Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Achtung! Der Text enthält die Informationen in deutscher Sprache

Uwaga! Tekst zawiera informację w języku niemieckim.

 

 

 

Kolejny nabytek w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, który trafia na Regał Pamięci, to zestaw siedemnastu fotografii rodzinnych rodziny Blümel z Laasan (Łażan), który za kwotę 120 zł kupiliśmy na zagranicznej aukcji.

Według księgi adresowej dla Laasan z 1942 roku, w spisie widniały trzy takie nazwiska: Blümel Artur (nie podano profesji i adresu), Blümel Erwin (rolnik, zamieszkały pod nr. 23/24),oraz Blümel Wilhelm (rolnik zamieszkały pod nr. 34). Nie potrafimy przyporządkować zdjęć do żadnej z tych osób, bowiem fotografowane są głównie kobiety i dzieci, których imiona nie figurują w księgach...

W zestawieniu znajdują się zdjęcia wykonane przez przedwojennego fotografa Georga Daslera w jego atelier w Saarau (Żarowie). Trzy pierwsze na pewno, dwa kolejne z dużym prawdopodobieństwem i jeszcze trzy następne możliwe, ale bez mocnych dowodów...

 

Biogramy przedwojennych fotografów z Saarau (Żarowa) i ich prace, które zdeponowane są na Regale Pamięci, znajdziesz w opracowaniu "Album fotografii dawnych fotografów Saarau z "Regału Pamięci" cz.1".

Dziękujemy za pomoc w tłumaczeniu Zbyszkowi Malickiemu.

 

 

 

Zakup możliwy był dzięki wsparciu Sabiny Zawalskiej (80,00 zł), i Ewy Wołek (40,00 zł) za co bardzo serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Fotografie trafiają do szuflady: Fotografie/Pocztówki

 

 

 

 Fot.1. Małe dziecko pozuje do zdjęcia z rekwizytami w atelier fotograficznym Georga Daslera w Saarau, co potwierdza sucha pieczęć odciskowa w prawym dolnym rogu zdjęcia

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.1. Na odwrocie zapisano: Kügler Alfred, junge Gerhard. Wiemy zatem, że dziecko miało na imię Gerhard, natomiast Kügler Alfred to zapewne ojciec. Według księgi adresowej z 1942 roku taka osoba najbliżej Laasan i Żarowa zamieszkiwała w Stanowicach... 

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.2. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia z rekwizytami w atelier fotograficznym Georga Daslera w Saarau, co potwierdza sucha pieczęć odciskowa w prawym dolnym rogu zdjęcia

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.2. Na odworcie zapisano: Gretels Konf. (Konfirmation) Blümel- konfirmacja Grety Blümel, Łażany. Zmarła w 1935 r. Konfirmacja - odpowiednik bierzmowania w kościele ewangelickim.

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.3. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia z rekwizytami w atelier fotograficznym Georga Daslera w Saarau, co potwierdza sucha pieczęć odciskowa w prawym dolnym rogu zdjęcia

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.3. Tekst na odwrocie: Hildes Konfirmation. Konfirmacja - odpowiednik bierzmowania w kościele ewangelickim.

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.4. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia z rekwizytami w atelier fotograficznym najprawdopodobniej Georga Daslera w Saarau. Nie ma odcisku suchej pieczęć w prawym dolnym rogu zdjęcia i inne są rekwizyty, ale podłoga w pracowni jest taka sama jak na poprzednich zdjęciach (fot. 1, 2, 3)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.4. Tekst na odwrocie zdjęcia: Irmgard - imię dziewczyny

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.5. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia z rekwizytami w atelier fotograficznym najprawdopodobniej Georga Daslera w Saarau. Nie ma odcisku suchej pieczęć w prawym dolnym rogu zdjęcia i inne są rekwizyty, ale podłoga w pracowni jest taka sama jak na poprzednich zdjęciach (fot. 1, 2 i 3)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.5. Na odwrocie nie ma żadnej notatki

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.6. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia nieznanemu fotografowi, może Georgowi Daslerowi?

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.6. Na odwrocie zdjęcia brak notatek

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.7. Dwie młode kobiety pozują do zdjęcia w przebraniach 

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.7. Na odworcie zapisano imiona i nazwiska młodych kobiet: Gretel Blümel i Lottel Fiebig

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.8. Chłopiec/młody mężczyzna imieniem Herbert (podpis odręczny) pozuje do zdjęcia przy swoim domu w Laasan. Niestety nie jesteśmy w stanie rozpoznać który to dom...

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.8. Na odwrocie napisano: Herbert Blümel, rok 1929 w Laasan garten (w ogrodzie w Łażanach). Zapisano również, że poległ w Rosji w 1942 roku

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.9. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia, podpisano Edith Blümel

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.10. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia (ta sama co na zdjęciu nr 7 z lewej)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.10. Tekst na odwrocie: "Tobie, kochana Hildo, na Twoje 23 urodziny od Twojej siostry Gretel"... Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Erwina Sachera w Strehlen (Strzelinie)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.11. Drugie, takie samo zdjęcie co fot.10. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia (ta sama co na zdjęciu nr 7 z lewej), inna jest tylko notatka na odwrocie zdjęcia

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.11. Na odwrocie zapisano: Gretel zmarła w 1935 roku, w Łazanach, uderzyła w auto rowerem... Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Erwina Sachera w Strehlen (Strzelinie)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.12. Chłopiec pozuje do zdjęcia w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegomiu)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.12. Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegomiu)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.13. Dwóch chłopców pozuje do zdjęcia w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegomiu)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.13.Odręcznie zapisano "Horst Blümel als Kind" - czyli Horst Blümel jako dziecko. Nie wiemy czy Horst to mniejsze czy większe dziecko. Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegomiu)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.14. Para nowożeńców pozuje do zdjęcia w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegomiu)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.14. Notatka na odwrocie ze względu na charakter pisma pozostaje nieodczytana. Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Curt Vogdt w Striegau (Strzegomiu)

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.15. Młoda para pozuje do zdjecia w atelier fotograficznym Emmy Giesen w Worms

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.15. Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Emmy Giesen w Worms(?) Worms (Wormacja)  – miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w południowo-wschodniej części kraju związkowego Nadrenia-Palatynat. Port nad Renem. Jedno z najstarszych niemieckich miast.Czyżby zapisane cyfry świadczyły o dacie 1943?

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.16. Młoda kobieta pozuje do zdjęcia

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.16. Na odwrocie zapisano: Ruth Kügler jetzt Florida USA - teraz (nie wiemy kiedy to) mieszka na Florydzie. Według pieczątki, fotografię wykonano w atelier fotograficznym Foto Heller w Minden. Minden – miasto powiatowe w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Minden-Lübbecke, port przy skrzyżowaniu Wezery z Kanałem Śródlądowym.

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot. 17. Awers - mały chłopiec pozuje do zdjęcia w atelier fotograficznym W. Hornitz(?) w Erfurcie (to miasto na prawach powiatu położone w centralnej części Niemiec, stolica kraju związkowego Turyngii).

zakup214 (1)

 

 

 

 Fot.17. Na odwrocie widzimy datę czerwiec 1950. Tekst jest trudny do odczytania: "... Nie jestem duży? Do zobaczenie. Fredi..." Możemy wnioskować, że dziecko mieszkańców Laazan urodziło się po przesiedleniu w Erfurcie.

zakup214 (1)

 

 

 


 Przygotował : Matthias