Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Rok założenia : 1962

Przewodniczące: 

 1. Stefania Kołek w latach 1962-????
 2. Janina Baszak w latach ????-????
 3. Antonina Kołpak w latach ????-????
 4. Maria Zaręba w latach ????-????
 5. Władysława Salamon od roku ???? do teraz

 

 

 

Fotografie zebrały i teksty przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kalnie. My ze swojej strony będziemy starać się ustaić autorów zdjęć i źródło ich pochodzenia. Uprzejmie prosimy wszystkich, którzy mogą wzbogacić opisy, ustalić nazwiska nieopisanych osób lub opisać miejsca i sytuacje, jeśli nie zostały one opisane. Jeśli posiadacie fotografie, dokumenty albo wiedzę na temat działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Kalnie w okresie przed rokiem 2000, prosimy udostępnijcie je do skopiowania...

 

 

 

POCZĄTKI


Koło Gospodyń w Kalnie zostało założone w 1962 roku. Początki były zwyczajne i wynikające z życia jakie się prowadziło. Gospodynie spotykały się w domach aby szatkować kapustę i kisić ją , była jedna wspólna dla całej wsi szatkownica do kapusty. Kobiety wspólnie darły pierze i szyły poszwy na pierzyny i poduchy , razem chodziły do pola , wypasać bydło. Kobiety się odważyły , zjednały i założyły Koło Gospodyń Wiejskich, bo to było po prostu opłacalne. Do Koła należała prawie każda gospodyni, głównie też dlatego, że dla kół były przydziały kurcząt, kaczek, róż, drzewek itd... Członkinie mogły jeździć również na różne kursy i szkolenia np.: kurs kroju i szycia pielęgnacji ogrodów , higieny osobistej ,gotowania czy pieczenia, przetwórstwa mięsa i owoców, hodowli drobiu aż w końcu kursy znaczenia kobiet w życiu społecznym . Kobiety zaczęły organizować wieczorki taneczne , konkursy, a życie towarzyskie i społeczne kwitło. Panie zaczęły współpracować z wieloma organizacjami, kółkami rolniczymi ,kościołem, szkołą, biorąc udział w uroczystościach świeckich i kościelnych , urozmaicając je jednocześnie swoimi występami i poczęstunkiem . Koło Gospodyń w Kalnie miało to szczęście, że towarzyszył im zawsze zespół muzyczny , który im przygrywał do śpiewu. Dzisiejsze Koło Gospodyń aktywnie uczestniczy w życiu Kalna i Gminy Żarów. Pielęgnuje tradycje ale też i buduje nowy obraz aktywnego, niezależnego społeczeństwa. Bez KGW nie odbędzie się żadna porządna impreza. To grupa dziewczyn , które łączy przede wszystkim spontaniczna działalność. Prowadzą kroniki, tworzą rękodzieła, śpiewają i grają na gitarach , gotują i pieką ciasta. Kobiety są nowoczesne, przedsiębiorcze ale cel od lat, od początków istnienia jest taki sam ...aby podtrzymywać tradycje, umacniać więzi społeczne i rodzinne.  

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH to dziś najważniejsza organizacja w Kalnie . Od początku swej działalności wspiera i organizuje życie społeczne, kulturalne , publiczne. KGW reprezentuje Kalno w gminie, powiecie , województwie na przeróżnych wystawach, konkursach , pokazach , szkoleniach . Współpracuje z organizacjami działającymi na wsi i w gminie Żarów . To grupa wesołych wspaniałych kobiet , które uwielbiają razem spędzać czas, tworzyć , gotować , śpiewać. To kobiety w różnym wieku , które przynależność do KGW odziedziczyły po swoich matkach i babciach ale również nowe mieszkanki , które są zafascynowane działalnością KOŁA i folklorem który coraz bardziej staje się modny.

