Wyszukaj na stronie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau, ul. Armii Krajowej, plac przed Nefrytem

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

współrzędne geograficzne : 50°56'27.8"N 16°29'38.6"E

 

 

 

W dniach 27 i 28 czerwca 2019 roku, został przeprowadzony ostatni etap renowacji żarowskiej rzeźby AKT (poprzednie etapy zobaczysz tutaj : cz.1cz.2 i cz.3) dzięki czemu renowacja żarowskiej rzeźby AKT dobiegła końca! Po 4 wizytach syn autora żarowskiej Panny; Jan Zamorski, przeprowadzał jej renowację. Od usuwania porostów, czyszczenia myjką ciśnieniową, rekonstrukcji ubytków, po pokrycie rzeźby żywicą poliuretanową, montaż parasola oraz tablicy informacyjnej – tak wyglądała w skrócie praca nad przywróceniem blasku jedynego miejskiego dzieła sztuki, które jest z nami od końca lat 70-tych XX wieku.

 

 

 

Renowacja żarowskiej rzeźby „Akt” wraz z działaniami animacyjnymi była jedynym sposobem na ocalenie niezabytkowego, aczkolwiek charakterystycznego obiektu, który na stałe wrósł w przestrzeń miasta. Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl apelują do Urzędu Miasta i Gminy Żarów oraz do wszystkich mieszkańców o wspólną troskę i należyte utrzymanie „Nagiej Panny” przez kolejne dekady.

W związku z renowacją żarowskiej rzeźby „Akt” zapraszamy na odsłonięcie wyremontowanej „Nagiej Panny”, które odbędzie się przed pomnikiem już pod koniec lipca. Na spotkanie zaprosimy wszystkich sponsorów, ale także Jana Zamorskiego (artystę rzeźbiarza, który uratował „Pannę”) oraz żonę autora – modelkę; panią Annę Malicką-Zamorską, która brała udział w powstaniu rzeźby. Szczegóły już wkrótce na naszych stronach internetowych oraz na Facebooku!

 

 

 

Parasol oraz tablica informacyjna

 
Parasol, którego żarowski „AKT” nigdy nie posiadał (oryginał z Wałbrzycha już tak), został zaprojektowany z metalu, który idealnie współgra z betonową konstrukcją rzeźby. Natomiast tablica informacyjna powstała na podstawie wspomnień Anny Malickiej-Zamorskiej (żony autora, najprawdopodobniej modelki) oraz informacji przekazanych przez Jana Zamorskiego i byłych pracowników „Szamotowni”.

 

 

 

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Mecenasów kultury!


Wartość projektu to 5500,00 zł. Sponsorami projektu (bez których projekt mógłby się nie udać) są: Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów S.A, spółka Potoczni, firma MARTECH oraz Agencja Reklamowa Geospace. Ponadto poprzez ogólnodostępną akcję na portalu Zrzutka.pl, wsparło nas 21 osób! Dziękujemy Ryszardowi Brykowi za pomoc w instalacji tablicy informacyjnej. Organizatorami renowacji żarowskiej rzeźby AKT są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl

Dziękujemy za każde wsparcie, za wiarę w powodzenie projektu! Zabieramy się za dalszą pracę!

 

 

 

renowacja cz4 (1)

 

 

 

renowacja cz4 (2)

 

 

 

renowacja cz4 (3)

 

 

 

renowacja cz4 (4)

 

 

 

renowacja cz4 (5)

 

 

 

renowacja cz4 (6)

 

 

 

renowacja cz4 (7)

 

 

 

renowacja cz4 (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

Renowacja rzeźby była możliwa dzięki:

 
Zbiórka pieniędzy ne renowację żarowskiej rzeźby AKT wraz z działaniami animacyjnymi, prowadzona była równolegle na kilku płaszczyznach. Pierwszy 1000 zł, przekazała na rzecz projektu Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów S.A., poprzez ogólnodostępną akcję na portalu Zrzutka.pl, którą wsparło 21 osób uzbieraliśmy 795 zł. Natomiast brakującą kwotę: 3 500 zł, przekazała spółka Potoczni. Pomoc przy stworzeniu parasola zaoferowała nam firma MARTECH! Natomiast tablicę informacyjną wykona Agencja Reklamowa Geospace.

 

 

 


Przygotował : Matthias, fotografie : Tomasz Nycz - Fundacja Inicjatywa B

 

 

TAGS: Fundacja Inicjatywa B, Renowacja rzeźby AKT, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Żarów