Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

"W drodze do tożsamości"


Pierwszy odcinek drogi za nami

W czerwcu Fundacja Spichlerz Kultury – organizator projektu w Drodze do tożsamości zaprosiła mieszkańców pięciu dolnośląskich miasteczek na serię debat poświęconych pojęciom tożsamości lokalnej i regionalnej. Sukces spotkań pokazuje, że temat ten może być atrakcyjny do dyskusji nie tylko na wrocławskich salonach.

Na serię pięciu debat zorganizowanych w czerwcu w ramach projektu W drodze do tożsamości złożyły się spotkania w: Sokołowsku, Gorzuchowie (Gmina Kłodzko), Bagieńcu (Gmina Jaworzyna Śląska), Bolesławcu i Pieszycach. W rozmowach udział wzięli mieszkańcy objętych działaniami gmin oraz zaproszeni goście, czyli lokalni aktywiści, artyści i przedstawiciele instytucji społecznych lub kulturalnych..

Rozmowa o tożsamości dolnośląskiej często krąży wokół tych samych tematów, najczęściej związanych z wydarzeniami tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Organizatorom zależy w większym stopniu na określeniu profilu tożsamościowego, a to wymaga uzyskaniu perspektywy różnych grup wiekowych i społecznych oraz odnalezienia żywych punktów w kulturalnym pejzażu miast. Celowo dobrano miejscowości różniące się wielkością, czasem rozwoju i historyczną funkcją. Dzięki temu uda się zbadać wpływ najwyraźniejszych elementów kształtujących przestrzeń miejską w przeszłości na teraźniejszy kształt miasta i życie samych mieszkańców. Interesujące na pewno okaże się zestawienie sposobów postrzegania dolnośląskiej tożsamości i kultury miejskiej w poszczególnych miastach oraz wyjaśnienie przyczyn, które je kształtują.

Projekt ma służyć również temu, aby problematyka tożsamościowa na Dolnym Śląsku przestała być domeną wrocławskich środowisk kulturalnych. Dyskusja ta jest swoistym fenomenem, a inicjatywy takie jak W drodze do tożsamości tylko potwierdzają, że jest na nie zapotrzebowanie, także w mniejszych miejscowościach. Co więcej, oferta wydarzeń dotyczących tematu jest coraz szersza. Tym co wyróżnia projekt Fundacji Spichlerz Kultury, jest dążenie w większym stopniu do zmiany pojmowania tożsamości niż suchego katalogowania informacji historycznych i wspomnień. Tak więc organizatorzy kładą nacisk na to jak sami mieszkańcy widzą wymienione miejscowości. Jakie miejsca, wydarzenia, motywy kojarzą ze swoimi miastami. Czy doceniają lokalny koloryt i postrzegają Dolny Śląsk jako miejsce ciekawe, z własnym charakterem, czy też gubią się w tym zlepku rozmaitych wpływów kulturowych?

Część poświęcona debatom to dopiero pierwszy etap realizacji projektu. Dla mieszkańców Sokołowska, Jaworzyny Śląskiej, Kłodzka, Bolesławca i Pieszyc są właśnie przygotowywane warsztaty inspirowane lokalnym dziedzictwem kulturowym, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów i artystów. Efekt prac uczestników zostanie następnie zaprezentowany podczas wystawy obwoźnej, która odwiedzi wszystkie miasta objęte działaniami. Zawartość ekspozycji będzie powiększana o rezultaty warsztatów wraz z przenosinami do następnych miejscowości. Innym elementem realizacji są przygotowywane publikacje o miejscowościach realizacji projektu. Będą się one odnosić zarówno do wątków najbardziej rozpoznawalnych oraz ich żywotności współcześnie jak i do tematów mniej oczywistych, nieznanych osobom postronnym.Wszystkie opracowane treści zostaną zamieszczone na portalu Dolnoslaskosc.pl .

Chętnych do pomocy przy gromadzeniu informacji i redagowaniu publikacji zapraszamy do kontaktu z Fundacją Spichlerz Kultury

(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartosz Norbert

Logotyp
Przygotował : Matthias, materiały przekazał Bartosz Norbert