KGW podtrzymuje dawne tradycje ,zwyczaje i RZEMIOSŁO , pielęgnuje obrzędowość ale również nie boi się nowych wyzwań, projektów. Rękodzieło jest w Kalnie bardzo rozwinięte i rozmaite. Bogata wyobraźnia gospodyń sprawia , że spod ich rąk wychodzą przepiękne rękodzieła . Panie biorą udział w warsztatach , szkoleniach , nie boją się żadnych nowych wyzwań . W Kalnie znajdziemy takie rękodzieła: kwiaty z krepiny i bibuły , dzierganie na szydełku serwet i ozdób , decoupage, kartki okolicznościowe, rzeźbienie w drewnie, robienie na drutach , papierowa wiklina, wicie palm wielkanocnych , wieńców adwentowych i świątecznych , jaja wielkanocne i bombki ozdabiane przeróżnymi technikami , ozdoby z filcu , szycie , hafty krzyżykowe , kwiaty z rajstop , quiling, makramy itd....

KGW słynie z dobrej tradycyjnej KUCHNI , przepysznych ciast , wędzonek , domowych soków, przetworów , nalewek , chleba … nasze stoiska są zawsze oblegane przez stałych wielbicieli . Babka ziemniaczana z boczkiem to przysmak na święcie ziemniaka , pascha wielkanocna króluje na wystawie stołów wielkanocnych , wieniec chlebowy trójkolorowy był pokazany w programie telewizyjnym „ smakami dolnego śląska” , wędzony karp i wędliny królują na kiermaszach Bożonarodzeniowych , bigos i kociołek to obowiązkowe danie na ogniskach a w czasie uroczystości obchodów 700lecia istnienia Kalna w konkursie na „ królową ciast” z kalna wystawiono 80 blach wypieków...

KGW to również DZIAŁANIA SPOŁECZNE dla dobra wsi , prace porządkowe na terenach zielonych , sadzenie kwiatów, kwitnących krzewów , ozdabianie wioski na przeróżne święta , organizacja imprez np. Sylwester, Opłatek , Andrzejki , Walentynki , Ostatki , Dzień Babci i Dziadka , Pierwszy Dzień Wiosny , Festyny i Ogniska , Wycieczki rowerowe i piesze , Dzień Dziecka , Mikołajki , Marsz Niepodległości , święto ziemniaka , dożynki , dzień kobiet , zajęcia wakacyjne , sportowe , akcje charytatywne itd.... KGW bardzo zgodnie współpracuje i działa z organizacjami działającymi w Kalnie : OSP, klub piłkarski, stowarzyszenie , rada sołecka , oraz poza Kalnem np Urząd Gminy w Żarowie .

Cała działalność KGW jest opisana z dużą ilością zdjęć w KRONIKACH KALNA , które liczą już 6 tomów , a pierwsze zapiski są z czasów powojennych . Kroniki Kalna wzięły udział w konkursie wojewódzkim , gdzie zajęły wspaniałe 3 miejsce.

Od początku istnienia Koła Gospodyń , ilość członkiń stale się zmieniała. Odchodziły jedne, przychodziły drugie i tak jest do dnia dzisiejszego . Ale i dawniej i dzisiaj ilość kobiet w kole to około 30 pań. Wyczytam teraz nazwiska członkiń, wiele z nich już nie ma wśród nas, tym bardziej należy ich poświęcenie dla społeczności Kalna pamiętać:

Pierwszy nabór KGW  w Kalnie - rok 1962


 

 

 Członkienie:

