Karłów, Szczeliniec Wielki : niem. Carlsberg, Große Heuscheuer

gmina : Radków

powiat : kłodzki

województwo : dolnośląskie


Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny w okresie turystycznym. Okrężny szlak zaczyna się i kończy w okolicach płatnego parkingu w Karłowie.



Szczeliniec Wielki widziany z drogi głównej w Karłowie


Zdjęcie sat Google, widoczny jest Szczeliniec Wielki, Karłów, oraz droga nr 387 (Radków - Kudowa-Zdrój)


Plan zwiedzania Szczelińca Wielkiego (źródło : www.naszczelincu.pl)


Nazwy skał na szlaku : 1. Dzik, 2. Niedźwiedź, 3. Ucho Igielne, 4. Dzwoniący Kamień, 5. Baranek, 6. Kaczęta, 7. Tron Liczyrzepy, 8. Wielbłąd, 9. Małpolud, 10. Diabelska Kuchnia, 11. Wiewiórka, 12. Piekiełko, 13. Winne Grona, 14. Niebo, 15. Kwoka, 16. Sowa, 17. Koński Łeb, 18. Słoń, 19. Wahadło, 20. Żółw.


"Domek w lesie"


Na szlaku














Schody, schody, schody...









Widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach



Widok na wieś Pasterka - tam mieści się Schronisko Pasterka




Schronisko PTTK "Na Szczelińcu" (foto i opis : www.naszczelincu.pl)


Schronisko PTTK "Na Szczelińcu" położone jest na wysokości 905 m n.p.m. w północno-zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego. Mieści się w budynku wybudowanym w 1846 r. w stylu tyrolskim. Od jesieni roku 2006 schronisko ponownie zapewnia nocleg turystom. Przed schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na okolicę i okoliczne góry. Pierwsza drewniana letnia altana dająca schronienie wędrowcom powstała w 1815 r. W 1845 r. dzięki działaniom miłośnika Gór Stołowych Franza Pabla wzniesiono w stylu tyrolskim schronisko-gospodę, nadając jej nazwę Schweizerai. W 1947 r. schronisko przejęło PTT, zmieniając nazwę na Szwajcarka, a w 1950 r. PTTK. Schronisko po kapitalnym remoncie służy turystom noclegami i bufetem. W pobliżu schroniska znajdują się tablice upamiętniające pobyt na szczycie Goethego i Johna Quincy'ego Adamsa, jak również tablica upamiętniająca Franza Pabla.









Mimo, że kwiecień i dookoła nie ma śniegu, w szczelinach jest go sporo i ma się dobrze


"Głowa Małpoluda"













Tu dokładnie widać dlaczego szczyt nazywa się Szczeliniec. Takich miejsc są tu setki















 

Ryzykanci w akcji


Karłów widziany ze Szczelińca








Widok na Szczeliniec i Schronisko z drogi prowadzącej do Pasterki


Zbyt trudne jest wejście na szczyt (schody), oraz niektóre przeprawy na szczycie, aby zabierać ze sobą małe dzieci. Myślę, że 6-8 lat to dolna granica. My byliśmy tym razem bez dzieci. Wrażenia wyjątkowe...



Fotografował i przygotował : Matthias