Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Stowarzyszenie Labiryntarium.pl od 9 lat odwiedza regularnie Świdnicką Giełdę Staroci, Numizmatów i Osobliwości. Od początku projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej zaś, czyli od stycznia 2017 roku poszukujemy m.in. na tej giełdzie archiwaliów dla Regału Pamięci. Nawiązaliśmy dzięki temu mnóstwo kontaktów, trzeba zaznaczyć, że z dużą pomocą Marka Wąsowskiego. Jeden ze znanych nam kolekcjonerów, posiada w swojej kolekcji mapę typu Messtischblatt, którą z pewnych powodów pokazał nam.

 

Messtischblatty są to niemieckie mapy topograficzne w skali 1:25 000, charakteryzujące się bardzo wysoką szczegółowością i nadzwyczajną dokładnością odwzorowania topografii terenu. Messtischblatty wydawane były od końca XIX wieku do 1944 roku. Na stronie głównej www.labiryntarium.pl znajdziesz banner z linkiem do Archiwum Map Zachodniej Polski (www.mapy.amzp.pl) na któej poszczególne mapy oznaczono cyfrowo. Wpomniana przez nas dziś mapa posiada oznaczenie 5064 (Striegau, dziś Stregom). w zakresie tej mapy znajduje się Żarów i okolice na zachód, północ i południe od niego. Dzięki temu widzimy na niej: Łażany niem. Laasan), Mielęcin (Pfaffendorf), Mikoszową (Niklasdorf)  i Przyłęgów (Preilsdorf) będące dziś w granicach gminy Żarów, oraz sam Żarów.

 

Ogólnie Messtischblatty nie są same w sobie takie wyjątkowe. Można je stosunkowo łatwo dostać czy to na giełdach, czy w aukcjach internetowych. Ta mapa jest jednak wyjątkowa, bo po pierwsze, wydano ją w 1883 roku, czyli jest prawdopodobnie jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym wydaniem Messtischblattów, które jeszcze podklejona płótnem przez co są sztywne, po drugie należała do Bergamt Waldenburg Süd (Biuro Górnicze Wałbrzych Południe) o czym świadczą stosowne pieczęci na mapie i na odwrocie, oraz po trzecie i najważniejsze, zaznaczone są na niej pola górnicze/ kopalnie węgla brunatnego w okolicach Żarowa wraz z ich obszarami i nazwami. Oznaczono tu m.inn. kopalnie: "Hugon", "Karl", "Rudolph", "Marie", "Kulmiz", "Paul", "Gluckauf Julius", "Anna Auguste", "Hellmuth Paul" czy Georg Gottleb". Szczegóły będzie można pokazać wtedy, gdy wynegocjujemy cenę i pozyskamy mapę do Regału Pamięci - sprawa jest w toku...

 

Jako ciekawostkę można dodać, że mapa po 1945 roku używana była przez Okręgowy Urząd Górniczy w Wałbrzychu, o czym świadczy stempel wspomnianego urzędu na odwrocie mapy. OUG w Wałbrzychu oznaczył również mapę klauzulą: "tylko do użytku wewnętrznego"

 

 

 

Czekamy na pomyślny finał tej sprawy, chcemy widzieć mapę na Regale Pamięci jak najszybciej...

 

 

Mapa Messtischblatt,  Striegau 5064 z 1883 roku o wymiarach: 56 cm x 58,5 cm

mapa (1)

 

 

Stemple: pruskie -  Der Revierbeamte des Bergreviers Waldenburg Süd, oraz polski - Okręgowy Urząd Górniczy Wałbrzych

mapa (2)

 

 

 

W lewym dolnym rogu oznaczenie dat druku map (?) 1881 i 1883

mapa (3)

 

 

 

 Fragment mapy: Strzegom i przebieg granicy Obszaru Górskiego Wałbrzych Południe

mapa (4)

 

 

 

 


 Przygotował : Maciej Wabik