Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

50.940128, 16.493430

 

Ulica Dworcowa w Żarowie to sąsiedztwo stacji kolejowej, oraz Targowiska Miejskiego. Oznacza to, że kręci się tu czasem naprawdę dużo ludzi. Czy ktoś jednak zauważył, że na ceglanej ścianie budynku nr 5 przebija się na całej niemal szerokości jakiś napis? Nie sądzę. Nie ma się co jednak dziwić, bo mieszkaniec budynku, Pan Tomasz, zauważył to dopiero po wielu latach zamieszkiwania tutaj. Gdy otrzymaliśmy poniższe zdjęcie, nie było wątpliwości, że coś tam jest, tylko co. Trzeba było się przespacerować i sprawdzić to osobiście.

 

Dziękujemy  Panu Tomaszowi za podesłanie tematu...

 

Budynek przy Dworcowej 5 w Żarowie (pomiędzy stacją i targowiskiem) fotografia Pana Tomasza S.

 

Przybyliśmy, zobaczyliśmy, ale na żywo nie dało się niestety nic odczytać. Wykonaliśmy więc kilkanaście zdjęć - różne kąty, zbliżenia itd. W domu oglądając zdjęcia przy pomocy programu graficznego i różnych sposobów wyostrzania, zmian barw itd okazało się, że można rozróżnić tylko kilka liter. Trzeba było sięgnąć do książek. Wiem, można było to zrobić od razu, ale takie małe śledztwo to niezła zabawa ;)

 

Napis na budynku przy Dworcowej 5 w Żarowie

 

Dwie pierwsze litery G i U reszta to tylko domysły...

 

Przejrzałem najpierw książkę z pocztówkami autorstwa Zbigniewa Malickiego i Marka Wąsowskiego p.t. "Wspomnienia o naszym Żarowie", jednak budynek ten nie był ujęty w zestawie przedwojennych pocztówek tam opublikowanych. Następną w kolejności i bardzo świeżą (z 2016 roku) publikacją jest "Miasto i Gmina Żarów na dawnych pocztówkach" Andrzeja Dobkiewicza. Tutaj zestaw pocztówek dotyczących Żarowa jest znacznie rozszerzony i jak się okazuje budynek przy dzisiejszej Dworcowej 5 też się znalazł.

 

Fragment pocztówki z publikacji "Miasto i Gmina Żarów na dawnych pocztówkach" Andrzeja Dobkiewicza

 

Na zbliżeniu widać wyraźny napis : Güter : Abfertigung, co tłumaczyć można Towary : Ekspedycja. Oznacza to, że budynek spełniał rolę biur ekspedycji kolejowej, oraz magazynu towarów (dziś w części dawnej ekspedycji znajdują się mieszkania, natomiast w magazynowej firma handlowa)

 

Jeśli posiadasz więcej informacji na temat tego budynku, zdjęcia bądź dokumenty, skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.

 


Przygotował : Matthias