Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wystrzałowe, symboliczne otwarcie mostu żelaznego na rzece Strzegomce w Łażanach (Żarów)

w 220 rocznicę jego budowy

 

Po przecięciu wstęgi przez hrabiego  Friedricha Wilhelma von Redena z małżonką, Johna Baildona i hrabiego Nikolausa Augusta Wilhelma von Burghausa, salwę oddała kompania reprezentacyjna Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen

 

Według źródeł, uroczystego otwarcia mostu żelaznego na rzece Strzegomce w Łażanach dokonał 30 lipca 1796 roku hrabia Nikolaus August Wilhelm von Burghaus, ówczesny właściciel tych ziem. Nam udało się dokonać tego powtórnie (aczkolwiek symbolicznie) dokładnie 220 lat później, 30 lipca 2016 roku. Ze względu na krótki czas na przygotowania całego przedsięwzięcia nie udało nam się zrealizować wszystkich punktów programu (nie pobiegliśmy w I Biegu Mostu Żelaznego), to pozostałe zamierzenia przerosły nasze oczekiwania. Nie ma jednak wątpliwości, że bez pomocy osób trzecich nie byłoby możliwe zorganizowanie tej imprezy w ogóle.

 

Składamy serdeczne podziękowania Tomaszowi Nyczowi z Fundacji Teatr Bezdomny, naszemu partnerowi, który wziął na siebie ogromy ciężar przygotowań do wystawy oraz promocji i który do końca czuwał nad prawidłowym przebiegiem imprezy. W następnej kolejności podziękowania kierujemy do Michała Kozaka i jego współpracowników z Agencji Reklamowej GEOSPACE z Kalna, którzy wszystko co trzeba było drukować, wycinać, oklejać i laminować, sprawnie i profesjonalnie jak zwykle uczynili. Wielkie dzięki dla Pana Krzysztofa Czarneckiego, jego małżonki i 'żołnierzy" z Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen, którzy mimo to, że łączyła nas w tej sprawie tylko epoka, zechcieli przyjechać (nawet z Opola) by ubarwić naszą rekonstrukcję ceremonii otwarcia mostu żelaznego - z Wami dopiero nabrało wszystko właściwych "kolorów". Podziękowania kierujemy również do Teatru Bezdomnego, Ochotniczej Straży pożarnej w Żarowie, Mirka Bechera i Grzegorza za udostępnienie kostiumu, oraz innym, którzy przyłożyli rękę w najmniejszym choć stopniu w przygotowaniu widowiska i wystawy...

 

Zawsze jednak największe pokłony należą się widowni, która w tym wypadku musiała przyjść do dość nietypowego i "niewygodnego" miejsca,

dziękujemy za Waszą obecność...

 

Przygotowane przez nas tymczasowe tablice upamiętniające most żelazny na rzece Strzegomce w Łażanach. Ustawiliśmy je po obu stronach mostu - szkoda, że stały tam tylko kilka godzin. Warto zastanowić się, czy nie postawić je na stałe, w każdej chwili gotowi jesteśmy przekazać je nieodpłatnie. Trzeba by "tylko" załatwić stosowne zezwolenia i ponieść ewentualne koszty - ktoś chętny?

 

Pierwsza część imprezy odbyła się na moście pomiędzy Łażanami a Żarowem, dokładnie w miejscu gdzie znajdował się pierwszy na Śląsku most żelazny. Widzowie mogli oglądać rekonstrukcję ceremonii otwarcia mostu sprzed 220 lat z wału Strzegomki. W rekonstrukcji udział wzięli członkowie Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen : Pan Krzysztof Czarnecki wraz z małżonką jako hrabia Friedrich Wilhelm von Reden z hrabiną, dwoje żołnierzy jako kompania reprezentacyjna, członkowie Strowarzyszenia Labiryntarium.pl jako Johna Baildon i hrabia Nikolaus August Wilhelm von Burghaus. Po krótkiej przemowie hrabiego Burghausa, oraz prezentacji wybitnych gości, nastąpiło przecięcie wstęgi, co uhonorowane zostało salwą z broni palnej. Następnie wszyscy zebrani poproszeni zostali do obejrzenia i podziwiania mostu żelaznego, co możliwe było dzięki specjalnie przygotowanej do tego tablicy perspetywicznej.

 

Próby mikrofonu i oczekiwanie na zajęcie miejsc przez odtwórców i gości

 

 

Od lewej : Baildon, Burghaus, Reden z żoną, oraz kompania honorowa

 

 

 

Publiczność obserwująca rekonstrukcję

 

Po prezentacji przecięcie wstęgi

 

Wstęga przecięta

 

Salwa honorowa

 

 

Teraz, dzięki tablicy perspektywicznej, każdy mógł obejrzeć most żelazny, mimo, że od 71 lat już w całości nie istnieje. Chwilę o samym moście podyskutowaliśmy, porobiliśmy sobie pamiątkowe fotografie, po czym zaprosiliśmy gości do obejrzenia specjalnie przygotowanej na te okoliczność wystawy "Dzieje Mostu Żelaznego" i odbierania pamiątkowych pocztówek z okolicznościowym stemplem upamiętniającym 220 rocznicę budowy mostu żelaznego na rzece Strzegomce w Łażanach.

 

Goście na wale Strzegomki - tablica perspektywiczna skrajnie po lewej, trzeba umiejętnie na nią spojrzeć

 

Jak widać ustawiła się kolejka

 

Ci którzy obejrzeli most idą zobaczyć wystawę

 

Tablica perspektywiczna widziana z boku nie robi żadnego wrażenia

 

Jeśli jednak umiejętnie na nią spojrzysz, zobaczysz co trzeba...

 

Rozmowy o moście

 

Rotacja trwa

 

Rozmów ciąg dalszy

 

 

 

Na pierwszym planie rekonstruktorzy z Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen

 

Chwila na pamiątkowe fotografie

 

 

 

 

 

 

Wystawa odbyła się tuż przy rondzie pomiędzy Żarowem a Łażanami na pozostałym fragmencie dawnej jezdni. Przedstawiała ona dzieje mostu żelaznego z Łażan od momentu zamysłu jego budowy do dnia dzisiejszego. Wkrótce przygotujemy całość wystawy online, dzięki czemu każdy będzie mógł ją zobaczyć.

 

Wystawa plenerowa "Dzieje Mostu Żelaznego"

 

 

 

Wizja rekonstrukcji i ekspozycji mostu żelaznego

 

Podczas wystawy również padało mnóstwo pytań

 

 

 

 

 

Członkowie Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen

 

Członkowie Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen

 

Christophoru i Matthias z Labiryntarium.pl w swoich rolach ;)

 

Pan Krzysztof Czarnecki, kapitan, tu hrabia Friedrich Wilhelm von Reden z Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen

 

Członkowie Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen

 

Byli goście nawet z Wrocławia

 

 

Miłym akcentem całej imprezy, było rozdanie pocztówek z pamiątkowym stemplem. Każdy, kto do nas przybył nie odszedł z pustą ręką.

 

 

Pocztówka

 

Stempel okolicznościowy odbity na pocztówce

 

Pocztówka i pieczęć ze stemplem okolicznościowym

 

Gdy tylko uporamy się z materiałami, udostępnimy na naszym kanale YouTube film

 


Przygotował : Matthias

Fotografowali : Tomasz Nycz, Mirosław Becher i Joanna Szymczyk-Wabik