  1. Stefania Kołek *
  2. Janina Baszak *
  3. Antonina Kołpak*
  4. Florentyna Jarosz*
  5. Stanisława Botko*
  6. Maria Włodarczyk*
  7. Zofia Rachwał
  8. Stanisława Kańczuga *
  9. Janina Jarosz*
  10. Antonina Nocoń*
  11. Anna Rachwał *
  12. Aniela Jastrzębska*
  13. Pelagia Mąkol *
  14. Memerta Kołpak*
  15. Anna Jarosz*
  16. Otylia Zdanowska*
  17. Janina Trybuła*
  18. Michalina Kiełt*
  19. Maria Żak*
  20. Genowefa Makarska*
  21. WeronikaŻak*
  22. Cecylia Bober*
  23. Joanna Kica
  24. Stefania Zięba *
  25. Stefania Misiurka
  26. Alicja Piasecka*
  27. Czesława Okręglicka*
  28. Janina Rosiek
  29. Maria Jagła*
  30. Genowefa Nosal
  31. Stefania Ziemkiewicz
  32. Helena Dubicka*
  33. Maria Synówka*
  34. Wanda Łachman *
  35. Genowefa Figurniak*

 

 

 

Fot.1. Rok 1970. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu krawieckim w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Zofia Rachwał, Wanda Dankowska, Wanda Łachman, Krystyna Bartnik, Maria Zaręba.

1970 (1)

 

 

 

 Rok 1970. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu krawieckim w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Zofia Rachwał, Wanda Dankowska, Wanda Łachman, Krystyna Bartnik, Maria Zaręba.

1970 (2)

 

 

 

 Rok 1972. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu ogrodniczym w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Stanisława Szklarz, Wanda Łachman, Genowefa Figurniak, Halina Olszewska, Rozalia Warchoł, Tekla Myrta, Zofia Rachwał, Maria Zaręba.

1972 (1)

 

 

 

 Rok 1972. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu ogrodniczym w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Stanisława Szklarz, Wanda Łachman, Genowefa Figurniak, Halina Olszewska, Rozalia Warchoł, Tekla Myrta, Zofia Rachwał, Maria Zaręba.

1972 (2)

 

 

 

 Rok 1972. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu ogrodniczym w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Stanisława Szklarz, Wanda Łachman, Genowefa Figurniak, Halina Olszewska, Rozalia Warchoł, Tekla Myrta, Zofia Rachwał, Maria Zaręba.

1972 (3)

 

 

 

 Rok 1973. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu chowu drobiu w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Genowefa Figurniak, Stefania Ziemkiewicz, Halina Olszewska, Zofia Rachwał.

1973 (1)

 

 

 

 Rok 1973. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu chowu drobiu w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Genowefa Figurniak, Stefania Ziemkiewicz, Halina Olszewska, Zofia Rachwał.

1973 (2)

 

 

 

 Rok 1973. Koło Gospodyń Wiejskich na szkoleniu chowu drobiu w Żarowie. Przedstawicielki Kalna: Genowefa Figurniak, Stefania Ziemkiewicz, Halina Olszewska, Zofia Rachwał.

1973 (3)

 

 

 

Rok 1974. Dzień Kobiet zorganizowany dla przedstawicielek wszystkich wsi gminy Żarów. Górny rząd od lewej: Wiesława Osiurak, Janina Jarosz, Barbara Synówka, Stefania Zięba. Rok 1974. Dzień Kobiet zorganizowany dla przedstawicielek wszystkich wsi gminy Żarów. Górny rząd od lewej: Wiesława Osiurak, Janina Jarosz, Barbara Synówka, Stefania Zięba. Dolny rząd od lewej: Zofia Rachwał, Genowefa Nosal, (Pani z Krukowa), Maria Zaręba.

1974

 

 

 

 Rok 1977. Msza Dożynkowa przed kapliczką w Kalnie. Zofia Rachwał (trzyma na kolanach córkę), obok mąż Stanisław Rachwał i dalej Władysław Śliwa.

1977

 

 

 

 Rok 1978. Przewodnicząca KGW Kalno odbiera nagrodę, podziękowanie za udział w dożynkach.

1978 (1)

 

 

 

 Rok 1978. Dożynki w Mrowinach. Przedstawiciele Kalna niosą wieniec dożynkowy: Wanda Łachman, Genowefa Nosal, Zofia Rachwał, Stefania Misiurka, Florentyna Jarosz, Maria Zaręba i Leonarda Plewniak. 

