Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Radków : niem. Wünschelburg

gmina: Radków

powiat : kłodzki

województwo : dolnośląskie

(50.504055, 16.401483)


Radków to bardzo malutkie miasto i zarazem siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Położone u podnóża Szczelińców przy drodze wojewódzkiej nr 387 do Kudowy-Zdrój, przez Karłów, który jest celem wielu turystów jako baza wypadowa na Szczeliniec Wielki. Na odcinku Radków – Kudowa droga ta zwana jest Szosą Stu Zakrętów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego. Dziś miasto i gmina wchodzi w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jest to głównie ośrodek turystyczny, poza tym jest tam kamieniołom i zakłady kamieniarskie, oraz drobny przemysł. W latach 1903-1999 dochodziła tu linia kolejowa ze Ścinawki Średniej, obecnie tory rozebrane są na całym tym odcinku. W odległości około 2 km na zachód od miasta, tuż przy granicy z Czechami, u podnóża grzbietu Guzowata, na Potoku Czerwonogórskim (czes. Červenohorský Potok) wybudowano zaporę, tworząc w ten sposób sztuczny zalew (długości niespełna kilometra i około trzystu metrów szerokości), nad którym wybudowane są domki kempingowe i restauracja. Potok Czerwonogórski zaraz po opuszczeniu przepustów zalewu wpada do przepływającego przez Radków potoku Pośna, a ten jest dopływem rzeki Ścinawki.


Rynek i Ratusz w Radkowie


Radków wzmiankowany był już w 1290 jako Wünschelburg, a prawa miejskie uzyskał ok. 1320. Miasto było ośrodkiem produkcji rzemieślniczej, świadczą o tym występujące tutaj w XIV wieku ławy chlebowe, mięsne i obuwnicze. W Radkowie zajmowano się także młynarstwem, piwowarstwem i sukiennictwem. Na przełomie XIV i XV wieku ustalił się ostatecznie kształt Radkowa, który niewiele się zmienił do dzisiaj. W tym czasie wybudowano mury obronne wokół miasta, a w latach 1571-1580 kościół św. Doroty. W 1545 w mieście wybuchł groźny pożar, który strawił większą część Radkowa. Wojny w XVII i XVIII wieku spowodowały upadek znaczenia miasta.

Ożywienie gospodarcze miasta nastąpiło dopiero pod koniec XIX w., kiedy uruchomiono warsztaty tkactwa lnianego. W 1895 r. uruchomiono pobór kamieni piaskowca, którego wydobycie zwielokrotniono już w 1903 po wybudowaniu linii kolejowej. W roku 1925 zaczęła działalność poczta, oraz niewielkie fabryczki przemysłu drzewnego, spożywczego, włókienniczego i metalowego. W 1945 miasto zostało włączone do Polski i przyjęło obecną nazwę. Dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec.


Herb Radkowa

herb

 

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, nr rej.: A/2573/514 z 1.12.1958 na listę zabytków wpisane są w Radkowie obiekty : kościół rzymsko-katolicki parafialny pod wwzwaniem św. Doroty, dawniej ewangelicki, z lat 1570-88, przebudowany w 1740 roku, kościół rzymsko-katolicki pomocniczy pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, dawniej ewangelicki, z lat 1905-1906, mury obronne, z XV wieku, renesansowy ratusz, Rynek, z 1543 roku, przebudowany w XVI-XIX wieku, oraz domy w Rynku i najbliższych jego okolicach : dom, ul. Grunwaldzka 1, z 1600, przebudowany w XIX w., dom, ul. Kościelna 3, z XVIII w., przebudowany w XIX w., dom, ul. Krótka 3, z poł. XVI w., przebudowany w XIX w., dom, Rynek 2, z XVIII w., przebudowany w XIX w., domy, Rynek 3-4, z XVIII w., przebudowane w pocz. XIX w., dom, Rynek 5, z XVII-XIX w., dom, Rynek 6, z XVI-XIX w., dom, Rynek 8, z XVII-XIX w., dom, Rynek 9, z XVI-XIX w., dom, Rynek 10, z XVIII-XIX w., dom, Rynek 11, z XVII-XIX w., dom, Rynek 12, z poł. XVIII-XIX w., dom, Rynek 14, z XVII-XIX w., dom, Rynek 15, z XVII-XIX w., dom, Rynek 17, z poł. XVII w., hotel, Rynek 18, z XVII w., dom, Rynek 20, z XVII-XIX w., dom, Rynek 21, z XVI-XIX w., dom, Rynek 22, z XVI w., przebudowany w 1920 r., dom, Rynek 25, z XVI w., przebudowany w 1880 r., dom, Rynek 26, z XVI-XIX w..


Rynek w Radkowie z zabytkowymi kamienicami


Zabytkowy Ratusz w Radkowie


Fontanna przed Ratuszem


Ratusz, a przed nim Obelisk Przeszłości z datą 1870-1945 i herbem miasta


Wejście do Ratusza


Zabytkowe kamienice Rynku


Przejście z Rynku do kościoła św. Doroty


Kościół św. Doroty widziany z ul. Cmentarnej

kosciol

(By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35049034)


Kościół św. Andrzeja Boboli widziany z ul. Jagiellońskiej

kosciol

(By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35049034)


Pozostałości murów obronnych

mury

(By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35049034)


Jadąc do Karłowa, polecamy zatrzymanie się na chwilę w centrum miasta. Warto zobaczyć go na własne oczy, a obejście go zajmie góra pół godziny...Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

źródła : pl.wikipedia.org, www.radkowklodzki.pl,