł w 1932 roku w wieku 45 lat. W 1934 roku Marie-Elise ponownie wyszła za mąż za swego kuzyna, hrabiego Bolka zu Stolberg-Wernigerode, właściciela Diersdorf w Dolnej Nadrenii. Zmarła w 1973 roku w Monachium.

Panią Luitgard, jej męża Siegfrieda i brata Leonharda von Kulmiz miałem przyjemność poznać kilkanaście lat temu podczas ich pobytu w Żarowie.

 

 

 


Przygotował : Matthias, biogram sporządził : Zbigniew Malicki