1978 (2)

 

 

 

 Rok 1978. Turniej Wsi w Mrowinach. W pochodzie idą: Genowefa Nosal, Janina Jarosz, Stefania Misiurka, Maria Włodarczyk, Wanda Łachman, Zofia Rachwał, Tekla Myrta, Stanisława Obrał, Aniela Jastrzębska, Maria Zaręba, Halina Jastrzębska, Krystyna Bortnik, Stefania Kozłowska, Rozalia Wachol, Genowefa Makarska... orkiestra z Kalna: skrzypce Klemens Olszewski, bęben Stanisław Obrał, talerze Stanisław Staruszkiewicz. Wśród strażaków z OSP Kalno rozpoznany tylko Władysław Śliwa. "Najważniejsze zdjęcie dla Kalna"

1978 (3)

 

 

 

 Rok 1978. Turniej Wsi w Mrowinach. Orkiestra z Żarowa w której grali członkowie z Kalna: Władysław Paruch i Stanisław Obrał.Rok 1978. Turniej Wsi w Mrowinach. Orkiestra z Żarowa w której grali członkowie z Kalna: Władysław Paruch i Stanisław Obrał.

1978 (4)

 

 

 

Rok 1978. Turniej Wsi w Mrowinach. Strażacka sikawka konna, na której rozpoznano Władysława Śliwę z OSP Kalno. Wóz ten, zanim trafił do Żarowa należał do OSP Kruków.

1978 (5)

 

 

Drugi nabór KGW w Kalnie - rok 1980


 Członkienie:

 1. Maria Zaręba
 2. Teresa Zielska
 3. Władysława Salamon
 4. Genowefa Adamska*
 5. Stefania Kozłowska*
 6. Tekla Myrta
 7. Halina Jastrzębska
 8. Wanda Dankowska
 9. Jadwiga Kowalska*
 10. Elżbieta Bober
 11. Irena Czopek
 12. Halina Trojan
 13. Stanisława Szklarz
 14. Maria Ziemkiewicz
 15. Danuta Legiejew
 16. Renata Wachol
 17. Zofia Słowik
 18. Teresa Piasecka
 19. Janina Jarosz
 20. Sylwia Malesza
 21. Dorota Adamska
 22. Janina Jarosz *

 

 

,Rok 1980. Spotkanie po dożynkach: Janina i Władysław Śliwa, Stanisław Obrał, Józef Rachwał, Jan Pałaszewski, Maria Zaręba, Władysława i Marian Salamon.

1980 (1)

 

 

 

 Rok 1980. Spotkanie po dożynkach: Janina i Władysław Śliwa, Stanisław Obrał, Józef Rachwał, Jan Pałaszewski, Maria Zaręba, Władysława i Marian Salamon.

1980 (2)

 

 

 

 Rok 1982. Dożynki Gminne w Żarowie. Członkinie: Władysława Salamon, Irena Czopek, Halina Jastrzębska, Stanisława Szklarz, Genowefa Adamska, Alicja Piasecka, Janina Jarosz, Stanisława Botko, Stefania Misiurka, Genowefa Nosal, Maria Włodarczyk, Anna Pałaszewska, Janina Śliwa, Maria Zaręba.

1982 (1)

 

 

 

 Rok 1982. Dożynki Gminne w Żarowie. Członkinie: Władysława Salamon, Irena Czopek, Halina Jastrzębska, Stanisława Szklarz, Genowefa Adamska, Alicja Piasecka, Janina Jarosz, Stanisława Botko, Stefania Misiurka, Genowefa Nosal, Maria Włodarczyk, Anna Pałaszewska, Janina Śliwa, Maria Zaręba.

