Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Najnowszym nabytkiem na "Regał Pamięci" jest nieobiegowa kartka pocztowa kupiona na polskiej aukcji internetowej od kolekcjonera ze Szczecina za kwotę 61,50 zł, która przedstawia : Erste Saarauer Coffe-Rösterei mit Motorbetreib, czyli pierwszą żarowską palarnię kawy z napędem silnikowym. Właścicielem palarni i sklepu m.in. z towarami kolonialnymi, żelaznymi, sprzętami domowymi i kuchennymi był – Otto Krause H. Neugebauer Nachfolger (następca Neugebauera).

Unikatowa pocztówka datowana jest na ok. 1910 rok i przedstawia witryny sklepowe z Schweidnitzerstrasse (ul. Świdnicka – obecnie ul. Armii Krajowej 47) Otto Krause oraz sklep z galanterią i zabawkami (?) po lewej stronie. Pocztówka jest niestety na krawędziach nadpalona, ale ze względu na wyjątkową zawartość warta była swojej ceny.

 

 

Zakup był możliwy dzięki wpłatom : Mariola Karpińska-Wardzyk (30,00 zł) oraz Tomasz Nycz (31,50 zł) - dziękujemy za wsparcie!

 

 

Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”

 

 

 

Awers pocztówki przedstawia wspomniany sklep Otto Krause, oraz fragment innego sklepu z galanterią i zabawkami (po lewej)

zakup108 (1)

 

 

 

Dla porównania pokazujemy dokładnie ten sam widok z dziś

zakup108 (4)

 

 

 

Powiększony fragment wyłącznie witryny sklepu Otto Krause - widać na niej i we wnętrzy mnogość towarów, a z opisu po lewej stronie widzimy, że sprzedawano tam również wina i wyroby tytoniowe

zakup108 (3)

 

 

 

Rewers, bez obiegu, ale z dokładnym opisem sklepu i jego asortymentem

zakup108 (2)

 

 

 


Przygotował : Matthias