Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pieszyce : niem. Peterswaldau

gmina : Pieszyce

powiat : dzierżoniowski

województwo dolnośląskie

(50°42'56.6"N 16°34'54.2"E)

 

Tak jak wcześniej donosiliśmy (tutaj), od 27 kwietnia, do 26 maja 2013 roku, w każdą sobotę i niedzielę, można BEZPŁATNIE zwiedzać wnętrza pieszyckiego pałacu, w godzinach od 11.00 do 15.00. Dni otwarte poświęcone są pamięci Alicji Hajduk, właścicielki pałacu, dla której podniesienie z ruin tego pięknego zabytku było dziełem życia...  Alicja Hajduk zmarła 16 października 2012 roku, miała zaledwie 55 lat. Spoczęła na cmentarzu w Pieszycach, tuż obok ukochanego pałacu. Pani Alicja, wraz z mężem  Marianem Hajdukiem, od momentu kupna ruiny w roku 2000, do dnia dzisiejszego, wkładając serce, mnóstwo pracy i pieniędzy, wykonali ogrom prac, których efekt zapiera dech, o czym przekonacie się oglądając naszą fotorelację.Alicja Hajduk (1957 - 2012)

Tuż przy wejściu do pałacu, na eleganckim stoliku, ustawiono zdjęcie Pani Alicji. 

Miłą niespodzianką dla zwiedzających, była obecność właściciela, Pana Mariana Hajduka, Który chętnie odpowiadał na pytania i oprowadzał gości. Do zwiedzania udostępniono parter, i I piętro. Wciąż w pałacu trwają prace i jest jeszcze wiele do zrobienia. Można zapytać, dlaczego to aż tak długo trwa, ale po obejrzeniu wnętrz nie trzeba odpowiedzi, nasuwa się sama.

Ciekawostką jest, że w całym pałacu nie ma obrazów przedstawiających sceny batalistyczne, co było zamierzone, aby nie przyciągać w te mury negatywnych energii i cierpienia.


Pałac wczoraj i dziś (foto : pieszyce.pl)


Pałac podczas naszej wizyty 
Widok na część pałacu, w której trwa jeszcze w remoncie.
Bardzo ciekawy obraz, na którym rozróżnić można wiele znanych twarzy. W powiększeniu kilka fragmentów poniżej, natomiast całe zdjęcie tutajWidok z balkonu, lewe skrzydło


prawe skrzydło

Łazienka


Łazienka


Łazienka
W przypałacowym parku, jeszcze wiele do zrobienia. Elewacja od strony parku też jeszcze wymaga trochę pracy, stąd widoczne rusztowania. 


 

Matthias