1982 (2)

 

 

 

 Rok 1983. Dożynki w Żarowie, przemarsz z Mrowin. Gra orkiestra "Albatros" z Kalna, od prawej: akordeon Roman Obrał, bęben Henryk Rachwał, saksofon Stanisław Rachwał, akordeon Jerzy Dubicki.

1983

 

 

 

 Rok 1984. Dożynki Wojewódzkie w Ząbkowicach Śląskich. Koło Gospodyń Wiejskich z Kalna w asyście swojego zespołu.

1984 (1)

 

 

 

 Rok 1984. Dożynki Wojewódzkie w Ząbkowicach Śląskich. Koło Gospodyń Wiejskich z Kalna w asyście swojego zespołu.

1984 (2)

 

 

 

 Rok 1984. Dożynki Wojewódzkie w Ząbkowicach Śląskich. Koło Gospodyń Wiejskich z Kalna w asyście swojego zespołu.

1984 (3)

 

 

 

 Rok 1984. Dożynki Wojewódzkie w Ząbkowicach Śląskich. Koło Gospodyń Wiejskich z Kalna w asyście swojego zespołu.

1984 (4)

 

 

 

 Rok 1984. Dożynki Wojewódzkie w Ząbkowicach Śląskich. Koło Gospodyń Wiejskich z Kalna w asyście swojego zespołu.

1984

 

 

 

 Rok 1989. Dożynki w Żarowie. Delegacja z Kalna przy kościele w Żarowie.

1989 (1)

 

 

 

 Rok 1989. Dożynki w Żarowie. Delegacja z Kalna przy kościele w Żarowie.

1989 (2)

 

 

 

 Rok 1989. Dożynki w Żarowie. Delegacja z Kalna przy kościele w Żarowie. Od prawej: Taeusz Bober, Janina Jarosz, Józef Jastrzębski, Józef Rachwał, Walenty Piasecki, Leszek Jagła, z dziećmi, Ewelina i Daniel Jagła, Stefania Misiurka.

1989 (3)

 

 

 

 Rok 1993. Wyjazd na dożynki gminnym autobusem. Oczekujący na autobus z wieńcem mieszkańcy Kalna...

1993 (1)

 

 

 

 Rok 1993. Wyjazd na dożynki gminnym autobusem. Oczekujący na autobus z wieńcem mieszkańcy Kalna...

1993 (2)

 

 

 

 Rok 1995. Dożynki w Wierzbnej. Wieniec niosą: Marian Salamon, Kazimierz Jastrzębski, Jerzy Ziemkiewicz, Ryszard Szklarz.

1995 (1)

 

 

 

 Rok 1995. Dożynki w Wierzbnej. KGW Kalno: Alicja Piasecka, Irena Czopek, Janina Jarosz, Maria Ziemkiewicz, Genowefa Nosal, Władysława Salamon, Halina Jastrzębska, Stefania Misiurka, Stanisława Botko, Jadwiga Kowalska, Stanisława Szklarz. Na akordeonie gra Leon Trybuła.

1995 (2)

 

 

 

 Rok 1996. Dożynki w Kalnie

1996 (1)

 

 

 

 Rok 1996. Dożynki w Kalnie

1996 (2)

 

 

 

 Rok 1996. Dożynki w Kalnie

1996 (3)

 

 

 

 Rok 1998. Dożynki w Mrowinach.

1998 (1)

 

 

 

 Rok 1998. Dożynki w Mrowinach.

1998 (2)

 

 

 

 Rok 1998. Dożynki w Mrowinach.

1998 (3)

 

 

 

 Rok 1999. Dożynki w Bukowie.

1999 (1)

 

 

 

 Rok 1999. Dożynki w Bukowie.

1999 (2)

 

 

 

 Rok 2000. Dożynki w Przyłęgowie.

2000 (1)

 

 

 

 Rok 2000. Dożynki w Przyłęgowie.

