Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny eksponat Wirtualnego Muzeum Ziemi Żarowskiej to "Fahrradmarke", czyli marka rowerowa lub żeton zastawny za rower, pochodzący ze stacji kolejowej Saarau (dziś Żarów w powiecie świdnickim na Dolnym Śkąsku).

Marki rowerowe były powszechne  na stacjach niemieckich przełomu wieków XIX i XX i funkcjonowały prawdopodobnie do końca wojny (potrzebne źródło). Mniej więcej wzór: wielkość (średnica) i zapis na marce jest jednolity, ale oczywiście dla każdej stacji wybita była stosowna nazwa i czasem zdarzały się inne materiały: cynk, brąz a nawet aluminium. Marka pochodzi zapewne z kolejowego magazynu dawnej stacji Saarau, w którym można było zostawić rower do czasu powrotu z podróży. Jest kilka opcji systemu przechowywania rowerów swoim pasażerom. Musiały istnieć dwa krążki o tym samym numerze, jeden dla właściciela roweru drugi pozostawał na rowerze, możliwe też, że na rower zawieszano numer zgodny z marką w innej formie (dużej tabliczki ?) albo stawiano rower przy stanowisku oznaczonym numerem takim jak na marce, którą dostawał właściciel roweru. Sprawa wciąż do wyjaśnienia.

Marka ta pozostaje w prywatnej kolekcji mieszkańca Żarowa.

 

 

Marka rowerowa/ żeton zastawny za rower:

-rok produkcji: nieznany
-średnica: 40,1 mm
-grubość: 1,75 mm
-waga: 14 gram
-materiał: brąz(?)/ mosiądz(?)

 

 

 

Awers. Marka zawiera numer 23., oznaczenie stacji Saarau i tekst: 1 Fahrrad Wird nur gegen Rückgabe dieser Marke ausgeliefer, co oznacza: 1 rower zostanie zwrócony tylko w przypadku zwrotu tej marki. Marka posiada 4 mm otwór aby można byłą ją zawiesić np. na tablicy magazynu

marka rowerowa ave

 

 

 

Revers. Odwrotna strona marki nie zawiera napisów, jedynie drobne zdbienie w postaci kropeczek wzdłuż rantu

marka rowerowa rev

 

 

 

 

Jeśli posiadasz w prywatnej kolekcji ciekawe pamiątki

związane z Ziemią Żarowską, pokaż je w

Wirtualnym Muzeum Ziemi Żarowskiej

prowadzonym przez

Stowarzyszenie Labiryntarium.pl

 

 

 

 


Przygotował : Matthias