Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 18 grudnia 2019 roku, w siedzibie Biblioteki Publicznej przy ul. Wolności w Jaworzynie Śląskiej, odbyło się czwarte już spotkanie przy Regale Pamięci, zorganizowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej. 

Jaworzyński Regał Pamięci powstał latem 2019 roku dzięki współpracy z Fundacją Inicjatywa B oraz Stowarzyszeniem Labiryntarium.pl. Projekt został dofinansowany przez: Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra„.

Regał pamięci ma spełniać funkcję historycznego wernisażu, ale także biblioteki multimedialnej wyposażonej w skaner, tablet oraz specjalnie zaprojektowaną aplikację, które umożliwią realizację szybkiej kopii na smartfon. Działalność związana z instalacją polega na wyszukiwaniu, pozyskiwaniu, opisywaniu i udostępnianiu materiałów pochodzących z prywatnych archiwów, sklepów kolekcjonerskich, polskich i zagranicznych aukcji internetowych i giełd staroci oraz prezentacje dokumentów archiwalnych. Zbiory historyczne są digitalizowane i udostępniane za darmo dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.historia.sokibp.pl, pod zakładką „Regał Pamięci”.

Regał Pamięci to doskonała okazja dla mieszkańców do żywego kontaktu z historycznymi pamiątkami dotyczącymi Gminy Jaworzyna Śląska i jak było widać po dzisiejszym spotkaniu, starają się tę okazję wykorzystać.

Nie przyjechaliśmy do Jaworzyny z pustą ręką. Już dwa miesiące temu kupiliśmy na tę okazję na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości, archiwalną pocztówkę przedstawiającą nieistniejący już obiekt zwany Sanssouci. Według daty na stemplu poczty nadania w Saarau (Żarowie!!!), wysłana została 22 maja 1940 roku... Treść pocztówki nie jest przetłumaczona. Dodatkowo darowaliśmy również przedwojenną pocztówkę przedstawiającą panoramę Konigszelt, oraz pocztówkę z lat 70-tych XX wieku z budynkiem szkoły, tzw. Tysiąclatki... Mamy nadzieję, że kolekcja na Regale Pamięci naszych sąsiadów, rozrastać się będzie równie szybko jak w Żarowie.

 

 

 

 

Grafika zachęcająca do udziału w spotkaniach pod nazwą "Dawno temu w Jaworzynie" (źródło : Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej)

spotkanie4 JS (1)

 

 

Regał Pamięci w Jaworzynie Śląskiej (źródło : Fundacja Inicjatywa B) 

spotkanie4 JS (2)

 

 

Obecni na spotkaniu miłośnicy historii lokalnej z Jaworzyny Śląskiej (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (3)

 

 

Obecni na spotkaniu miłośnicy historii lokalnej z Jaworzyny Śląskiej, oraz organizator Sylwester Bartczak i Przedstawiciel Stowarzyszenia Labiryntarium.pl - Maciej Wabik (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (4)

 

 

Obecni na spotkaniu miłośnicy historii lokalnej z Jaworzyny Śląskiej, oraz organizator Sylwester Bartczak i Przedstawiciel Stowarzyszenia Labiryntarium.pl - Maciej Wabik (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl) 

spotkanie4 JS (5)

 

 

Spotkanie przy Regale Pamięci w Jaworzynie Śląskiej (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (6)

Spotkanie przy Regale Pamięci w Jaworzynie Śląskiej , Przedstawiciel Stowarzyszenia Labiryntarium.pl z Żarowa, przekazuje na ręce dyrektora SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej Sylwestra Bartczaka pamiątki... (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (7)

 

 

 

Pocztówka przedstawiająca nieistiejacy obiekt Sanssouci

spotkanie4 JS (13)

 

 

 

Rewers z treścią korespondencji, adresem odbiorcy, oraz pieczęcią poczty Saarau

spotkanie4 JS (14)

 

 

 

Życzenia... i podziękowania... (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

 spotkanie4 JS (8)

 

 

Przekazujemy pozostałe pamiątki... (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (9)

 (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (9)

 (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (9)

 (foto : Krzysztof Bawolski - Labiryntarium.pl)

spotkanie4 JS (9)

 

 

 

Na koniec uraczono nas serią ciekawostek z terenu gminy Jaworzyna Śląska o których nie napiszemy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, śledź na Facebook'u stronę "Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej" i nie przegap kolejnego spotkania, które odbędzie sie już w styczniu 2020 roku.

 

 

 

Dziękujemy i do zobaczenia...

 

 

 


Przygotowali : Matthias i Christophorus