2000 (2)

 

 

 

Historia najnowsza - wiek XXI


 

 

2001 - Koło gospodyń wiejskich z Kalna na dożynkach w Imbramowicach

2001

 

 

 

 Rok 2002. Dożynki we Wierzbnej.

2002

 

 

 

 Rok 2004. Dożynki Gminne w Kalnie.

2004 (1)

 

 

 

 Rok 2004. Dożynki Gminne w Kalnie.

2004 (2)

 

 

 

 Rok 2004. Dożynki Gminne w Kalnie.

2004 (3)

 

 

 

 Rok 2005. Dożynki w Pożarzysku.

2005

 

 

 

 Rok 2008. Dożynki w Kalnie.

2008

Trzeci nabór KGW w Kalnie - rok 2009


 Członkienie:

 1. Ewa Wołek
 2. Magdalena Worsa-Kozak
 3. Marzena Zięba
 4. Krystyna Prawdzik
 5. Katarzyna Ślęzak
 6. Krystyna Czerwińska
 7. Elżbieta Mucha
 8. Sabina Piasecka
 9. Magdalena Dąbrowska
 10. Agnieszka Komaniecka
 11. Katarzyna Szklarz
 12. Ziuta Knecht
 13. Iwona Jagła
 14. Małgorzata Niewada
 15. Małgorzata Mierlak
 16. Ewelina Domagała

 

 

 

Rok 2009. Ostatni raz siedem pań ze „starej ekipy”. Odtąd Ewa Wołek angażuje nowe dziewczyny, w tym z poprzedniej ekipy zostają: Władysława Salamon (Przewodnicząca), Halina Jastrzębska i Krystyna Prawdzik...

2009

 

 

 

 2010

2010

 

 

 

 2011

2011

 

 

 

 2012

2012

 

 

 

 2013

2013

 

 

 

 2014

2014

 

 

 

 2015

2015

 

 

 

 2016

2016

 

 

 

 2017

2017

 

 

 

 2018

2018

 

 

 

 2019

2019b

 

 

 

 Rok 2020 był zwariowany, od wczesnej wiosny nękano nas dawnload'ami, obostrzeniami, zakazami, więc niewiele działo się w każdej dzidzinie życia...

 

 

 

Czwarty nabór KGW w Kalnie - rok 2021


Członkinie:

 1. Wioletta Piotrowska
 2. Katarzyna Rojda
 3. Alicja Wąż
 4. Edyta Malesza
 5. Aniela Słowik
 6. Anna Pilska
 7. Danuta Kołodziejczyk
 8. Krystyna Jagła
 9. Zofia Kusio
 10. Magdalena Korta
 11. Dorota Myrta
 12. Lidia Bojanowska ( Wierzbna)
 13. Dorota Rzeszowska ( Wierzbna)

 

 

Sesja z 2022 roku Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Kalna, autor: Mirosław Becher

P1130253

 

 

 

Sesja z 2022 roku Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Kalna, autor: Mirosław Becher

P1130261

Koło Gospodyń działa nieprzerwanie od początku istnienia od 1962 roku, ale w roku 2004 zorganizowało Dożynki Gminne w Kalnie i wtedy zaczęły odchodzić członkinie . W latach 2005-2007 zostało 7 pań ( Władysława Salamon , Halina Jastrzębska , Krystyna Prawdzik, Stefania Misiurka , Stefania Ziemkiewicz, Alicja Piasecka , Halina Trojan ) które występowały i spotykały się już tylko na dożynkach. W 2008 roku Ewa Wołek zaczęła pomagać w Kole Gospodyń Wiejskich i angażować nowe członkinie , aby w dalszym ciągu działać pełną parą, ze starej ekipy została Władzia Salamon, Halina Jastrzębska i Krysia Prawdzik. Udało się uratować Koło Gospodyń , które dziś liczy 27 członkiń i jest najprężniej działającym Kołem w Gminie Żarów.

 

 

 


Przygotował : Matthias