Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny wrzut do skrzynki "Poczty historycznej" to list od mieszkańca Żarowa, Pana Arkadiusza Arabasza, który poruszył temat żarowskiej centrali telefonicznej. Pan Arkadiusz poza załączonym listem, dołączył dwie kserokopie z oryginalnej książki obsługi centrali, przedstawiające wizerunek urządzeń. Zanim przejdziemy do listu i okazania wizerunku urządzeń, wypada tytułem wstępu powiedzieć kilka słów o historii żarowskiej telefonii.

Wiedza ta jest wciąż szczątkowa, dlatego wszystkie osoby mogące rozwinąć ten temat prosimy o kontakt z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie...

 

Duża koperta od Pana Arkadiusza znaleziona w skrzynce "Poczty Historycznej" z zawartością...

 

Nie wiemy w jakim stanie była sieć telefoniczna i centrala w momencie przejęcia Żarowa przez polską administrację w 1945 roku. Nie wiemy kiedy uruchomiono pierwsze urządzenia, kto tego dokonał i obsługiwał. Nie wiemy również jakiego typu była i jak wyglądała ręczna centrala (łącznica) telefoniczna w Żarowie, która funkcjonowała tu przez wszystkie lata powojenne, aż do roku 1976.

 

W taki sposób telefonistka musiała obsługiwać ręczną centralę telefoniczną

Kézi kapcsolásu LB telefonközpont, Miskolc Postamúzeum CC BY-SA 3.0

 

Dopiero wtedy "unowocześniono" żarowską telefonię poprzez zainstalowanie centrali automatycznej marki Siemiens and Halske, typ S27 (rok produkcji 1927! Berlin). Oznacza to, że nowinka techniczna w momencie oddawania jej do użytku miała niemal 50 lat! Nadmienić trzeba, że jej żywotność określana była na max. 20 lat! Dlatego fakt, że działała nadal, był dowodem na niesamowitą dbałość pracowników serwisujących urządzenie. Analogową centralę telefoniczną wymieniono na nowoczesną cyfrową centralę telefoniczną (również marki SIEMENS) dopiero w 1995 roku, czyli po niemal kolejnych 20 latach pracy i 68 latach od daty produkcji...

Żarów nie był odosobnionym przypadkiem W Polsce, bowiem do końca 1995 roku pracowało w kraju jeszcze wiele bardzo starych i zużytych central automatycznych produkowanych przed 1939 rokiem. W momencie ich wycofywania (w roku 1995) były to już prawdziwe zabytki techniki. Jednak ich dalsze losy są dla nas nieznane.

 

Przykład hali ze stojakami i urządzeniami analogowej centrali automatycznej (źródło : www.bayern-online.com)

 

List od Pana Arkadiusza Arabasza (poniżej skanu tekst listu przepisany)

 

 

Żarów dn. 06.luty 2017 r.

"Tak wyglądała i funkcjonowała przez wiele lat (do 1995 roku), automatyczna centrala telefoniczna typu SIEMENS 27. Pomijam jak pracowała i jak wyglądała jej obsługa. Widziałem ją wielokrotnie na własne oczy, dzięki zaprzyjaźnionym pracownikom niegdysiejszego Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Żarowie. Było to już 30 lat temu! Centrala była z biegiem lat modernizowana, ale pamiętam, jeszcze z połowy lat 80-tych, że zasilana była przez oryginalne prądnice, które "świergotały" ze starości. Chodziło o wytwarzanie napięcia 60 V. Później zostały zastąpione szafami transformatorowymi. W piwnicy pod centralą, znajdowała się akumulatorownia. Na wypadek braku zasilania z sieci, prądu dostarczały akumulatory. W garażu, stał agregat prądotwórczy. Był potężny. Miał postać przyczepki samochodowej. Miał zasilać centralę w wypadku długotrwałej przerwy w dostawach energii, np. w wypadku klęski żywiołowej. Do dziś przechowuję oryginalną część centrali w postaci licznika impulsów, produkowanego jeszcze w latach 1926/1927.

P.S. Załączone kserokopie, przedstawiają centralę żarowską. Ksero zostało wykonane z oryginału dokumentu przekazanego przez nieżyjacego już pracownika centrali żarowskiej."

 

Skan kserokopii przedstawiający stelaż z urządzeniami centrali automatycznej Siemens serii 27, rok produkcji 1927 (kliknij obraz, aby powiększyć)

 

Skan kserokopii przedstawiający stelaż z urządzeniami centrali automatycznej Siemens serii 27, rok produkcji 1927 (kliknij obraz, aby powiększyć)

 

Akumulatorownia, czy w Żarowie wyglądała podobnie? (źródło : www.bayern-online.com)


 

Nie wiemy jak wyglądają dziś wnętrza w których pracowała wspomniana analogowa centrala telefoniczna. Może kiedyś się to uda. Nie wiemy też co stało się z urządzeniami po wprowadzeniu cyfrowej centrali telefonicznej. Liczymy, że nasi czytelnicy pomogą w ustaleniu tych niewiadomych.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia urządzeń systemu 27, czyli prawdopodobnie identycznego z tym, który pracował w Żarowie między rokiem 1976 a 1995. Z określeniem jednak co jest co, niestety sami sobie nie poradzimy...

(źródło : www.bayern-online.com)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli ktoś chce zobaczyć i usłyszeć jak pracowała taka centrala, odsyłamy do krótkiego filmiku


Gdyby filmik się nie uruchomił na stronie, kliknij link : https://www.youtube.com/watch?v=2OpA-KX1cNI

Jeśli jesteś w stanie rozwinąć temat, nie zwlekaj, skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie

 

Bardzo dziękujemy Panu Arkadiuszowi Arabaszowi za podesłane materiałów

 


Przygotował : Matthias