Wyszukaj na stronie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau, ul. Armii Krajowej, plac przed Nefrytem

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

współrzędne geograficzne : 50°56'27.8"N 16°29'38.6"E

 

 

Rozpoczął się kilkuetapowy proces renowacji żarowskiej rzeźby AKT (więcej o rzeźbie TUTAJ). W dniu 29 maja 2019 roku, syn autora żarowskiej Panny, Jan Zamorski przystąpił do pierwszych prac mających na celu ratowanie jedynego w mieście pomnika, który od końca lat 70-tych XX wieku cieszy oko mieszkańców Żarowa.

Etap pierwszy
Podczas pierwszego dnia Naga Panna przeżyła bardzo dużo, właściwie tak dużo nie działo się wokół niej od momentu gdy stanęła na placu w centrum Żarowa… Pierwszy etap prac renowacyjnych polegał na oczyszczeniu pomnika z porostów, grzybów, części mchu oraz kurzu miejskiego; co sprawiło że Panna nieco rozjaśniała!

Po czyszczeniu, Jan Zamorski, z takiej samej gliny, na której pracował autor rzeźby Ryszard Waldemar Zamorski, wykonał formy tymczasowe na nosie oraz stopie – tych elementów na próżno szukać dziś w strukturze rzeźby – wrócą w formie betonowych elementów w kolejnych etapach prac.

Gdy glina twardniała, zaproszony przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl rzeźbiarz, usunął kruche elementy, poszerzył pęknięcia, a wszystko po to aby reperaturki dobrze zespoiły się z elementami konstrukcji… Po wypełnieniu drobnych ubytków i przeprowadzeniu rekonstrukcji palców u dłoni, przyszła pora na gruntowanie rzeźby. W takim stanie żarowska rzeźba postoi kilka dni.

 

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

 

renowacja cz1 (1)

 

Renowacja rzeźby jest możliwa dzięki:
Zbiórka pieniędzy ne renowację żarowskiej rzeźby AKT wraz z działaniami animacyjnymi, prowadzona była równolegle na kilku płaszczyznach. Pierwszy 1000 zł, przekazała na rzecz projektu Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów S.A., poprzez ogólnodostępną akcję na portalu Zrzutka.pl, którą wsparło 21 osób uzbieraliśmy 795 zł. Natomiast brakującą kwotę: 3 500 zł, przekazała spółka Potoczni. Pomoc przy stworzeniu parasola zaoferowała nam firma MARTECH! Natomiast tablicę informacyjną wykona Agencja Reklamowa Geospace.

 

 

 


Przygotował : Matthias, fotografie : Tomasz Nycz - Fundacja Inicjatywa B

 

 


TAGS: Fundacja Inicjatywa B, Renowacja rzeźby AKT, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Żarów